گام بلند بانک پارسیان برای محرومیت‌زدایی در استان فارس / از اعطای تسهیلات به بخش‌های مولد تا کمک به معیشت و اشتغال روستایی

شنبه 1 ژانویه 2022 در 21:19


در حال حاضر اقتصاد در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد. فشارهای ناشی از تحریم‌های یک دهه گذشته و رکود حاصل از شرایط کرونایی موجب شده که اقتصاد کشور در وضعیتی قرار گیرد که تقریباً در ۱۰ سال گذشته هیچ‌گاه آن را تجربه نکرده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که گذر از این شرایط بحرانی تنها با رشد اقتصادی، رفاه اجتماعی و البته ثبات محقق می‌شود. این‌ها ۳ ضلع مثلث بازسازی اقتصاد ایران است که بانک پارسیان در راستای رسیدن به هرکدام از آن‌ها در طول سال های گذشته تلاش زیادی کرده است. جالب است که بدانید طی دو سال گذشته تاکنون بیش از ۲۶۵ میلیارد ریال تسهیلات برای کمک به رونق و توسعه استان، تنها از سوی بانک پارسیان در استان فارس پرداخت شد. عبدالحمید جوکار می‌گوید که بانک پارسیان در طول سال های گذشته از هیچ حمایتی برای داشتن ایرانی آباد دریغ نکرده است. از پرداخت وام به کسب‌وکارهای متضرر از کرونا و ایجاد رونق در مناطق محروم و توسعه کارآفرینی گرفته تا توسعه صادرات و توانمندسازی صنایع داخلی و شرکت های دانش‌بنیان، این تنها بخشی از اقدامات انجام‌شده در بانک مردمی پارسیان است که مدیرشعب بانک پارسیان در استان فارس به آن اشاره می‌کند.
این مقام مسئول در بانک پارسیان معتقد است؛ پارسیان از پیشگامان مانع زدایی در بخش تولید و محرک چرخه های اقتصاد و تجارت کشور است.
متن کامل گفت‌وگو با عبدالحمید جوکار، در رابطه با جزییات عملکردی این بانک را در ادامه می‌خوانید :
طی دو سال گذشته در راستای کمک به توسعه استان و افزایش اشتغال‌زایی چه اقداماتی از سوی بانک پارسیان انجام‌شده و به چند طرح صنعتی و به چه میزان تسهیلات پرداخت کرده‌اید؟
بانـک پارسـیان بـا درک درسـت دربـاره پیش‌نیازهای پایـداری اقتصـاد بـا اسـتفاده از ظرفیت‌ سیاست‌های اقتصـاد مقاومتـی، تـلاش کـرده اسـت تا مأموریت‌های خـود را به‌عنوان یـک بانـک در عرصـه اقتصـاد ملـی و توسـعه صـادرات به‌عنوان دو بـال در پایـداری و مقاومـت اقتصـادی طـی سال‌های اخیـر به‌درستی بـه انجـام رسـانده و در همیـن راسـتا دسـتاوردها و تجربه‌های ارزشـمندی را کسـب کـرده و با حمایت از تولید داخلی و ثبات در اقتصاد ملی با مشـارکت و تأمین مالی طرح توسعه‌ای و هدایت تسـهیلات به سـمت بخش حقیقی اقتصاد، توانسته نقش مؤثری در توسعه کشور ایفا کند.بر این اساس طی دو سال گذشته این بانک در استان فارس بیش از ۲۶۵ میلیارد ریال تسهیلات به‌منظور توسعه استان پرداخت کرده است.
در حوزه اشتغال‌زایی روستایی از زمان اجرای طرح تاکنون چه تعداد طرح عملیاتی و چه میزان تسهیلات پرداخت‌شده است؟
بانک پارسیان در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در حوزه توسعه و تعمیق اشتغال در مناطق روستایی، محرومیت‌زدایی و همچنین ارتقای عدالت اجتماعی، کمک به محرومین و اقشار آسیب پذیر و ایجاد فرصت‌های شغلی مولد در مناطق روستایی از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌های مختلف با ارگان‌ها، اقدامات ارزنده و حمایت های مؤثری داشته است. بر این اساس این بانک در استان فارس به ۹طرح بالغ بر۲۴ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده است.
در حوزه اشتغال‌زایی روستایی بنیاد برکت از زمان اجرای طرح تاکنون چه تعداد طرح عملیاتی و چه میزان تسهیلات پرداخت‌شده است؟
به‌موجب تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین بنیاد برکت به نمایندگی از ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، با عاملیت بانک پارسیان ، این بانک در حوزه اشتغال‌زایی و فراهم کردن زیرساخت های لازم برای طرح های عمرانی و روستایی مشارکت چشمگیری داشته و با ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی تاکنون کمک های بسیاری برای طرح های کشاورزی، دامداری و حتی طرح های کوچک روستایی انجام داده و توانسته است در کمک به اشتغال‌زایی مناطق محروم و رونق اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا نماید.
بر این اساس این بانک در استان فارس از ابتدای طرح تاکنون به تعداد ۳۷۱۹ پرونده و به مبلغ بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده است.
طی سال های گذشته بانک پارسیان عملکرد درخشانی در حوزه مسئولیت های اجتماعی از خود نشان داده است. این بانک در این استان در چه طرح‌هایی مشارکت داشته است ؟
حمایت از اقشار کم‌درآمد به‌خصوص در مناطق و شهرهای محروم همواره در اولویت بانک پارسیان قرار داشته است. از اقدامات صورت گرفته در راستای مسئولیت های اجتماعی و مشارکت های مردمی می‌توان به پرداخت تسهیلات به کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)و سازمان بهزیستی هستند، اشاره کرد. جالب است که بدانید این بانک تنها در استان فارس به ۴۳۸ پرونده بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
پاندمی کرونا مشکلات بسیاری برای کسب‌وکارها ایجاد کرد. اما به مدد حمایت های نظام بانکی گذر از این بحران برای فعالین اقتصادی راحت‌تر شد . بانک پارسیان در استان فارس چه کمکی به صاحبان مشاغل و بخش خصوصی ارائه داده است؟
در پی شیوع بیماری کرونا و آسیب جدی به اصناف و کسب‌وکارها، این بانک بر اساس دستورالعمل صریح بانک مرکزی و به‌منظور اجرای سیاست های ابلاغی دولت مبنی بر حمایت از اقشار و اصناف آسیب‌دیده در اثر شیوع بیماری کرونا، بانک پارسیان با اعطای تسهیلات به صاحبان کسب‌وکار آسیب‌دیده ناشی از کرونا، نقش مؤثری ایفا کرده است و بر این اساس بانک پارسیان در این استان تعداد ۳۸۴ کسب‌وکار را موردحمایت قرار داده و حدود ۱۰۰ میلیارد ریال وام پرداخت کرده است.
با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در دو سال گذشته پرداخت تسهیلات ودیعه مستأجران و تسهیلات ازدواج در بین خانوارها و زوج های جوان اهمیت بالایی دارد . بفرمایید در هرکدام از این بخش‌ها چقدر وام پرداخت‌شده است؟
بانک پارسیان علاوه بر پرداخت تسهیلات حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده، تسهیـلات کمک ودیعه مسکـن به مستأجران و ازدواج را نیز در قالب برنامه‌های حمایتی خود داشته و دارد و درخواست های متقاضیان این تسهیلات را بررسی و نسبت به پرداخت آن اقدام کرده است که در این استان تعداد ۵۰۲ پرونده تسهیلات ودیعه مستأجران حدود ۱۵۸ میلیارد ریال و تعداد ۱۰۷۱ تسهیلات ازدواج حدود ۵۵۴ میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

گالری