کاهش قابل توجه مطالبات غیرجاری بانک کارآفرین

چهارشنبه 2 ژوئن 2021 در 12:33


 

بررسی صورت‌‌های مالی حسابرسی شده بانک کارآفرین در سال ۹۹ نشان می دهد که مطالبات غیر جاری نسبت به مطالبات غیر جاری بدون بازده و نهایتاً رشد مناسب در نرخ کفایت سرمایه بانک کارآفرین کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، بررسی صورت‌‌های مالی حسابرسی شده بانک کارآفرین منتشر شده بر روی کدال نشان می دهد که نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات اعطایی از ۷٫۹۹درصد در سال ۹۸ به ۲٫۰۵ درصد در سال ۹۹ کاهش پیدا کرده است قابل ذکر است که این نخستین بار است که این نسبت بین ۲ تا ۴ قرار می‌گیرد.

همچنین بر اساس این گزارش ،نسبت مطالبات غیرجاری بدون بازده نیز از ۱۳٫۲درصد در سال ۹۸ به ۴٫۳ درصد رسیده که نشان‌‌دهنده عملکرد قوی بانک در مدیریت ریسک اعتباری است. همچنین نرخ کفایت سرمایه برای بانک کارآفرین از ۷٫۱۶ درصد در سال ۹۸ به ۱۱٫۰۳ درصد در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده که عملکرد خوب بانک در مدیریت سرمایه را نشان می‌‌دهد.

نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات اعطایی، یکی از متداول‌‌ترین نسبت‌‌ها برای اندازه‌‌گیری میزان ریسک اعتباری است. این نسبت از تقسیم کل مطالبات ایجاد شده غیرجاری یعنی سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌‌الوصول بر کل تسهیلات و وام‌‌های پرداختی به دست می‌‌آید. حالت بهینه این نسبت آن است که بین ۲ تا ۴ درصد قرار بگیرد.

همچنین، مهم‌‌ترین نسبتی که میزان ریسک اعتباری و همچنین کیفیت دارایی‌‌های بانک را مورد سنجش قرار می‌‌دهد، نسبت مطالبات غیرجاری بدون بازده به کل تسهیلات و وام‌‌ها است. مطالبات غیرجاری بدون بازده در واقع مطالباتی هستند که فرآیند شناسایی سود تعهدی آن‌‌ها متوقف شده است.

استاندارد جهانی برای شناسایی مطالبات غیرجاری بدون بازده، عدم پرداخت اقساط وام‌‌های تجاری پس از گذشت ۹۰ روز از سررسید و وام‌‌های خرد، پس از گذشت ۱۸۰ روز است. باید توجه داشت دستورالعمل‌‌های ابلاغی بانک مرکزی بابت نحوه و زمان شناسایی درآمد تاثیر جدی در تعیین اقلام صورت کسر دارد. با توجه به اینکه بانک‌‌های کشور برای مطالبات معوق و سررسید گذشته نیز سود شناسایی می‌‌کنند، لذا برای محاسبه این نسبت مطالبات مشکوک‌‌الوصول در نظر گرفته شده است.

در نهایت نیز نرخ کفایت سرمایه به عنوان مهم‌‌ترین شاخص اندازه‌‌گیری مدیریت سرمایه بانک، مورد بررسی قرار گرفته است.