ورود ۲۰ هزار معلم جدید به مدارس از مهر 98

یکشنبه 28 آوریل 2019 در 21:00


 

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: مهر ماه امسال ۲۰ هزار معلم جدید از دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می شوند.

حسین خنیفر در نشست خبری ظهر امروز که به مناسب صدسالگی تأسیس تربیت معلم در ایران در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: بر کسی پوشیده نیست که پیشرفت و توسعه کشورها از مسیر تعلیم و تربیت و آموزش‌های عمومی می‌گذرد. باید اذعان کرد که امروز با نسلی پرسشگر و کنجکاو رو به رو هستیم که گاهی با وجود امکانات و تجهیزات الکترونیکی و فضای مجازی چند گام از ما جلوتر هستند.

وی ادامه داد: اگر نظام تعلیم و تربیت به درستی اصلاح شود، شاهد بالندگی از درون خواهیم بود که رقم خوردن یک اقتصاد بدون نفت نیز از این مسیر می‌گذرد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: ۱۶۸ سال قبل، دارالفنون تأسیس شد و صد سال قبل دارالعلم‌ها ایجاد شدند. مراکز تربیت معلم نیز بعد از انقلاب تربیت نیروی مورد نیاز برای آموزش و پرورش را برعهده گرفت و در دهه ۹۰ نیز دانشگاه فرهنگیان شکل گرفت. این تاریخ سزاوار این است که توجه بیشتری به آن شود.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های صدمین سال تأسیس تربیت معلم در ایران از دعوت از رئیس جمهور، وزرای پیشین آموزش و پرورش و هئیت دولت برای حضور در مراسم یکصد سالگی تربیت معلم و همچنین افتتاح موزه اسناد و مفاخر، رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی و رونمایی از کتاب یک قرن- ۱۰۰ چهره خبر داد و گفت: اسناد و مفاخر بسیار خوبی جمع‌آوری شده و معتقدیم می‌تواند یکی از بهترین موزه‌ها برای جذب توریست شود.

خنیفر با اشاره به ورودی‌های سال جدید در دانشگاه فرهنگیان نیز اظهار کرد: ۲۹ هزار دانشجو و ۲۵ هزار ظرفیت خالی در سال ۹۶ و بدو ورودم به دانشگاه فرهنگیان داشتیم که با اقدامات انجام شده امسال، ۲۵ هزار ظرفیت دریافت و دانشجو جذب کردیم. همچنین ۱۷ هزار ظرفیت خالی داریم که مجوز برای جذب از طریق ماده ۲۸ نیز به ما داده شد ه است و تعداد دانشجوهای ما به مرز ۷۰ هزار نیرو رسیده است. برای مهر ۹۸ نیز تقاضای ۵۵ هزار مجوز برای جذب دانشجو معلم کرده‌ایم و اگر با این روند پیش برویم نیاز کف آموزش و پرورش را طی سه چهار سال دیگر جبران می‌کنیم و مهر ماه امسال نیز ۲۰ هزار معلم جدید به آموزش و پرورش تحویل می‌دهیم.

وی درباره شایعاتی در فضای مجازی پیرامون اعمال فشارهای غیر قانونی و تخلفات در دانشگاه فرهنگیان برای جذب چند نفر به عنوان هیئت علمی گفت: گاهی پرونده‌هایی ارسال می‌شود که شاید امتیاز پایین‌تری داشته باشند، اما پرونده‌ها را به قانون‌گذار اصلی می‌فرستیم تا طبق استانداردهای وزارت علوم درباره آن تصمیم‌گیری شود اگر موردی تخلف صورت گرفته، به ما اعلام شود ما در کمتر از یک هفته رسیدگی کرده و پاسخ می‌دهیم.