نشست خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی تلویزیون ایران برگزار شد

دوشنبه 1 جولای 2019 در 21:48


علی دارابی در مورد جزییات دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی تلویزیون ایران سخن گفت.

نشست خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و نخستین جشنواره برنامه های عروسکی ایران با حضور علی دارابی معاون امور استان های صداوسیما، عباس فاطمی رییس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی، محمدرضا شریفی رییس کمیته داوری جشنواره برگزار شد.

علی دارابی در ابتدای این نشست گفت: این جشنواره از تاریخ ۱۸ تا ۲۰ تیرماه ۹۸ در استان کرمانشاه برگزار می شود.

وی افزود: از اثرات چنین جشنواره هایی در سطح استانها می توان به ادعای استاندار این استان اشاره کرد که مهمترین دلیل موافقت با برگزاری همایش بین المللی اکوتوریسم روستایی ۲۰۱۹ در این استان برگزاری جشنواره پویانمایی بود.

وی افزود: سال گذشته ۱۰۶۶ اثر به دبیرخانه رسید که امسال بیش از ۱۵۰۰ اثر به جشنواره رسیده که بیش از ۹۰۰ اثر از بخش غیر دولتی ارسال شده است.

دارابی تصریح کرد: این جشنواره کمیته های مختلفی دارد و با شعار اصلی ایران پویا در شش بخش اصلی و شش بخش موضوعی مانند رونق تولید، اقتصاد مقاومتی و دفاع مقدس برگزار می شود در کنار کارگاه های آموزشی و میدانی متعدد، یک برنامه شادپیمایی هم خواهیم داشت. این آثار دریافتی توسط ۳۴ نفر به عنوان هیات انتخاب و ۳۱ نفر به عنوان هیات داوران مورد قضاوت قرار گرفت و از ۳۵۳اثر منتخب به ۶۱اثر جوایزی اهدا خواهد شد و مراسم اختتامیه با حضور رییس سازمان صدا و سیما در تاریخ ۲۰ تیرماه برگزار می شود.

وی در ادامه از انجام مقدمات ایجاد دانشکده پویانمایی در مرکز همدان سخن گفت.

دارابی همچنین در مورد تغییر محل برگزاری برخلاف اعلام همدان به عنوان محل استقرار دبیرخانه دائمی جشنواره پویانمایی گفت: اگر از سایر استانها پیشنهاد میزبانی داشته باشیم آن را بررسی می کنیم و در صورت وجود بستر مناسبی برای برگزاری جشنواره به آن استان می رویم اما اگر پیشنهاد مناسبی وجود نداشته باشد این جشنواره راردر همدان برگزار خواهیم کرد.

وی در مورد بخش عروسکی جشنواره گفت: متاسفانه فعالیت عروسکی در کشور در حال نابودی بود که با این کار مشاغل مختلفی همچون صدا پیشگی، عروسک گردانی، عروسک سازی و … احیا خواهند شد.

دارابی تصریح کرد: با نظر رییس سازمان هیچ سقفی در تولید آثار پویانمایی وجود ندارد.

وی افزود: ما در این جشنواره کلیه آثار پویانمایی تولید سازمان و یا بیرون از سازمان را بررسی می کنیم و از برخی از آثار سینمایی هم تقدیر خواهیم کرد.

سید مصطفی فاطمی رییس شبکه های استانی سیما هم گفت: رییس سازمان به عنوان مشوقی برای تهیه کنندگان آثار انیمیشن پنجاه درصد فروش بین المللی را در نظر گرفته اند که تصمیم بسیار بزرگی برای حضور در بازار بین المللی است.