در تعاونی پلتفرم پاراکس با حق رای برابر، آینده‌ی سامانه را متعاونانه خواهیم ساخت

سه‌شنبه 14 مارس 2023 در 22:13


ایستگاه اخبار:احسان دادخواه، قائم‌مقام مرکز نوآوری و توسعه تعاون در اولین نشست خبری این تعاونی عنوان کرد: در واقع تعاونی پلتفرم پاراکس می‌خواهد بستری برای ارتباط میان کارفرمایان، فریلنسر‌ها ، پروژه‌ها و مراکز سرمایه‌گذاری باشد این پلتفرم امکان آموزش ، مشاوره ، پروژه یابی داخلی و خارجی و برخی امکانات دیگر را دارا خواهد بود. احسان دادخواه در صحبت های خود پویایی و متمایز بودن اقتصاد را در مردمی بودن آن دانست.

شما با ثبت نام در تعاونی پلتفرم پاراکس، عضوی از خانواده بزرگ فریلنسرها می شوید. در این پلتفرم همه ی اعضا علاوه بر اجرای پروژه با مشارکت یکدیگر، از کلیه سامانه های درآمدزای پیش بینی شده نیز منتفع خواهند شد، خدماتی که در این پلتفرم به اعضا داده می شود به صورت هوشمند و آنلاین در پنل سهامداری قابل مشاهده بوده و کاربران به صورت آنلاین، بر تمام فعالیت های پلتفرم، گزارشات مالی و ارزش سهام خود و … نظارت خواهند کرد. در صورت نیاز به حمایت از ایده های استارت آپی اعضا، سرمایه گذاری بواسطه صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر سامانه، امکان پذیر خواهد بود. در تعاونی پلتفرم پاراکس با مشارکت و حق رای برابر آینده‌ی سامانه را متعاونانه خواهیم ساخت.

در این نشست که با راهبری آرش سروری برگزار شد ، احسان دادخواه ( قائم مقام مرکز نواوری تعاون ایران) مهسا قربانی (مدیر پروژه ی طرح های نواور) ، رضا الفت نسب (عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار مجازی) ، حسن طاهری ( هم بنیانگذار و عضو هیئت مدیره تعاونی پلتفرم ) به گفت گو با خبرنگاران و تشریح برنامه های آتی تعاونی پرداختند.
احسان دادخواه، قائم‌مقام مرکز نوآوری و توسعه تعاون در اولین نشست خبری این تعاونی عنوان کرد: در واقع تعاونی پلتفرم پاراکس می‌خواهد بستری برای ارتباط میان کارفرمایان، فریلنسر‌ها ، پروژه‌ها و مراکز سرمایه‌گذاری باشد این پلتفرم امکان آموزش ، مشاوره ، پروژه یابی داخلی و خارجی و برخی امکانات دیگر را دارا خواهد بود. احسان دادخواه در صحبت های خود پویایی و متمایز بودن اقتصاد را در مردمی بودن آن دانست.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم مشکلات کلان اقتصادی حل شود باید به مردم نقش بدهیم و آنها را از مصرف‌کنندگی به مشارکت و تولید دعوت کنیم تا در سود و ارزش افزوده ایجاد شده در کسب و کارها سهیم باشند مشارکتی که دولت و بخش سرمایه داری درآن اثرگذار نباشند. در حال حاضر این ایده‌ها نیستند که جذب سرمایه می‌کنند بلکه اغلب مواقع سرمایه‌ها هستند که ایده افراد نخبه را استثمار می‌کنند.

مهسا قربانی مدیر پروژه‌ها و طرح‌های نوآور نیز در مورد مدل‌های تعاونی در کشورهای توسعه‌یافته صحبت کرد و گفت: اقتصاد اشتراکی مبتنی بر تقاضا است و همه اعضا در مدیریت، کنترل و مالکیت یک ایده نقش دارند ایشان بیان نمود با توجه به صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر که در پلتفرم هوشمند پاراکس پیش بینی شده است امکان سرمایه گذاری بر روی ایده های کلیه ی اعضا بر پایه تعاونی پلتفرم وجود خواهد داشت از مزیت های تعاونی پلتفرم فریلنسرها می توان به هزینه ی کمتر اجرای پروژه کوتاه تر بودن زمان اجرای پروژه ، تجاری سازی تحقیق و اختراع و ابتکار و .. نام برد وی تعاونی پلتفرم را یک نوع از تعاونی بر پایه ی مشارکت اعضا نام برد که در انقلاب صنعتی چهارم بسیار اثرگذار است ، ایشان با مطرح نمودن چند نمونه تعاونی موفق در کشورهای توسعه یافته صحبت های خود را خاتمه داد.

رضا الفت‌نسب دبیر سابق انجمن صنفی و فعال حوزه استارت‌آپی نیز در این نشست حضور داشت و گفت: امیدواریم « پلتفرم‌تعاونی پاراکس» در نحوه‌ی تسهیل کار فریلنسرها موفق باشد و با دستورالعمل‌های حمایتی در این راه با شفاف کردن مسیر تسهیلگر باشد. آینده خوب همیشه در جاییست که اقتصاد در سمت دولت‌ها نباشد و به سمت مردم برود، وی با بیان برخی دغدغه های فریلنسر ها مانند عدم وجود قوانین کار و تامین اجتماعی، عدم وجود قراردادهای حقوقی بین کارفرما و فریلنسرها ، عدم حمایت های قانونی از فریلنسرها ، تضیع حقوق مالی کارفرما و فریلنسر ها و برخی موارد دیگر که معایب شغل فریلنسری در این حوزه می باشد ، ابراز امیدواری نمود که با وجود تعاونی پلتفرم بتوان اینگونه موارد را حل نمود.

حسن طاهری هم‌بنیانگذار و عضو هیات‌مدیره تعاونی‌‌پلتفرم پاراکس هم در مورد شکل‌‌گیری پاراکس با توجه به تجارب گذشته انجام پروژه های داخلی و خارجی توضیح داد: نگاه و رویکرد ما بر این است که هر فردی که در حوزه فناوری اطلاعات باشد ، در هر دسته بندی ای که در این حوزه جا بگیرد می‌تواند در پلتفرم پاراکس ثبت نام کند. تا پایان سال ۲۰۲۹ نیمی از جمعیت جهان فریلنسر می‌شوند. تقریبا تمام افرادی که در زمینه‌هایی مثل طراحی رابط کاربری و تجربه ی کاربری، مشاوره کسب‌وکار، بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ، برنامه نویسی وب و نرم‌افزار، طراحان و تولیدکنندگان بازی های موبایلی و ویدئویی فعالیت دارند، با عنوان فریلنسر شناخته خواهند شد.در حالی که بسیاری از فعالان حوزه فناوری در حال مهاجرتند پلتفرم‌تعاونی پاراکس این بستر را فراهم کرده است که فریلنس‌ها بتوانند از این فضا بهره‌مند شوند. طاهری به تشریح خدماتی که در تعاونی پلتفرم قرار است به جامعه ی فریلنس ها واگذار شود صحبت های خود را ادامه داد و بیان نمود نقطه ی تمایز این اقدام با سایر شرکت های مشابه سهامداری و منتفع شدن کلیه اعضا (همان فرینسرها) از کلیه منافع و سود حاصل از تمام بخشش های این پلتفرم از جمله سود پروژه ، مالکیت برند و…. خواهد بود (البته در دنیا دو سه نمونه ی موفق از این نوع شرکت وجود دارند که از آنها برای این اقدام الهام گرفته شده) در تعاونی پلتفرم پاراکس کلیه اعضا و سهامداران دارای حق رای برابر فارق از میزان سهام خود هستند و در داشبورد مدیریت خود به لحظه میزان سهام ، ارزش ریالی سهام، پروژه های در حال اجرا، تعداد اعضا و سایر فعالیت های پلتفرم را رصد خواهد نمود.

حسن طاهری در ادامه ضعف مجموعه ها را در زمان کنونی کمبود نیروی انسانی متخصص دانست و بیان نمود با وجود تعاونی پلتفرم و حل مسئله از طریق جامه ی فریلنسر ها در آینده از منظر کمبود نیروی کار متخصص و متعهد دچار کمبود و نگرانی نخواهیم بود.

در پایان این نشست از فریلنسرهایی که در این حوزه فعال بودند با حضور و ثبتنام در وب سایت www.paraxcoop.com برای عضویت در این تعاونی پلتفرم دعوت به عمل آمد.