دریافت نشان استاندارد یک هزار واحد صنعتی بیانگر رونق تولید است

سه‌شنبه 5 فوریه 2019 در 16:19


رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد، از سال ۱۳۹۲ تاکنون بیش از یک هزار واحد صنعتی، نشان استاندارد اجباری و تشویقی دریافت کرده اند که نشان دهنده رونق تولید است.

«نیره پیروزبخت» امروز (سه شنبه) در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سازمان ملی استاندارد، افزود: تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش استاندارد اجباری و تشویقی از ۲۱ هزار و ۹۶۰ مورد در سال ۱۳۹۲ به ۲۳ هزار و ۹۰۳ مورد تا به امروز رسیده است.
به گفته این مقام مسئول، ارتقای رتبه ایران از رتبه ۳۱ در بین ۱۶۳ کشور در سال ۹۲ به رتبه ۲۲ جهان، یکی از مهمترین دستاوردهای این سازمان در پنج ساله گذشته است.
وی در ادامه با یادآوری آغاز بازرسی از خودروسازان برای رعایت استانداردهای ۸۵ گانه، افزود: این استانداردها، پیش پا افتاده و کوچک نیستند و باید واحدهای خودروساز بتوانند به عملیاتی کردن آنها بپردازند.
پیروزبخت با اعلام اینکه از ابتدای دیماه امسال بازرسی‌ها آغاز شده است، افزود: با توجه به شرایط تحریم، این سازمان قادر به اجرای برخی از آزمونها نیست زیرا باید در خارج از کشور انجام شود؛ با این حال رایزنی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

** همه استانداردهای ۸۵گانه خودروسازان محقق نمی شود
وی تاکید کرد: همچنین اجرای برخی از این استانداردها مستلزم استفاده از قطعاتی است که کاربردهای دوگانه دارد؛ به همین دلیل ممکن است خودروسازان با مشکل مواجه شوند.
این مقام مسئول یادآورشد: سازمان ملی استاندارد از سال ۱۳۳۹ به عضویت سازمان بین المللی استاندارد (ISO) درآمد و اسنادی درباره رتبه ایران بین کشورهای جهان در دوره پش از انقلاب موجود نیست.
پیروزبخت گفت: خودروسازان در تلاش برای تحقق استانداردها هستند؛ هرچند نارضایتی هایی نیز در این زمینه وجود دارد.
وی تاکید کرد: این سازمان نمی خواهد مباحث استاندارد با مسائل سیاسی، روانی و اقتصادی اختلاط یابد و برپایه مهلت داده شده به خودروسازان، بازرسی ها آغاز شده است.
این مقام مسئول تاکید کرد: تا زمانی که ارزیابی ها بطور کامل انجام نشود، این سازمان به اعلام استانداردهایی که خودروسازان قادر به پاس کردن آنها نیستند اقدام نخواهد کرد، اما سعی می شود مطابق وعده داده شده به مردم ارتقای کیفی و ایمنی خودروها را عملیاتی کنیم.
وی ادامه داد: بررسی های این سازمان همچنان ادامه دارد و اگر مشخص شود کدام خودروها باید از چرخه تولید خارج شوند، اطلاع رسانی می کنیم.

** دستاوردهای ۴۰ ساله سازمان ملی استاندارد
رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی افزود: تصویب قانون ارتقا، تقویت و توسعه نظام استاندارد توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال گذشته و به دنبال آن در پیش گرفته شدن رویکرد نوین استانداردسازی، از جمله مهمترین دستاوردهای این سازمان در چهار دهه گذشته است.
وی یادآورشد: تا سال ۵۷ هیچ استاندارد بین المللی که به رهبری ایران برای کل جهان تدوین شده باشد نداشتیم، اما تا سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۸ استاندارد و تا به امروز ۲۸ استاندارد بین المللی تدوین شده است.
پیروزبخت گفت: تا پیش از انقلاب، ایران فقط در ۴۶ کمیته اصلی و فرعی سازمان بین المللی استاندارد عضویت داشت؛ این آمار تا سال ۱۳۹۲ به ۲۴۰ مورد و تاکنون به ۴۶۷ مورد رسیده است.
وی افزود: این سازمان تا سال ۱۳۵۷ فقط با ۱۰ کشور جهان تفاهم نامه بین المللی امضا کرده بود که تا سال۹۲ به ۳۱ تفاهم نامه و تا به امروز به ۶۴ تفاهم نامه رسیده است.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: تاکنون ۳۲ هزار و ۸۱۷ مورد استاندارد در سطح ملی تدوین شده که ۱۰ هزار و ۶۰۰ مورد آن در پنج سال اخیر بوده است؛ این آمار تا زمان پیروزی انقلاب فقط ۲ هزار و ۲۰۰ استاندارد بود.
وی ادامه داد: تا سال ۱۳۵۷ فقط ۲۸ مورد کالا و فرآورده مشمول استاندارد اجباری شده و پروانه گرفته بودند؛ این آمار تا سال ۱۳۹۲ به ۳۱ هزار و ۹۲۴ مورد و تاکنون به ۳۹ هزار و ۵۰۰ کالا رسیده است.
به گفته پیروزبخت، در حالی که صدور پروانه های علامت استاندارد پیش از انقلاب فقط ۳۰۰ مورد بود، این آمار تا سال ۹۲ به ۲۰ هزار و ۱۵۰ مورد و تاکنون به ۲۸ هزار و ۱۷۷ مورد رسیده است.
«همچنین کالاهای وارداتی مشمول استاندراد اجباری تا پیش از انقلاب ۵۷ مورد بود، که تا سال ۹۲ به ۲۹۳ مورد و تاکنون به یک هزار و ۸۶۴ مورد افزایش یافته است.»

** برخی دستاوردهای بین المللی
وی در ادامه به برخی دستاوردهای بین المللی این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار یک بانوی ایرانی به عضویت هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد درآمده است.
«از ۱۵ نفر عضو هیات مدیره فنی، ۶ نفر آنان ثابتند و بقیه از بین نمایندگان ۱۶۳ کشور انتخاب می شوند که ایران موفق شده تا نماینده ای در این هیات داشته باشد.»
پیروزبخت ادامه داد: پارسال پوستر یک جوان ایرانی از بین آثار ارسالی از ۱۶۳ کشور جهان، به عنوان پوستر نمایه سازمان بین المللی استاندارد انتخاب شد که افتخاری دیگر برای این سازمان و نظام اسلامی است.
وی اظهار داشت: پس از ۴۳ سال این سازمان موفق شد برای نخستین بار وزنه یک کیلوگرمی (به عنوان وزنه مرجع در ایران) را با ارسال به خارج کشور، کالیبره کند.
«این مهم در سال های گذشته به دلیل تحریم ها و سایر مشکلات اجرایی نشده بود که شاخصی در تجارت کشور و دقت و صحت فعالیت هاست؛ در اهمیت این موضوع همین بس که سایر کشورها برای ورود وزنه یک کیلوگرمی کالیبره شده جشن های مفصلی برگزار می کنند.»
این مقام مسئول، ارزیابی و تایید ۴۲ هزار دستگاه آسانسور، اعطای ۲۰ مورد گواهی حلال به محصولات ذبح و صید، کالیبره شدن یک هزار و ۹۷۲ مورد موتورخانه های دستگاه های اجرایی، استانداردسازی ۱۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه شهربازی، از رده خارج کردن ۱۹ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه سیلندر گاز مایع و حدود ۲۰ میلیون شیر این سیلندرها، ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس و بکارگیری پنج نفر از بانوان در سمت مدیرکلی اداره های کل استاندارد استان ها را از دیگر اقدامات انجام شده در این سازمان در سالیان اخیر برشمرد.