دارایی های مازاد بانک ها هزینه سنگینی بر سیستم بانکی کشور تحمیل کرده است

یکشنبه 3 ژوئن 2018 در 18:21


محمد رضا قربانی مدیر عامل بانک دی با بیان اینکه بخش عمده ای از دارایی های مازاد سیستم بانکی کشور به صورت غیرمولد هستند که هزینه زیادی بر نظام بانکی تحمیل کرده است درباره فروش دارایی های مازاد این بانک گفت: منابع حاصل از فروش دارایی های مازاد در راستای حمایت از تولید داخلی به صنایع تولیدی اختصاص خواهد یافت.
به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، محمدرضا قربانی مدیرعامل بانک دی با اشاره به اینکه با هدف حفظ منافع سهامداران بانک دی، برنامه فروش دارایی های مازاد بانک در دست اقدام قرار گرفته است افزود: در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، واگذاری سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند بعنوان بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی خاورمیانه و همچنین مجموعه کوهستان پارک مشهد مدتی است که در دستور کار قرار گرفته و در مراحل پایانی قرار دارد.

قربانی با اشاره به ارزش افزوده ایجاد شده در قیمت نیروگاه دماوند و سایر دارایی ها نسبت به زمان واگذاری آن به بانک و سود شناسایی شده قابل توجه آن، در خصوص اهداف فروش دارایی های مازاد گفت: با فروش دارایی های مازاد به چند هدف مهم از جمله اصلاح ساختار مالی و بهبود وضعیت کفایت سرمایه که از موارد و الزامات بانک مرکزی است، دست خواهیم یافت.
وی با اشاره به برنامه افزایش سرمایه بانک گفت: بانک دی در نظر دارد از محل مطالبات و آورده نقدی و همچنین تجدید ارزیابی دارایی ها، سرمایه خود را افزایش داده و ساختار مالی بانک را ارتقا دهد.

قربانی در ادامه به سایر اقدامات مثبت بانک دی اشاره کرد و اذعان داشت: در بخش وصول مطالبات نیز اقدامات جدی انجام شده است به طوری که کارگروه ویژه ای برای وصول مطالبات تشکیل شده که تا کنون موفق به جمع آوری منابع خوبی نیز شده اند. بر این اساس از محل وصول مطالبات و تسهیلات سررسید گذشته می توان تسهیلات جدیدی را ارائه کرد. افزون بر این که ذخیره ای که در حساب های شرکت از محل مطالبات معوق در نظر گرفته شده از بین خواهد رفت و افزایش سودآوری بانک دی را به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: اگر قرار باشد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز افزایش سرمایه داشته باشیم در نظر داریم تا بخشی از دارایی های بانک را به فروش برسانیم و از محل مازاد سایر دارایی ها برنامه تجدید ارزیابی دارایی ها را اجرایی نماییم.

مدیر عامل بانک دی در خصوص پروژه کوهستان پارک مشهد ابراز داشت: حدود دو سال است که بحث تعیین تکلیف پروژه کوهستان پارک مشهد به طور جدی دنبال می شود در گذشته این پروژه با مشکلاتی همراه بوده است از جمله اینکه زمین کوهستان پارک مشهد با معارضانی همراه بوده که بانک دی موفق شده با آن ها به توافق برسد و هم اکنون نیز این پروژه آماده فروش است. در همین راستا پیشنهادهایی از سوی افراد حقیقی و حقوقی مطرح شده ودر مراحل نهایی قرار دارد و هیات مدیره باید با در نظر گرفتن منافع بانک و سهامداران یکی از این پیشنهادها را انتخاب کند.

وی در خصوص زمان انتشار صورت های مالی و بازگشایی نماد بانک دی تصریح کرد: بر اساس اعلام کارشناس سازمان بورس در صورتی که بانک اقدامات قانونی لازم را رعایت نماید نماد بانک دی آماده بازگشایی خواهد شد اما زمان بازگشایی آن را سازمان تعیین خواهد کرد. این الزامات قانونی شامل ارائه صورت های مالی سه ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه حسابرسی شده سال مالی ۹۶ بانک دی می باشد.
گزارش های فعالیت بانک دی از بهمن ماه ۹۶تا پایان اردیبهشت۹۷ به طور مستمر تهیه و از طریق سیستم کدال منتشر شده است. صورت های مالی ۳، ۶ و ۹ ماهه نیز حداکثر تا چند روز آینده منتشر خواهد شد و پس از آن بازگشایی نماد را از طریق سازمان بورس و اوراق بهادارپیگیری خواهیم کرد.

قربانی در خصوص برنامه های بانک برای حمایت از سهم پس از بازگشایی اظهار داشت: بانک دی اقدام به تاسیس صندوق بازارگردانی به نام گروه مالی دی کرده که هدف این صندوق حمایت از سهم های بورسی گروه مالی دی است. تاکنون این صندوق بازارگردانی برای حمایت از سهام بانک دی شرکت سرمایه گذاری بوعلی و بیمه دی فعالیت هایی انجام داده و پس از بازگشایی نماد بانک نیز بر روی این نماد فعالیت خواهد کرد. منابع خوبی به این صندوق تزریق شده و سرمایه آن نیز قابل افزایش است. همچنین سهامداران عمده و حقوقی بانک نیز آمادگی خود را برای حمایت از سهام اعلام نموده اند.

وی در پایان گفت: مسئولیت اصلی صندوق بازارگردانی این است که پس از بازگشایی نماد بانک دی با توجه به توقف طولانی مدت این نماد، اگر با فشار فروش همراه شد به نوعی از منافع سهامداران حمایت نماید.