حضور مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و مدیران پست بانک ایران در بیست و نهمین همایش بانکداری اسلامی

شنبه 1 سپتامبر 2018 در 16:26


بیست و نهمین همایش«بانکداری اسلامی» با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و مدیران شبکه بانکی کشور از جمله مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و مدیران پست بانک ایران امروز دهم شهریورماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما درحال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران: دکتر همتی در این همایش گفت: توجه به الزامات بانکداری شرکتی بخصوص توسط سهامداران باید بیشتر شود و بانک‌ها به سمتی کشیده شوند که به صورت حرفه‌ای اداره شوند.
رئیس بانک مرکزی در بخشی از سخنانش بیان کرد: حفظ منابع ارزی، کنترل تورم، کنترل ناترازی بانک‌ها و از همه مهمتر کنترل نقدینگی از وظایف مهم این بانک است و در شرایط تحریم متغیر اصلی ما حفظ منابع ارزی و نرخ آن است.
رئیس بانک مرکزی با تأکید بر اینکه تا حد ممکن منابع بانک مرکزی برای دخالت در بازار ارز صرف نمی‌شود، گفت: بالغ بر ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی وجود دارد که اگر ارز این صادرات با برنامه وارد بازار شود می‌تواند نرخ ارز را کنترل کند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تا به حال ساماندهی وضعیت بانک‌ها وظیفه قانونی بانک مرکزی بود، اما پس از صحبت‌های مقام معظم رهبری برای ما اتمام حجت شده و اکنون وظیفه شرعی ما است. به طوریکه رهبر معظم انقلاب به طور خصوصی هم به بنده تأکید کردند که بانک مرکزی جلوی بی نظمی، بنگاه‌داری، اضافه برداشت و هزینه سنگین بانک‌ها را بگیرد.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در مورد سود بانکی در دستور کار قرار دارد، گفت: احتمالا در رابطه با سپرده‌های مدت‌دار تصمیم‌گیری خواهد شد و بعید نیست که سپرده‌های دو تا سه سال دوباره به شبکه بانکی راه پیدا کنند که در این مورد باید نظرات بررسی و سیاست‌های درست اتخاذ شود تا بتوان کمترین ریسک را متحمل شد.
گفتنی است: این همایش با محوریت چالش‌های حاکمیت شرکتی و مدیریت منابع و مصارف در شبکه بانکی کشور تا پایان امروز ادامه می یابد و طی آن برخی از مسئولان حوزه‌های اقتصادی و بانکی کشور در این خصوص به سخنرانی پرداخته و نشست‌های تخصصی نیز برگزار می‌شود.