بین ۸ تا ۱۰ درصد نوزادان ایرانی نارس هستند

دوشنبه 11 نوامبر 2019 در 00:21


رئیس مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسس درمانگاه تکامل مغزی – عصبی گفت: براساس آمارهای رسمی حدود ۸ تا ۱۰ درصد نوزادان در ایران نارس به دنیا می‌آیند و ۳ تا ۵ درصد دارای ناهنجاری مادرزادی هستند. دکتر فاطمه نیری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در این مرکز تحقیقاتی در بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) افزود: این میزان در استان‌های مختلف کشور متفاوت بوده و از ۸ تا ۱۰ درصد گزارش شده است.

وی افزود: شناسایی و مراقبت از نوزادان نارس و کم وزن در ایران روز به روز افزایش پیدا می‌کند، به این معنی که ما می‌توانیم نوزادان ۲۷ تا ۲۸ هفته بارداری را به خوبی نگهداری کنیم و عارضه زیادی هم ندارد. البته برخی کشورها ادعا می‌کنند که حتی نوزاد ۲۳ هفته بارداری را هم می‌توانند نگهداری کنند.
متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان گفت: طبیعتا این گونه نوزادان حتی تا ۹۰ درصد احتمال دارد که مشکل تکاملی داشته باشند.
رئیس مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه علت ابتلا به اختلال تکامل مغزی متفاوت است، افزود: بیماری‌ها، نارس بودن نوزاد و بیماری‌های مادر در دوران بارداری می‌تواند از علل این اختلال باشد.
وی بیان داشت: زنده نگه داشتن نوزادان نارس و بسیار کم وزن احتمال بروز عوارض مغزی – عصبی را بیشتر می‌کند.
نیری اظهار داشت: حدود ۱۵ سال پیش در کشور احتمال زنده ماندن نوزادان کمتر از ۱۵۰۰ گرم وزن یا کمتر از ۳۵ هفته بارداری که به عبارتی نارس و کم وزن بودند یا ناهنجاری مادرزادی مانند قلبی، روده و عصبی داشتند، کم بود و معمولا فوت می‌کردند.
وی افزود: با توجه به پیشرفت علم در دنیا و ایران و همچنین با به روز شدن علم پرستاران و پزشکان و تجهیز بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان، احتمال زنده ماندن این نوزادان بیشتر شده است.
متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان افزود: زنده نگه داشتن این کودکان مستلزم داشتن فضاهای خاصی مانند ای سی یو و دستگاه‌های پیچیده است که خوشبختانه روز به روز در کشور این امکانات گسترده شده و به همین دلیل این کودکان احتمال زنده ماندن دارند.
این متخصص نوزادان افزود: با زنده ماندن اینگونه نوزادان احتمال مواجه شدن خانواده و جامعه با عوارض مغزی – عصبی و تکاملی بیشتر می‌شود که می‌توان از آن پیشگیری کرد.
وی ادامه داد: همانطور که کارت رشد برای کودکان تهیه شده و یا نوزادان برای پیشگیری از بیماری‌ها تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند، پایش تکامل نوزادان و کودکان باید مد نظر باشد که راه اندازی درمانگاه تکامل مغزی – عصبی در بیمارستان ولی عصر ( عج ) تهران به همین منظور است.
نیری ادامه داد: خوشبختانه اخیرا هم در پایگاه‌های بهداشت سراسر کشور این کار شروع شده است.

**حد حیات نوزادان نارس به زیر ۷ ماه رسیده است

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد گفت: با افزایش علم و تجهیزات پزشکی مناسب حد حیات نوزادان نارس به ۲۶ هفته یعنی زیر۷ ماه رسیده است.

مامک شریعت در نشست خبری معرفی دستاورد‌های درمانگاه تکامل مغزی- عصبی کودکان آسیب‌پذیر اظهار کرد: این مرکز از سال ۸۸ تأسیس شده و یکی از خدمات اصلی آن ارزیابی و بررسی تکامل مغزی عصبی در نوزادان نارس و آسیب پذیر است.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد ادامه داد: سال‌های گذشته امیدی به حیات نوزادان نارس و آسیب پذیر نبوده، اما خوشبختانه با گذشت زمان و پیشرفت در طب نوزادان، علم و تجهیزات پزشکی توانسته‌ایم حد حیات این نوزادان را به ۲۶ هفته یعنی زیر ۷ ماه برسانیم.

وی افزود: این نوزادان زنده می‌مانند، اما با مشکلات زیادی بعد از تولدشان روبرو خواهند شد، اختلالاتی در تکامل مغزی و مهارت‌های عصبی‌شان ایجاد می‌شود که ممکن است در همان ابتدای تولد ظاهر نشود و با گذشت زمان خود را نشان دهند.

شریعت گفت: اولین مرحله درمان شناخت این نوزادان نارس بوده که مهارت‌ها و آموزش‌هایی به پرسنل داده شده تا ارزیابی‌های مناسب صورت بگیرد. در این بین به خانواده‌ها هم آموزش‌های مقدماتی داده می‌شود تا بعد از ترخیص به این مراکز رجوع کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد: این مهارت‌ها و آموزش‌ها اعم از ماساژ درمانی، آب درمانی، نرمش‌های پوستی و تحریک هوشی نوزادان است که گاهی نیاز به توان بخشی‌های مختلفی هم پیدا می‌کنند، انجام این عملکرد‌ها تا سه سالگی ادامه خواهد داشت، خوشبختانه حدود ۲۰۰۰ نوزاد آسیب پذیر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که توانسته‌ایم حدود ۵۵ تا ۷۵ درصد آن‌ها را در این مرکز تحت درمان تکامل مغزی- عصبی قرار دهیم.