باغ کتاب رقیب صنوف نشر نیست /افتتاح بخش های تازه در سالگرد تأسیس

سه‌شنبه 25 ژوئن 2019 در 23:03


مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره باغ کتاب تهران در آستانه سالگرد تأسیس این مرکز درباره عملکرد آن توضیحاتی ارائه دادند.

 

نشست خبری مدیرعامل باغ کتاب تهران در آستانه سالگرد تأسیس این مرکز فرهنگی صبح امروز در محل باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست خبری، مهدی رمضانی نایب رئیس هیئت مدیره باغ کتاب تهران در اظهاراتی عنوان کرد: در جلسه اخیر هیئت امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران موضوع واگذاری این مرکز به سازمان و مؤسسه نشر شهر با حدود و ثغوری که برای آن در نظر گرفته بود، به صورت قانونی انجام شد. تا پیش از این، باغ کتاب با تأیید شهردار تهران و رئیس شورای شهر و اعضای هیئت امنای این سازمان به منظور بهره برداری در اختیار مؤسسه نشر شهر قرار گرفته بود که با این تصمیم تازه این مسئله جنبه رسمی تر پیدا کرد و به صورت متمرکز تحت مدیریت مؤسسه نشر شهر و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری قرار گرفت. البته مسئله پردیس های سینمایی باغ کتاب از این موضوع مستثنی است و بهره برداری از آن توسط مجموعه ای غیر از ما صورت می گیرد که امیدواریم این روند نیز به زودی و پس از پایان قرارداد سرمایه گذار بخش خصوصی اصلاح شود.

رمضانی در بخش دیگری از نشست خبری با اشاره به اینکه باغ کتاب از نظر موقعیت فیزیکی در نیمه بالای شهر تهران قرار گیرد، عنوان کرد: ما وظیفه خود می دانیم که این سرمایه تحت شرایطی به استفاده همه اقشار جامعه برسد و همه بتوانند از آن استفاده کنند. در رویکرد محتوایی هم اینجا حتماً یکی از پایگاه های اصلی انقلاب اسلامی و در خدمت اهداف انقلاب خواهد بود. ما رویکرد سیاسی خاص و توجه ویژه ای به هیچ جریانی نداریم و از همه فعالان فرهنگی با تفکرات مختلف دعوت می کنیم در اینجا حضور داشته و از آن استفاده کنند. در حوزه صنوف فرهنگی نیز باغ کتاب به دنبال رقابت با هیچ صنفی از اهالی فرهنگ در اینجا نیست، هر چند که در برخی از بخش ها همچون پارک های علمی و فناوری ما تنها بخش فعال در کشور هستیم.

وی در ادامه با اشاره به پیمایشی که در سال افتتاحیه باغ کتاب انجام شده بود، عنوان کرد: در این پیمایش برای ما محرز شد که درصد بالایی از حاضران در باغ کتاب برای نخستین بار بود که به یک کتابفروشی مراجعه می کردند و این نشان می داد که اینجا ظرفیت بالایی برای مخاطبان دارد، بر همین مبنا ما در واگذاری هایمان سعی کردیم با تکیه بر مقررات و به دور از حاشیه به واگذاری بپردازیم و البته می دانم که بخشی از دوستان و ناشران نکات و انتقاداتی دارند، ولی مسئله این است زمانی که اینجا در حال افتتاح بود، بسیاری از آنها به خاطر اینکه راجع به آینده آن ابهام داشتند، حاضر به فعالیت و سرمایه گذاری در اینجا نبودند، ولی حالا نظرشان عوض شده و البته راه نیز به روی هیچکس بسته نیست.

در ادامه این نشست خبری، جلالی مدیرعامل باغ کتاب تهران نیز در سخنانی با اشاره به اتفاقات انجام شده در حوزه کالبدی باغ کتاب گفت: ما از آخر آذرماه سال گذشته ساخت مجموعه ای تازه را در زمینه فکر و بازی در باغ کتاب آغاز کردیم که در فروردین ماه امسال افتتاح شد و این اتفاق نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام گرفت. در حوزه تئاتر نیز پردیس تئاتر ما مراحل آخر آماده سازی را طی می کند و طی دو ماه دیگر با دو سالن ۱۰۰ و ۲۵۰ نفره به همراه مکانی برای تمرین گروه ها و پلاتو و استودیوی ضبط صدا افتتاح می شود.

جلالی ادامه داد: فضاهای ویژه ای با عنوان میز پژوهش نیز در باغ کتاب در نظر گرفته شده که با ظرفیت بالغ بر ۳۰۰ صندلی برای پژوهشگران آماده بهره برداری است. همچنین از ۱۵ تیرماه نیز در مجموعه باغ کتاب این فضاها به عنوان بخشی از یک فضای کار اشتراکی مورد بهره برداری برای پژوهشگران جوان قرار می گیرد. همچنین بخش ویژه ارائه خدمات پستی نیز در باغ کتاب فعال شده و به ویژه برای مخاطبان و بازدیدکنندگان شهرستانی به ارائه خدمات خواهد پرداخت. همچنین بخش ویژه فروش لوازم تحریر بزرگسال نیز حدود یک ماه دیگر افتتاح می شود. همچنین در کنار این مسئله ما در زمینه ارائه مواد غذایی و خدماتی از این دست در باغ کتاب که از نظر قیمت گذاری مورد انتقاد بوده اند، بازنگری هایی انجام دادیم و هزینه های این خدمات را تعدیل کردیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به فضای ۶۵۰۰ متر مربعی باغ کتاب در حوزه عرضه محصولات مکتوب عنوان کرد: شاخص عدالت میان ناشران توسط ما عملاً رعایت شده است. در باغ کتاب تهران ناشرانی صاحب ویترین هستند که عملاً در جایی دیگری غیر از اینجا نمی توانستند صاحب ویترین باشند. ما همچنین با امضای یک تفاهم نامه با شهرداران مناطق جنوب کشور و نیز بنیاد علوی در تابستان امسال شاهد بازدید ۲۰ هزار نفر از دانش آموزان مناطق محروم تهران و دانش آموزانی از استان های دیگر کشور برای بازدید از باغ کتاب خواهیم بود که این بازدیدها به صورت رایگان برگزار می شود.

جلالی همچنین با اشاره به فعال تر شدن بخش آموزش باغ کتاب در آستانه سالگرد افتتاح آن گفت: از ۱۵ تیرماه امسال اولین مدرسه تابستانی ما با ارائه پکیج های مختلف برای خانواده های تهرانی افتتاح خواهد شد، همچنین برنامه های فرهنگی ویژه ای با نام عصرانه های پنجشنبه با موضوع نمایشنامه خوانی، قصه خوانی و اجرای موسیقی و چهارشنبه های تهران با موضوع معرفی تهران و ویژگی های آن به بهانه های فرهنگی مختلف در تابستان امسال در باغ کتاب اجرا می شود. همچنین کانون فیلم و کپ باغ کتاب نیز از این هفته فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و در هفته آینده نیز ما میزبان رویدادی با حضور تمامی شرکت ها و ارگان های فعال در حوزه تولید علم و تأسیس پارک های فناوری خواهیم بود و در آن به تبادل دستاوردها خواهیم پرداخت.

وی از ارائه تخفیفات بین ۴ تا ۴۴ درصدی در تمامی بخش های باغ کتاب طی هفته آینده و به مناسبت سالگرد تأسیس این مرکز خبر داد.

در ادامه این نشست خبری، نوبت به پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید. در زمینه بهره برداری از پردیس سینمایی اهالی رسانه خواستار توضیحاتی شفاف شدند که در این زمینه مهدی رمضانی نایب رئیس هیئت مدیره عنوان کرد: تجهیز و توسعه پردیس سینمایی باغ کتاب از ابتدا و به دلیل سیاست های حاکم بر شهرداری تهران به مجموعه باغ کتاب واگذار نشد که اعتقاد داریم این مسئله باید تجدیدنظر شود و چنین اتفاقی را ما نیز تلخ می دانیم با این همه بهره بردار این پردیس در قرارداد سه ساله فعلی خود ملزم به رعایت تمامی دستورالعمل های ما است و پس از آن می شود درباره این مجموعه تصمیم گیری کرد. همچنین در زمینه واگذاری کتاب فروشی های باغ کتاب به صنوف از سوی اهالی رسانه سؤالاتی مبتنی بر شائبه ناعادلانه بودن این واگذاری ها مطرح شد. در این زمینه جلالی مدیرعامل باغ کتاب عنوان کرد تمامی صنوف نشر در زمان ایجاد این مرکز عنوان می کردند که باغ کتاب از نظر اقتصادی با توفیق روبرو نخواهد شد و لذا حاضر نشدند در مزایده های ما شرکت کنند. ما حتی در حوزه بزرگسال به سراغ مزایده محدود هم رفتیم و از برخی بزرگان نشر خواستیم که اینجا را برای بهره برداری در اختیار بگیرند. در حوزه کودک و نوجوان صرفاً به دلیل اینکه یک کنسرسیوم متشکل از بخشی از ناشران کودک حاضر به بهره برداری شدند، این اتفاق میسر شد. ما با بهره بردار بخش کودک قراردادی سه ساله داریم که عدد و رقم آن مشخص است، با این همه آنها پذیرفتند که در سال اول بهره برداری ۱۵ درصد و در سال بعد ۲۵ درصد به قرارداد آنها افزوده شود و این قرارداد سال آینده به پایان خواهد رسید و پس از آن هم دوباره از طریق مزایده عمومی واگذاری ها را انجام خواهیم داد و حتی در این زمینه به دوستان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هم اعلام کرده ایم که در صورتی که یک شرکت سهامی از ناشران ایجاد شود، می توانند بهره برداری از بخش بزرگسال باغ کتاب را نیز برعهده بگیرند.

وی همچنین در مورد نحوه واگذاری آثار ناشران به باغ کتاب برای عرضه گفت: معاونت انتشارات نشر شهر آماده پاسخگویی به ناشران و عقد قرارداد با آنها به منظور ارائه محصولات آنهاست. ما بر اساس عُرف بازار و منطق آن با ناشران برخورد و قرارداد امضا می کنیم. درصد تخفیفی که از ناشران در این زمینه تقاضا می شود هم بر پایه عُرف بازار است. آخرین رقمی که من در این زمینه اطلاع دارم ۳۵ درصد است که رقم بالایی نیست.

جلالی همچنین تصریح کرد: با همکاری شهرداری تهران و اعضای شورای شهر سال گذشته موفق شدیم بدهی باقیمانده از نمایشگاه «یاد یار مهربان» را نیز به ناشران پرداخت کنیم و در حال حاضر نیز باغ کتاب هیچ گونه بدهی به ناشران ندارد، هر چند که امسال در بودجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، ما ردیف بودجه ای نداریم و باید به صورت خودگردان به فعالیت خود بپردازیم.