اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، کلیدواژه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر

چهارشنبه 17 جولای 2019 در 20:45


همزمان با نخستین سالگرد تاسیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر ، اولین برنامه از سلسله نشست های تخصصی شبکه، روز چهارشنبه مورخ ۲۶ تیرماه با موضوع “عوامل موثر بر بهداشت بیماری های قلب و عروق با محوریت افزایش فعالیت فیزیکی” در سالن اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران با حضور جمعی از نمایندگان انجمن های سلامت محور، صاحبنظران و پزشکان برگزار گردید.
در این نشست تخصصی دکتر محمدرضا مسجدی مدیرعامل شبکه و فوق تخصص ریه در مقدمه، ضمن معرفی فعالیت های یک سال اخیر این تشکل مردم‌نهاد متشکل از ۴۰ سازمان مردم‌نهاد حوزه سلامت ، هدف از برگزاری این سلسله نشست ها را آگاهی بخشی عمومی اعلام داشتند. در ادامه دکتر مسجدی مهمترین رسالت شبکه را آگاهی بخشی در مورد بیماری های غیر واگیروپنج عامل خطر مشترک این بیماری ها شامل استعمال دخانیات، فعالیت فیزیکی ناکافی، تغذیه نامناسب، مصرف الکل و آلودگی هوا دانستند. ایشان توجه کافی و اهتمام سمن ها به این موضوع را مقدمه ای برای مطالبه گری مردم در توسعه سلامت و کاهش بار بیماری های غیر واگیر اعلام نمودند.
سهولت در دسترسی به دارو و مراکز درمانی، همچنین رژیم درمانی مناسب از دیگر محورهای سخنرانی این استاد و عضو هئیت علمی دانشگاه شهید بهشتی بود. دکتر مسجدی برنامه های سلامت محور مانند بسیج ملی فشار خون را مفید ارزیابی و دو برنامه جامع وزارت بهداشت در تشخیص ودرمان سریع موارد مشکوک به عوارض حاد قلبى و مغزى در سطح ملى اشاره کردند و دو شماره ۲۴۷ و ۷۲۴ را اعلام نمودند تا مردم از این امکان فوق العاده در سطح کشور بهره مند شوند.
دکتر محمد رضا مسجدی ضمن اشاره به اقدامات اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در افزایش سطح سلامت، اظهار داشت شبکه در قالب برنامه‌های مدون این وزارت‌خانه جهت ارتقاء آگاهی عموم مردم در سطح ملی فعالیت می‌نماید.
دیگر سخنران این نشست، دکتر مسعود قاسمی متخصص بیماری های قلب و عروق و مدیر عامل انجمن آترو اسکلروز ایران بود. این استاد دانشگاه لزوم تدوین برنامه های جامع(بلند مدت، میان مدت، کوتاه مدت) را از اولویت‌های برنامه‌های پیشگیری از بیماری های غیر واگیر دانستند. همچنین دکتر قاسمی اطلاع رسانی صحیح از طریق رسانه ها و شبکه های ارتباطی را یکی از وظایف سمن های فعال در حوزه سلامت معرفی کرده و حضور موثرتر این سمن ها را در بخش مطالبه گری به منظور افزایش آگاهی اجتماعی را خواستار شدند.
دکتر قاسمی سخنرانی خود را با ارائه سه پیشنهاد شامل فرهنگسازی مناسب برای خانواده، الگوسازی مصرف غذایی در راستای توجه به سبک زندگی سالم و هشدار به وجود بیماری به پایان رساندند.
در ادامه نشست دکتر مجید خاتونی جامعه شناس ورزشی و مدیرعامل انجمن جامعه ، ورزش و فرهنگ پیرامون اثر ورزش و فعالیت های جسمانی بر سلامت جامعه به ایراد سخنرانی پرداخت.دکتر خاتونی ورزش را یکی از عناصر کلیدی در توسعه پایدار جوامع و آیینه زندگی ملت ها دانست افزایش توجه به کسب آمادگی جسمانی، تناسب اندام و کنترل وزن را سه عنصر مهم برشمرده که مورد توجه کشورهای توسعه یافته قرار گرفته است.
این جامعه شناس ورزش، لزوم تغییر نگاه سنتی به ورزش را به سوی نگاه مدرن در عصر حاضر را یک نیاز حیاتی برای جوامع دانست، که با توجه به این رویکرد، مردم دنیا در همه مراحل عمر خود می‌بایست در پی یادگیری اشکال گوناگون فعالیت بدنی هدفمند و ارتقاء سطح سواد ورزشی خود باشند. خاتونی میزان سرانه ورزش و فعالیت بدنی در جامعه ایران را نامناسب ارزیابی کرد. به گفته وی از عوامل اصلی پیدایش وضعیت موجود خطای شناختی نسبت به مقوله ورزش در ساحات فردی و اجتماعی، وارونگی عملکرد در نهاد های ورزشی و در دسترس نبودن امکانات کافی می‌باشد.ایشان سه راهکار برای مقابله با سبک زندگی کم تحرک و نیز افزایش ورزش همگانی را در رفع تبعیض ورزشی، ایجاد توزیع عادلانه تجهیزات و امکانات، فرایند تصمیم گیری در ورزش همگانی با رویکرد پایین به بالا (مردم محوری) توصیف کرد.
در پایان نشست پانل پرسش و پاسخ با مشارکت حاضرین در جلسه برگزار گردید. لازم به ذکر است این نشست‌ها با بررسی دیگر عوامل موثر بر بیماری‌های غیر واگیر ادامه خواهد یافت.