احتمال افزایش مستمری مددجویان/پرداخت «ودیعه مسکن» توسط بهزیستی

شنبه 13 جولای 2019 در 22:59


رئیس سازمان بهزیستی کشور از پرداخت ودیعه مسکن به مددجویان بهزیستی برای اولین بار خبر داد.

وحید قبادی دانا امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، افزود: امروز سازمان بهزیستی وظایف متفاوتی دارد که ساماندهی کودکان کار، رسیدگی به وضعیت معتادان متجاهر و نگهداری این افراد در مراکز سم‌زدایی و ساماندهی زباله‌گردها از جمله آن‌هاست.
وی با بیان اینکه پرداخت ودیعه مسکن برای اولین بار در سال ٩٨ به شکل محدود اجرا می‌شود، اظهار کرد: برای این بخش ١٢ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که تا سقف ۵ میلیون تومان برای ٢۵٠٠ نفر پرداخت می‌شود.
قبادی دانا با بیان این که شش میلیون نفر از خدمات سازمان بهزیستی کشور استفاده می‌کنند اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۴۵۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور قرار دارند و یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه در گذشته ۱۸۰ هزار خانواری که سرپرست خانواده معلول بود به اندازه یک نفر مستمری می‌گرفتند، تصریح کرد: اما با پیگیری‌هایی که انجام شد، از این به بعد تبعیضی صورت نخواهد گرفت و این افراد به اندازه تعداد اعضای خانواده خود مستمری خواهد گرفت. بار مالی این اقدام برای سازمان بهزیستی نیز ۴۰۰ میلیارد تومان است.

همه افراد تحت پوشش بهزیستی مستمری می‌گیرند / جای هیچ نگرانی نیست
وی با اشاره به جزئیات بودجه سازمان بهزیستی در سال ۹۸ اظهار کرد: در سال گذشته افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی ۵۰۰ خانوار بود که امسال ۵۵۰ خانوار دیگر اضافه و در نوبت قرار گرفتند. برخی از این افراد تا ۱۵ سال پشت نوبتی سازمان بهزیستی بودند. کل مبلغی که سال گذشته به این سازمان اختصاص داشت حدود یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود و این مقدار در سال جاری به حدود دو میلیارد و ۷۶۰ میلیارد تومان رسیده است.
رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه با بودجه قبلی ۲۰۰ هزار خانوار باید از لیست مستمری‌بگیران حذف می‌شدند، افزود: اما با تأمین اعتبارات لازم همه افراد تحت پوشش بهزیستی مستمری می‌گیرند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

پیگیری برای اضافه شدن درصدی به سرانه دریافتی تحت‌پوششی ها
قبادی دانا با اشاره به اینکه شعار اول بهزیستی شفاف‌سازی است ادامه داد: دنبال این هستیم تا درصد مناسبی به سرانه دریافتی خانوارها اضافه شود که جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد.

واردات ۵۰۰ خودروی مناسب‌سازی شده به کشور؛ به‌زودی
قبادی دانا با بیان اینکه معلولان مورد حمایت ویژه سازمان بهزیستی قرار دارند اظهار کرد: هر سه ماه یک بار مبلغ ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به کارت این افراد واریز می‌شود و ۵۰۰ خودروی جدید مناسب سازی شده نیز به زودی به کشور وارد خواهد شد.

بررسی اختلالات ژنتیکی معلولان/ایجاد بانک ذخایر ژنتیک در ایران
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از امروز “طرح ژنتیک” در سازمان بهزیستی کلید می‌خورد توضیح داد: بر این اساس، برنامه فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی و کلیه افرادی که معلولیت مادر زادیی دارند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. این طرح تا سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد. همچنین از سال ۹۴ نیز طرح مذکور برای ۷۰ هزار خانوار انجام شده است.
قبادی دانا در ادامه از ایجاد بانک ذخایر ژنتیک در ایران خبر داد و گفت: امیدواریم با استفاده از دانش بومی در سطح کشور این طرح را ادامه دهیم.
قبادی دانا با بیان اینکه سامانه شفافیت از چند ماه گذشته به تدریج رونمای شده و کار خود را ادامه می‌دهد ادامه داد: سامانه شفافیت در چندین گام فعالیت خود را آغاز کرده که از پرداخت الکترونیک حق پرستاری، پرداخت الکترونیک یارانه مراکز توان بخشی، پرداخت الکترونیک کمک هزینه امداد، کمک هزینه فرزندان مراکز شبه خانواده و … آغاز شده و امروز نیز سامانه اطلاع رسانی املاک تحت نظارت بهزیستی رونمایی می‌شود. بر این اساس تمام مراکز تحت پوشش بهزیستی در نقشه سایت جانمایی می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

افزایش اعتبار تهیه وسایل کمک توانبخشی
وی در ادامه از افزایش اعتبار برای تهیه وسایل کمک توان بخشی معلولان خبر داد و گفت: بودجه این حوزه نسبت به سال گذشته تا ۹۸ درصد رشد داشته است. همچنین در بخش تأمین اعتبار خرید وسایل بهداشتی برای معلولان نیز شاهد رشد ۱۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.
قبادی دانا با بیان اینکه سازمان بهزیستی از امسال به پرداخت شهریه تحصیل افراد تحت تکلف که در مراکز غیر دولتی تحصیل می‌کنند نیز اقدام کرده است توضیح داد: در ارتباط با شفاف سازی کمک هزینه‌ها، از بهمن ماه سال گذشته تمام افرادی که در مراکز شبانه روزی بودند اطلاعاتشان در سامانه ثبت شده است.
۸۰۰۰ معلول نگهداری شده در مراکز شبانه‌روزی یارانه دریافت نمی‌کنند
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه توضیح داد: به این ترتیب اطلاعات ۴۷ هزار نفر که در این مراکز بودند ثبت شده و در این میان متوجه شدیم ۸ هزار نفر از کسانی که در مراکز نگهداری شبانه روزی هستند یارانه دریافت نمی‌کنند. ۳۵۰۰ نفر از این افراد نیاز به یارانه و کمک هزینه فوری داشتند که امیدواریم با تخصیص بودجه قانون حمایت از قانون معلولان اعتبار مورد نیاز برای این افراد نیز تأمین شود.
قبادی دانا با اشاره به جزئیات اجرای قانون حمایت از قانون معلولان نیز تصریح کرد: این قانون در اسفند ماه سال گذشته تصویب شد و در اردیبهشت ماه نیز برای اجرا ابلاغ شد. برای اجرای کامل این قانون نیازمند ۱۲,۵۰۰ میلیارد تومان بودجه بودیم که با توجه به افزایش هزینه‌ها بودجه مورد نیاز برای اجرای این قانون تا سه برابر افزایش می‌یابد، با این وجود برای اجرای این قانون ۱,۱۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود. همچنین سال گذشته نیز برای اجرای این قانون تخصیصی صورت نگرفت.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان به هشت هزار میلیارد بودجه در سال نیز داریم تصریح کرد: با وجود کمبود تخصیص‌ها اجرای این قانون را متوقف نکردیم و تلاش می‌کنیم با اجرای عدالت حداکثری، حمایت سازمان بهزیستی از معلولان را ادامه دهیم.
به گفته وی برای خرید وسایل ضروری منزل معلولان شدید نیز برای ۵ هزار نفر در مناطق محروم تا سقف ۲.۵ میلیون تومان برای خرید وسایلی نظیر وسایل خنک کننده، وسایل شست و شو و …اقدام خواهد شد.
قبادی دانا در ادامه با انتشار مجموعه قوانین و مقررات سازمان بهزیستی در فابل یک کتاب برای اولین بار خبر داد و گفت: این اقدام سبب خواهد شد تا هم جامعه هدف و هم همکاران بهزیستی از حقوق خود مطلع شوند.
وی با اشاره به اینکه ۱۸ درصد افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی مشکلات بینایی، ۳۹ درصد مشکلات جسمی و حرکتی و ۲۴ درصد معلولیت ذهنی دارند گفت: ۱۳ درصد از این افراد دچار مشکلات شنوایی، ۸ درصد دچار اختلالات روانی مزمن و ۵ درصد نیز دچار مشکلات صوت و گفتار هستند. همچنین ۱۴ درصد از معلولان تحت پوشش دارای معلولیت خیلی شدید، ۳۶ درصد دچار معلولیت شدید، ۲۹ درصد دچار معلولیت متوسط و ۱۷ درصد دچار معلولیت ضعیف هستند.
به گفته قبادی دانا در مجموع ۲۱ هزار و ۳۶۵ نفر پرسنل بهزیستی در سراسر کشور فعال هستند که ۶۰ درصد این افراد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۷۰ درصد از این پرسنل تحصیلات دانشگاهی دارند و ۴۰ درصد از مدیران نیز زیر ۴۵ سال سن دارند.

کنایه قبادی دانا در خصوص حقوق پرسنل بهزیستی
رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص اشتغال سه درصدی معلولان نیز توضیح داد: در سال ۹۷ آزمون استخدامی فراگیر برگزار شد و گفته می‌شود که برای اولین بار تمام سهمیه سه درصدی معلولان رعایت شد و به این ترتیب ۱۱۵ نفر استخدام شدند. همچنین برای رفع کمبود نیروی انسانی در شیرخوارگاه‌ها نیز ۸۰ نفر جذب شدند و این استخدام با اخذ تعهد در شیرخوارگاه‌ها باقی می‌ماند. همچنین نباید فراموش کرد دستمزد پرسنل سازمان بهزیستی در رتبه دوم کشور از انتهای جدول دستمزدها قرار دارد که امیدواریم در این مورد گشایشی ایجاد شود.
قبادی دانا با اشاره به اینکه ۹۲ درصد از فعالیت‌های اجرای و تصدی‌گری بهزیستی به سازمان‌های غیردولتی، مؤسسات همکار و خیریه‌ها واگذار شده است افزود: امیدواریم تا طی سه ماه آینده سامانه دیده بان نیز راه اندازی شود. سامانه دیده بان سامانه‌ای است که براساس آن تمام کسانی که در سازمان همکار یا شرکای اقتصادی ما هستند یا از جمله خیرین محسوب می‌شوند و تمام گروه‌های دریافت کننده خدمات، تحت نظارت مردم قرار می‌گیرند. همچنین در خصوص مصادیق تعارض منابع نیز ۲۰ گلوگاه آسیب را شناسایی کردیم که با تصویب قوانین، آنها را برطرف می‌کنیم. معتقد هستیم که فعالیت‌های بهزیستی باید در اتاق شیشه‌ای انجام شود.
قبادی دانا در ادامه با بیان اینکه در هفته بهزیستی ۲۱۰۰ واحد مسکونی به مددجویان واگذار می‌شود اظهار کرد: همچنین در هفته بهزیستی واگذاری واحدهای زلزله زدگان مددجوی بهزیستی نیز صورت می‌گیرد. در جریان سیل ابتدای امسال هیچکدام از مددجویان ذهنی و جسمی و حتی افراد تحت درمان با سیل و آب گرفتگی مواجه نشدند. همچنین دو هفته بعد از سیل نیز مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بر روی کارت بانکی ۲۸ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی شارژ شد.
قبادی دانا با بیان اینکه گردهمایی تقدیر از خیرین در مشهد مقدس نیز در حال انجام است گفت: براساس این طرح از خیرین برای تکمیل واحدهای مسکونی مددجویان با دو معلول بیشتر کمک می‌گیریم. ۶۴۰۰ مسکن در حال احداث است و همچنین خدمات پزشکی و جراحی رایگان در زمینه ارتوپدی برای هزار نفر از مددجویان به طور رایگان انجام خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مورد غربالگری عمل بینایی قرار گرفتند افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال گذشته غربالگری شنوایی شدند. همچنین سازمان بهزیستی با وزارت بهداشت برای رسیدگی به وضعیت افرادی که دچار ضایعه نخاعی شده‌اند، برای پیشگیری از ناتوانی مفرط آنها همکاری خواهد کرد.