سفیر لیتوانی: پیشرفت با همکاری و تعامل امکان پذیر است

سه‌شنبه 27 نوامبر 2018 در 19:21


بروزگا، سفیرلیتوانی: می‌خواهیم در اتحادیه اروپا مانند پلی عمل کنیم که کشورهای غرب و شرق را به یکدیگر متصل کند و ما در این سال‌ها یک درس بزرگ یاد گرفتیم و آن این بود که در انزوا نمی‌توان کار کرد و باید با ملت‌های مختلف تعامل و همکاری صورت بگیرد تا کشورها به سمت توسعه پیش بروند و لیتوانی در حال تلاش است تا در این همایش یک پنجره جدید را به سوی کشور خود باز کند و بتواند به این صورت میزبان گردشگران زیادی از ایران باشد. بروزگا سفیر کشور لیتوانی در همایش علمی، فرهنگی و گردشگر ی ایران و لیتوانی که به همت و تلاش محسن کریمی طبسی سفیر صلح جهانی و کنسول افتخاری لیتوانی در ایران که با حضور تنی چند از مسوولان کشور لیتوانی در حوزه های گردشگری و دانشگاهی، همچنین برخی از مقامات و مسولین کشورمان در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: امسال صدمین سالی است که لیتوانی استقلال خود را جشن می‌گیرد؛ صدسال پیش در سال ۱۹۱۸ مردم لیتوانی توانستند در نقشه کشور خود را داشته باشند و از دخالت فراوان خارجی‌ها رهایی پیدا کنند.

وی افزود: ما در این سال‌ها یک درس بزرگ یاد گرفتیم و آن این بود که در انزوا نمی‌توان کار کرد. باید با ملت‌های مختلف تعامل و همکاری صورت بگیرد تا کشورها به سمت توسعه پیش بروند.

سفیر لیتوانی ادامه داد: امسال بیست و پنج سال تعامل خود با ایران را جشن می‌گیریم. لیتوانی در حال تلاش است تا در این همایش یک پنجره جدید را به سوی کشور خود باز کند و بتواند به این صورت میزبان گردشگران زیادی از ایران باشد.

بروزگا در ادامه گفت: یک سوال وجود دارد که چرا با وجود این که لیتوانی سه میلیون بیشتر جمعیت ندارد اما درباره آن صحبت‌هایی می‌شود؟ اصلا باید پرسید که لیتوانی کجاست؟ ما یک سرزمین هستیم که سه میلیون جمعیت داریم ولی در این عین حال سه هزار دریاچه در لیتوانی وجود دارد و در حال حاضر ما می‌خواهیم بین مدرنیته و سنت یک هماهنگی ایجاد کنیم تا این کشور به سمت توسعه پیش برود.

وی ادامه داد: بعد از اینکه کشور لیتوانی ارتقاء پیدا کرد به اتحادیه اروپا پیوست و حال از سوی اتحادیه اروپا حمایت قوی می‌شود. اکنون ما جزوی از شینگن هستیم و واحد پولی ما یورو است. ما می‌خواهیم در اتحادیه اروپا مانند پلی عمل کنیم که کشورهای غرب و شرق را به همدیگر متصل می‌کند.

بروزگا در ادامه گفت: ما به دنبال ایده‌های تازه برای توسعه کشور خود هستیم و همینطور از ایده‌های نو استقبال می‌کنیم، ما می‌خواهیم کشور خود را به ایرانیان معرفی کنیم و امیدواریم که آنها کشور ما را دوست داشته باشند البته این موضوع را نیز باید بگویم که در ادامه تعاملات دو کشور ایران نیز در لیتوانی معرفی می‌شود و همینطور ایرانیان دوست داشته باشند می‌توانند به کشور ما بیایند و پژوهش‌های درباره لیتوانی بپردازند و کشور ما را بیشتر بشناسند.

وی در پایان گفت: اگر که ما امروز بیست و پنج سال همکاری خود با ایران را جشن می‌گیریم باید از اقدامات گذشتگان در این زمینه تشکر کنیم و از مسوولان امروز برای تعاملات بیشتر در آینده کشور کمک بگیریم. فکر می‌کنیم در ادامه بتوانیم میزبان ایرانی‌های بیشتری در لیتوانی باشیم.

در ادامه این مراسم بروزگا سفیر لیتوانی با تشکر از زحمات محسن کریمی طبسی سفیر صلح جهانی و کنسول افتخاری لیتوانی در ایران و حسن‌پور نماینده وزارت خارجه، با هدایایی از آنها تقدیر به عمل آورد.