تأمین و واردات کالاهای اساسی با رعایت استاندارد ملی و بین‌المللی و سختگیرانه‌ترین شرایط سلامت کالا

یکشنبه 14 فوریه 2021 در 12:54


مدیر کل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کالاهای اساسی این شرکت با اعمال سختگیرانه‌ترین استانداردها وارد کشور می‌شوند و پس از دریافت گواهی‌های سلامت ملّی و بین‌المللی به مصرف می‌رسند.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، سید مسعود آزادگان اظهار کرد: کالاهای اساسی با استانداردهای ملی که توسط سازمان ملی استاندارد و با همکاری سازمان غذا و دارو تدوین و تعریف شده‌اند، به کشور وارد و علاوه بر آن گواهی بازرسی بین‌المللی ورود کالا را نیز دریافت می‌کنند.

آزادگان افزود: سیستم واردات کالاهای اساسی شرکت بازرگانی دولتی ایران به گونه‌ای است که از ابتدایی‌ترین مرحله تولید در کشورِ مبدا تا زمان رسیدن کالا به سفره مصرف‌کننده تحت دقیق‌ترین نظارت‌های سلامت کالا قرار می‌گیرد. پیش از واردات، این شرکت موظف است تولیدکننده محصول وارداتی خود را به سازمان غذا و دارو معرفی تا بررسی‌های لازم در خصوص آن صورت پذیرد. سازمان غذا و دارو ضمن بررسی سوابق تولیدکننده‌ی مذکور، با استفاده از بازرسان خود و یا بازرسان منتخب به بررسی مزرعه و یا خط تولید آن شرکت اقدام می‌کند و در صورت تایید نسبت به صدور گواهی ثبت منبع و ارائه مجوز واردات می‌نماید.

آزمون نمونه‌های کالاهای اساسی در آزمایشگاه‌های معتبر ملی و بین‌المللی
وی ادامه داد: پس از تایید اولیه، شرکت بازرگانی دولتی به تعیین یکی از بازرسان بین المللی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد که صاحب صلاحیت در خصوص بازرسی محصولات کشاورزی تشخیص داده شده، اقدام می‌نماید و بازرس منتخب بلافاصله کار خود را در کارخانه و بنادر فروشنده آغاز و از تمامی محموله‌های ارائه شده وفق معیارهای بازرسی نمونه اخذ می‌نماید. نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های معتبر کشور مبدأ به صورت ناشناس مورد آزمون قرار گرفته و مطابقت آنها با استانداردهای تعیین شده که همان استانداردهای ملی می‌باشند مورد سنجش قرار می‌گیرد. در خصوص کالاهای حساس مانند برنج که مستقیما بر سر سفره مردم قرار می‌گیرد، معیارهای سختگیرانه‌تری هم به کار گرفته می‌شود، از جمله آن‌که نمونه‌ها علاوه بر آزمایشگاه‌های معتبر محلی، باید برای آزمایشگاه صاحب نام “یوروفین” در کشور آلمان که معتبرترین آزمایشگاه سنجش موا دغذایی در جهان می‌باشد نیز ارسال شوند. در نهایت بازرس پس از اعلام نظر آزمایشگاه‌های محلی و یوروفین، نسبت به تأیید و یا رد محموله اقدام نموده و در صورت تأیید، کالا مورد پذیرش شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار می‌گیرد. در واقع شرکت بازرگانی دولتی ایران برای صدور تأییدیه سلامت با سخت‌گیری بسیار زیاد و علیرغم صرف هزینه و زمان قابل توجهی، نمونه‌های خود را به پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های موجود مواد غذایی در جهان ارسال می‌کند و سپس کالا اجازه ورود به کشور را پیدا می‌کند.

مدیرکل عملیات بازرگانی خارجی بازرگانی دولتی ادامه داد: اما این پایان راه بازرسی محموله‌های وارداتی این شرکت نیست. پس از ورود کالا به بنادر ایران و تخلیه آن، بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها به نمایندگی از سازمان غذا و دارو و همچنین بازرسان ادارات کل استانداردِ استان به نمایندگی از سازمان ملی استاندارد، اقدام به نمونه‌برداری از محموله‌های وارداتی نموده و برای بررسی سلامت کالا، نمونه‌ها به چند آزمایشگاه صاحب صلاحیت و از جمله آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو و پژوهشکده استاندارد واقع در تهران و کرج ارسال می‌شوند و تنها در صورت تأیید صحت و سلامت کالا توسط این مرجع نظارتی است که امکان دریافت مجوز ترخیص و مصرف این کالا فراهم می‌گردد. این نکته نیز حائز اهمیت است که بازرسان دانشگاه علوم پزشکی و استاندارد حتی بر نحوه ذخیره‌سازی کالاها در انبارها و نحوه چینش آنها نیز نظارت دقیق داشته و در صورت هرگونه ایراد و یا مغایرت با اصول تعیین شده با تخلف برخورد می‌نمایند.
آزادگان تصریح کرد: علاوه بر این‌ها، خود ما از کالاهای وارداتی نمونه‌گیری‌هایی انجام داده تا توسط بازرسان منتخب در آزمایشگاه‌های معتبر کشور مورد آزمایش قرارگیرند تا مطمئن شویم که فرآیند انجام آزمایشات در بندر بارگیری و همچنین انجام آزمایشاتی که در داخل کشور انجام شده همه بر طبق اصول و موازین تعیین شده از سوی نهادهای نظارتی مثل استاندارد و سازمان غذا دارو بوده باشد.

اعمال سخت گیری برای صدور گواهی سلامت برنج
آزادگان اضافه کرد: خصوصاً در مورد محصولات حساسی مثل برنج و گندم که تأثیر زیادی در سفره غذایی مردم دارند، شدیدترین سخت‌گیری‌ها اعمال می‌شود.
او در خصوص اینکه اگر کالایی مورد تایید واقع نشود، اظهار کرد: طبیعتاً ممکن است برخی از کالاها مورد تأیید دستگاه‌های نظارتی قرار نگیرند که این کالا باید مرجوع شود و قابل ورود به کشور نیست. کما اینکه در برخی موارد هم کالایی که شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد کرده مورد تایید قرار نگرفته که دراین صورت اگر ایراد کالا از مبدا تشخیص داده شود، فروشنده ملزم به برگرداندن کالای مرجوعی و ارسال کالای جایگزین شده واگر ایراد به دلیل شرایط جوی و یا صدمات حین فرآیند لجستیک پدید آمده باشد؛ خسارات توسط شرکت‌های بیمه‌گر جبران می‌شود.
او افزود: در برخی موارد که اختلاف نتایج در آزمایشگاه‌ها وجود دارد مثلا در یک آزمایشگاه رد و در دیگری تایید می‌شود، نمونه‌برداری مجدد صورت می پذیرد. بدیهی است نمونه‌گیری و تعیین مشخصات محموله وارداتی در حالی باید انجام شود که نمونه‌برداری انجام شده نرمال و مبین مشخصات کل محموله یک کشتی مثلا سی هزار تنی باشد که این امر صرفا در مرحله تولید کالا و کیسه‌گیری توسط شرکت بازرسی و کنترل کیفیت بین‌المللی قابل انجام بوده و نمونه‌گیر‌ی‌های انجام شده در بدو ورود کالا که از تعداد کیسه‌های بسته‌بندی شده گرفته می‌شود علیرغم علمی بودن آن می‌تواند با تورش همراه باشد و بعضا نتایج آزمایش انجام شده در دو آزمایشگاه سازمان استاندارد و غذا و دارو (که هر دو نیز مرجع هستند) دارای نتایج متفاوتی باشد که در این شرایط تقاضای نمونه‌برداری مجدد شده و نتایج آزمایش نمونه‌های اخذ شده که در نمونه‌گیری مجدد که با دقت بیشتری انجام شده اس،؛ در آزمایشگاههای مورد تایید دو سازمان مبنای عمل واقع خواهد بود .
مدیر کل عملیات بازرگانی خارجی تأکید کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران تلاش دارد کالاهای وارداتی خود را باکیفیت مطلوب و در چارچوب استاندارد‌های بین‌المللی و ملی تامین نماید و در این راستا ضمن بهره گیری از شرکت‌های بازرسی بین‌المللی مورد تایید سازمان استاندارد و سایر نهادهای متولی تمامی مراحل زنجیره تامین را کنترل و نظارت نموده تا بتواند کالای باکیفیت در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. بر همین اساس با انجام نمونه‌گیری در سیر تولید کالا، آزمایش همه مولفه‌ها و مشخصات فنی، بهداشتی و تجاری برنج نظارت کاملی را در مراحل تولید تا حمل و بارگیری انجام داده و نمونه‌های مختلف را با دقت بالا از محموله‌ی خریداری شده احصا و چندین بار در آزمایشگاههای معتبر خارجی و داخلی آزمایش نماید و محموله‌های وارداتی نظیر برنج می‌بایست این مولفه ها را در حین ورود کالا به کشور به تأیید مراجع قانونی سازمان استاندارد و غذا و دارو برساند.

نظارت توأمان سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد بر سلامت کالاهای اساسی
مدیر کل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مواردی بوده است که در فرآیند حمل و نقل و انتقال از کشتی، بارگیری یا تخلیه و انتقال محموله و یا شرایط جوی بنادر، کالا غیر قابل مصرف شده و از چرخه مصرف خارج شده و بر اساس نظریه سازمان غذا و دارو و ادارات بهداشت استان تحت نظارت دستگاه قضایی و همچنین سازمان‌های نظارتی بهداشتی همچون سازمان غذا و دارو و استاندارد یا امحا شده یا برای مصارف صنعتی نظیر تولید الکل به فروش رسیده است، البته شرکت بازرگانی دولتی ایران خسارت را از این بابت از شرکت‌های بیمه‌گر که به هر حال وظیفه جبران خسارت را دارند دریافت کرده است.
او عنوان کرد: در پایان این نکته را یادآوری می کنم که محصولات وارداتی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به واسطه اهمیت و نقش حساسی که در سلامت جامعه دارد به طور بسیار جدی و سخت‌گیرانه توسط سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد مورد بررسی و آزمون دقیق قرار می‌گیرند و این دو سازمان هم در راستای انجام وظایف خود بسیار جدی عمل کرده و در این خصوص هیچ تعارفی با شرکتهای وارده کننده اعم از دولتی و خصوص ندارند. ضمنا ذکر این نکته نیز ضروری است که ما در ایران برای واردات کالاهایی مثل برنج از استانداردهای به مراتب بالاتر و سختگیرانه‌تری نسبت به استانداردهای بین المللی استفاده می‌کنیم. اگرچه این سختگیری تامین کالاهای اساسی را آنهم در شرایط سخت کنونی برای ما دشوار می‌کند؛ ولی در مقابل اطمینان داریم که از نظر سلامت کالایی که برای مردم عزیز ایران تامین کرده‌ایم در بهترین وضعیت سلامت قرار دارد.