اولین دوره نمایشگاه الگونما با حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی افتتاح شد

چهارشنبه 19 ژانویه 2022 در 10:21


نمایشگاه تخصصی سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران با نام «الگونما» در محل مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور مسئولینی از جمله حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛وحید جلیلی،قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما در امور فرهنگی و وحید یامین پور،معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، به لزوم توجه بیش از پیش به فرهنگ‌سازی به‌کارگیری کاراکترهای ایرانی-اسلامی در تولیدات صنایع فرهنگی اشاره شد.

در ابتدای این مراسم سعید حسینی، دبیر نمایشگاه الگونمابا اشاره به اینکه نسل کودک و نوجوان مهم ترین مخاطبان فعالیت های فرهنگی هستند، بیان کرد: در دنیای امروز برای تاثیر گذاری بر این قشر به جای روایت مستقیم، این شخصیت ها و کاراکترهای خلق شده هستند که در قالب یک داستان محتوای مورد نظر را در ذهن مخاطب القا می کنند. البته نقش آفرینی این کاراکترها و الگو ها فقط در دنیای رسانه خلاصه نشده و به طور زنجیره‌وار به دیگر ابعاد زندگی از جمله کالاهای مصرفی نیز ورود کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: معضل اصلی که در این رابطه در کشور ما وجود دارد، این مسئله است که علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ورود به این زمینه و خلق الگوهای ایرانی-اسلامی ما در یک انفعال گسترده به سر می بریم. به طوری که در مقایسه با تاثیرگذاری کاراکترهای خارجی و وارداتی، تاثیرگذاری ما نزدیک به صفر است.

حسینی همچنین اضافه کرد: هدف برگزاری این نمایشگاه این است که کلیتی از جایگاه فعلی مسئله خلق کاراکتر در دنیا و همچنین در ایران را به نمایش بگذاریم تا با ارائه اطلاعات و ایجاد دغدغه در مسئولین امر، کشور را در رسیدن به جایگاه مطلوب در این زمینه سوق دهیم.

در ادامه حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی ضمن تشکر از متولیان برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشترین میزان یادگیری فرد مربوط به دوران کودکی و زیر سن ۶ سالگی است و شخصیت فرهنگی کودکان ما در این بازه سنی شکل می گیرد، تولیدات صنایع فرهنگی برای کودکان باید در اولویت قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان افزود: فضای مجازی بستری برای ارائه این سرگرمی ها هستند و با توجه به گسترش روز افزون امکانات و دسترسی به فضای مجازی، قلمرو انتخاب هاینسل کودک و نوجوان ما افزایش یافته است. اما در همین فضای رقابتی مخاطب به سراغ کالا و ابزاری می رود که از کیفیت خوبی برخوردار باشد. جامعه لیبرال با همراه کردن جذابیت های نفسانی در تولیدات فرهنگی خود مخاطبان زیادی را به سمت خود کشانده است، اما اگر ما بتوانیم تولیداتی با کیفیت که با فطرت انسانی سازگار هست را به جامعه عرضه کنیم، حتما مخاطبان زیادی به آن روی خواهند آورد.

نمایشگاه تخصصی سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران «الگونما»به همت مجمع نوشت افزار ایرانی-اسلامی و شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار می‌شود و علاقمندان می‌توانند جهت بازدید از نمایشگاه از ۲۸ دی ماه الی ۱۲ بهمن ماه به مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه مراجعه کنند.

تنظیم خبر:فاطمه محجوبی