امر خیر را به سمت توانمندسازی جامعه هدایت کنیم

سه‌شنبه 1 ژانویه 2019 در 22:09


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در انجام امور خیر باید در راستای توانمندسازی و پیشرفت جامعه قدم برداریم. کمک های مالی مانعی ندارد اما توانمندسازی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی روز سه شنبه در دومین همایش خیر ماندگار اظهار داشت: کار خیر فقط پولی نیست و باید به این اندیشید که از مسیرهای درست مشکلات را برطرف کرد.
وی با اشاره به مباحث سوره نون والقلم افزود: سرمایه ای که در اختیار سرمایه دار است عاریتی است و نمی ماند. حتی مرکب برای صاحبش عاریتی است؛ بنابراین باید اندیشید که برای ماندن ثروت باید چه کرد.
خاموشی با اشاره به وقف و مبرات افزود: وقف در تاریخ ریشه دارد. تبرعات در قرآن زیاد امده است. ما به سهم خود در اوقاف کارهایی در این خصوص انجام می دهیم.
وی با اشاره به انجام چند پروژه در امور خیر تاکید کرد: در حال پیگیری پروژه قطع نخاعی ها هستیم و طبق آمارها سالانه حدود ۵ هزار قطع نخاعی داریم. امروزه با پیشرفت علم، متخصصان به دنبال تزریق در محل آسیب هستند و احتمال می دهند تا حدودی بشود مشکل این افراد را حل کرد. اگر یک نفر را حتی از این مسیر نجات بدهیم برای ما ارزشمند است. حالا اگر این پروژه جواب بدهد و تصور کنیم از میان ۵ هزار نفر هزار نفر را درمان کنیم و حتی به شرایط بهبودی برسانیم به جامعه و خانواده این افراد کمک کرده ایم و از طرفی بازگشت سرمایه داشته ایم. یعنی با این روش در هزینه های درمان این افراد صرفه جویی کرده ایم.
خاموشی گفت: یکی دیگر از چالش های امروز بحث آلودگی هوا است که کشورهای بسیاری در حال مطالعه این موضوع هستند. همان طور که می دانید آلودگی باعث ایجاد برخی از بیماری ها مانند سرطان ریه است. حالا گروهی پژوهشگر در حال تمرین و تست موتورهای برقی هستند و بدون شک جایگزین این موتورها در کاهش آلودگی هوا اثرگذار خواهد بود. ما در حال حاضر در این زمینه با کمک شهرداری و کمیسیون اقتصادی و فرهنگی مجلس مشغول همکاری هستیم تا از این طریق بخشی از مشکلات را حل کنیم.
وی ادامه داد: معتقدم باید به امور خیریه جهت تازه ای داد و در همین راستا حرکت جامعه می تواند حلال این مشکل شود.

* نیازمند دانش امر خیر هستیم
نعمت الله پورموسی دبیر علمی همایش خیر ماندگار نیز در این مراسم با اشاره به اینکه کار خیر منجر به این شده که جمعی از اشخاص حقیقی و حقوقی که در کار خیر دستی دارند، دور یکدیگر جمع شوند، گفت: همان قدر که عمل خیر دارای احترام است، برای بهبود امور خیر نیازمند دانش و علوم مرتبط با این حوزه هستیم.
وی افزود: امر خیر را به دو دسته تقسیم کرده ایم امور خیر جاری که فعالیت های روزمره را پوشش می دهد و امور خیر ماندگار که به فعالیت های علمی و دانشی روی آورده و آن را با عنوان خیر ماندگار می شناسیم.
پورموسی گفت: خیر ماندگار اما سابقه کمی در جامعه ما دارد و در این میان کمتر به مبحث امر خیر به عنوان عرصه اجتماعی که به تولید علم روی آورده است، پرداخته ایم. شاید ۱۰۰ سال از عمر دانشگاه ها می گذرد اما تاکنون ۱۰۰ نفر را نداشته ایم که به امور خیر به صورت علمی پرداخته باشند و تعدادشان کم است.
دبیر علمی همایش خیر ماندگار تاکید کرد: امروز خیریه ها با چالش هایی مواجه هستند؛ ازجمله موانعی که بیرون خیریه است و کار خیر را با کاهش کیفیت و کمیت موجه کرده است.
وی افزود: محیط کوچک و محلی امر خیر، چالش شفافیت، رقابت، چالش اقتصاد، تربیت، چالش محیط جهانی خیریه، چالش مصونیت بخشی از چالش هایی است که در امور خیریه با آن مواجه هستیم.
پورموسی گفت: برای برطرف کردن و حل این چالش ها نیاز است که به علم جدید اعتماد کنیم. بی اعتمادی به توان علم جدید باعث شده تا نتوانیم پیشرفت در این حوزه داشته باشیم. اعتماد به علم و دانش می تواند زمینه ساز کار بهتر در خیریه شود، به شرط اینکه دانشگاه ها به این حوزه ورود کنند. همکاری بین خیریه و دانشگاه می تواند باعث تحولات خوبی در این زمینه شود.