کدخدایی: احراز هویت نامزدهای انتخابات مجلس الکترونیکی انجام می‌شود

شنبه 10 آگوست 2019 در 14:52


سخنگوی شورای نگهبان گفت: احراز هویت نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قطعا به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

«عباسعلی کدخدایی» در نشست خبری پیش از ظهر شنبه، افزود: احراز هویت نامزدها برای انتخابات مجلس قطعا و تماما الکترونیکی خواهد بود، بخش های دیگر انتخابات نیز در صورتی که وزارت کشور از نظر فنی آمادگی داشته باشد برای نظارت، آمادگی داریم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح موضوع تحریم تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور، اظهار داشت: هنوز موضوعی به ما ارسال نشده و من از مجلس هم چیزی نشنیدم. ما هم اکنون نمی توانیم اظهار نظر کنیم هر زمان این موضوع واصل شود بررسی می کنیم.

تا غلامی اظهار نظر نکند من حرفی نمی‌زنم

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان تحت هیچ فشاری قرار نمی‌گیرد و ملاک و معیار ما همواره قانون است
خبرنگاری درباره نامه انصراف علی غلامی یکی از نامزدهای حقوقدان شورای نگهبان هم گفت: ترجیح می دهم صحبت نکنم تا خود آقای غلامی صحبت کند به جز نامه ای که نوشته صحبت دیگری نکرده است. بیشتر حرف‌ها از زبان دیگران مطرح شده و تا خود ایشان اظهار نظر نکند من اظهار نظر نمی‌کنم
وی در پاسخ به این سوال که علی مطهری نسبت به انصراف غلامی موضع گیری داشته، اظهار داشت: من وظیفه ندارم در مورد صحبت‌های هر فردی اظهار نظر کنم.

طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان به شورا نیامده است

کدخدایی در پاسخ به سوال در مورد طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور و مغایرت یا عدم مغایرت این طرح با قانون اساسی گفت: هنوز طرح برای ما ارسال نشده است و در حال حاضر نمی توانیم هیچ اظهار نظری انجام دهیم، در مجلس نشنیدم که طرحی در در این خصوص در حال تدوین باشد. پس از ارائه این طرح شورای نگهبان اعلام نظر خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد برگزاری انتخابات شورایاری ها به صورت الکترونیکی گفت: همکاران ما در دفاتر تهران این موضوع را بررسی کرده و گزارش‌هایی را به شورای نگهبان ارائه دادند ما باید همکاری‌های مان را با وزارت کشور ادامه دهیم.

وی افزود: در هر موقعیتی دوستان ما در وزارت کشور بتوانند از نظر فنی مقدمات برگزاری الکترونیکی انتخابات را فراهم کنند ما آماده هستیم تا بر انتخابات الکترونیکی نظارت کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد محدودیت های شورای نگهبان در خصوص اعلام علل رد صلاحیت نامزدهای انتخابات و فشارهایی که در این خصوص به شورای نگهبان وارد می شود و امکان اصلاح قوانین و رویه ها در این زمینه گفت: در این زمینه به قانون عمل می‌کنیم اگر بخواهیم هر کار دیگری در این زمینه انجام دهیم نیازمند قانون هستیم. قانون مربوط به این مسئله باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

اعلام دلایل رد صلاحیت به صورت عمومی اشاعه فحشا است

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: آماده هستیم به نامزدها هرگونه موانع قانونی را گزارش کنیم، هر هفته تعدادی از افراد که در گذشته رد صلاحیت شده بودند تشریف می‌آورند و ما موارد و علل را به آنها اعلام می‌کنیم در آینده نیز تلاش می‌کنیم که این رویه ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهاراتش مبنی بر اینکه اعلام دلایل رد صلاحیت به صورت عمومی اشاعه فحشا است گفت: طبق قانون باید دلایل رد صلاحیت را به افراد و نامزدها اعلام کنیم نکته مهم این است که اگر مسئله خلاف عفت عمومی باشد هیچ کس نمی‌تواند آن را در افکار عمومی مطرح کرده و حیثیت افراد را مخدوش کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تشکیل وزارت گردشگری میراث فرهنگی گفت: در دو نوبت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی مطرح شد که ایرادات بار مالی مطرح شد اما طی اصلاحیه ای که انجام شد مشکل بار مالی حل شد.

تشکیل وزارت میراث فرهنگی در حد تغییر عنوان است

وی افزود:هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی حل می‌شود بنابراین تشکیل این وزارتخانه در حد تغییر عنوان است زیرا هم اکنون این سازمان در حد معاونت است و همان ساختار و تشکیلات وجود خواهد داشت و فقط یک تغییر عنوان است که هزینه چندانی ندارد.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت: مصوبه مجلس مغایرتی با قانون نداشت و مغایرتی با قانون برنامه ششم توسعه نیز نداشت.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اصلاح قانون انتخابات گفت : ما در ادوار گذشته با مشکلاتی مواجه بودیم که ادامه دارد. بخش هایی از اصلاحیه قانون انتخابات که اجرا نشده است می‌تواند به اجرا در بیاید و بخش هایی که زمانش گذشته است اجرا نخواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری پیرامون برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی گفت: احراز هویت به صورت قطعی الکترونیک خواهد بود و در مراحل دیگر نیز آمادگی داریم که به صورت الکترونیکی اقدامات انجام شود.

مجلس به نامزدهای شورای نگهبان بالاترین رای را داد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افرادی که به عنوان حقوقدان در شورای نگهبان حضور یافتند دارای جهت گیری سیاسی هستند گفت: مجلس شورای اسلامی به این به افرادی که تعبیر می‌شود دارای جهت گیری سیاسی هستند بالاترین رای داد شورای نگهبان بی طرفی را حفظ خواهد کرد.

کدخدایی همچنین دربارهبحث تحریم آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان گفت: اظهارات گاه و بیگاه ترامپ و آمریکا را جدی نمی گیریم، انسجام خوبی بین مردم و مسئولان پس از تحریم آقای ظریف ایجاد شد و در کل در مقابل استکبار جهانی ملت ایران همبستگی بیشتری پیدا می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد بررسی تابعیت دوگانه نامزدها و لیستی که در این خصوص در مجلس وجود دارد گفت: اگر در موقع بررسی صلاحیت ها مطلب خلافی نسبت به نمایندگان یا سایر افراد مطرح شود قطعاً رسیدگی خواهیم کرد. شورای نگهبان بر اساس قانون به صلاحیت ها رسیدگی می‌کند و مرّ قانون را اجرایی می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعه وعده هایش به فراکسیون امید برای کاهش رد صلاحیت‌ها گفت: آنچه که ما در گذشته تا به حال گفته‌ایم تاکید بر اصلاح قانون انتخابات بوده است، در طول دو سال گذشته در پژوهشکده شورای نگهبان همکاری تنگاتنگی با مجلس برای اصلاح قانون انتخابات وجود داشت که متاسفانه این قانون با مشکلاتی به خاطر استانی شدن مواجه شد همچنان در تلاش هستیم تا این قانون فارغ از بحث استانی شدن مورد اصلاح قرار گرفته و اجرایی شود بحث دیگری در خصوص نداشتیم.

وی اظهار داشت: در هیئت مرکزی انتخابات شاخص‌هایی برای انتخاب افراد تعیین شده است، که در آینده رسانه‌ای خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون رایزنی‌های فراوان با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌ها گفت: در شورای نگهبان برای همه باز است و هر کسی حرفی برای گفتن دارد ما استقبال می کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اصلاح طلبان معتقدند که علت حضور افراد ضعیف در مجلس دهم رد صلاحیت افراد قوی توسط شورای نگهبان است گفت: شورای نگهبان شرایط حداقلی که در قانون وجود دارد را لحاظ می‌کند. معرفی افراد شایسته به جناح‌ها و گروه‌ها و افرادی که در این حوزه نقش دارند بر می‌گردد این بحث را باید در جای دیگری جستجو کنیم نه شورای نگهبان.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برای بررسی صلاحیت ها از شورای امنیت اطلاعات سپاه نیز استعلام می‌شود گفت: چهار مرجع در قانون برای استعلام اعلام شده است و منعی در مورد استفاده از سایر مراجع وجود ندارد لذا شورای نگهبان میتواند از هر مرجع دیگری که اطلاعاتی داشته باشد استعلام انجام دهد.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتشار برخی موضوعات پیرامون فساد نمایندگان فعلی و نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: همه اسناد و مطالبی مختلفی که منتشر می شود نیازمند راستی آزمایی است و باید صحت و سقم آن روشن شود اگر صحت و سقم آنها در هنگام بررسی صلاحیت‌ها روشن شود قطعاً تاثیر گذار است اما گاهی اوقات اخباری منتشر می‌شود که صحت ندارد اگر صحت داشته باشد در بررسی صلاحیت دارد اثرگذار خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: دلایل رد صلاحیت ها به نامزدها و وزارت کشور اعلام می شود.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد اعلام دلیل رد صلاحیت ها گفت: در این خصوص نیازمند قانون هستیم و قانون در این خصوص نداریم. قانون اعلام کرده است باید دلایل رد صلاحیت‌ها محرمانه باشد.

وی اظهار داشت: گزارشات متعددی در زمان بررسی صلاحیت ها به دست ما می‌رسد که به همه موضوعات رسیدگی می‌شود. اگر کسی تخلف کرده باشد در بررسی صلاحیت و موثر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان از چه تعداد افراد برای نظارت ها استفاده می کند گفت: در ستاد شورای نگهبان از ۱۰۰ نفر استفاده می‌شود و در نظارت بر انتخابات نیز از مردم کوچه و بازار استفاده می شود که سر صندوق‌ها حاضر هستند که بستگی به تعداد شعب صندوق ها دارد آمار روشنی در این خصوص وجود ندارد چون هر دوره از انتخابات متفاوت است.

طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی تایید شد

کدخدایی درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی، اساسنامه‌های دولت و استعلامات دیوان عدالت اداری گفت: لایحه الحاق یک بند به تبصره ۱۱ قانون بودجه ۹۸ کل کشور در یکی از جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی تشخیص داده شد.
وی به طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: پس از بررسی در جلسات شورای نگهبان عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی تشخیص داده شد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که عدم مغایرت این طرح با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی تشخیص داده شد.
کدخدایی به ایراداتی که شورای نگهبان به طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور گرفته است اشاره کرد و گفت: اطلاق مصوبه مذکور نسبت به مواردی که قرارداد بین اشخاص و بانک، شرعی و قانونی است، خلاف موازین شرع شناخته شد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: همچنین در بند ۷ این طرح بحثی مطرح شده بود مبنی بر اینکه تحمیل زیان به بانک های دولتی بدون پیش بینی طریق جبران آن مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: همچنین در بند ۸ این طرح، موضوع ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی مشخص نیست که آیا قطعی بودن رأی شورای پول و اعتبار مانع مراجعه به دستگاه قضایی است یا خیر که این مورد ابهام دارد و پس از رفع درباره آن اظهارنظر خواهد شد.

وی در ادامه به لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اشاره کرد و گفت: در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و علیرغم اصلاحات به عمل آمده، ایرادات سابق این شورا به ویژه ایرادات امنیتی کماکان به قوت خود باقی است.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه موافقتنامه بین ایران و جمهوری خلق چین در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی گفت: از آنجایی که در این لایحه از اصطلاحات غیرفارسی استفاده شده بود، مغایرت آن اعلام شد و همچنین ایراداتی هم به طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی وارد شد.