کاهش هزينه‌هاي تبادل ارزش در شبکه ققنوس با استفاده از فناوري بلاکچين

سه‌شنبه 11 ژوئن 2019 در 21:35


مدیر توسعه کسب وکار شبکه ققنوس در حاشیه اینوتکس ۲۰۱۹ مهمترین دستاورد این شبکه را کاهش زمان و هزینه های تبادل ارزش برشمرد. محمد طهرانی مدیر توسعه کسب و کار شرکت ققنوس در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری در نشست خبری درباره شبکه ققنوس توضیح داد: ققنوس؛ پلتفرمی شفاف، امن و مقرون‌به‌صرفه بر مبنای فناوری بلاکچین است که از اتصال تعدادی میزبان به صورت غیرمتمرکز تشکیل شده است. در حال حاضر هلدینگ‌های فناوری اطلاعات بانک‌های ملی، ملت، پاسارگاد، پارسیان، شرکت توسن و شرکت ققنوس به‌عنوان میزبان در این شبکه حضور دارند، در واقع شرکت ققنوس پس از راه‌اندازی صرفاً به عنوان یک میزبان در شبکه ققنوس است. وی مهمترین دستاورد این شبکه را کاهش زمان و هزینه‌های تبادل ارزش برشمرد و افزود: محور اصلی فعالیت شبکه ققنوس، آماده کردن بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات کشور برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم است که به اقتصاد دیجیتالی معروف است. یکی از الزامات جدی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم، بحث دیجیتالی کردن دارایی‌ها، پیشنهاد خدمت متمایز به مشتریان و ارتباط ویژه با هر کدام از آن‌ها است. از دید انقلاب صنعتی چهارم، اقتصادی موفق است که بیشترین فعالیت و تمرکز را در دیجیتالی کردن دارایی‌ها داشته باشد؛ بنابراین هدف اصلی شبکه ققنوس توکنیزه کردن انواع دارایی‌ها مانند املاک و اموال مازاد بانک‌ها است، تا به یکی از چالش‌های بزرگ که بانک‌ها در بحث دارایی‌های منجمد خود با آن روبه‌رو هستند، پاسخ دهد.
طهرانی با بیان اینکه شبکه ققنوس با حضور شش میزبان اولیه فعالیت خود را آغاز کرده، افزود: در این شبکه تصمیمات مربوط به راهبری شبکه بر اساس مکانیزم رأی‌دهی میزبانان است. به‌طورکلی، دو نوع میزبان در این شبکه وجود دارد: میزبان‌های ناظر و میزبان‌های پردازنده. میزبان‌های ناظر که نهادهای نظارتی و حاکمیتی هستند و صرفاً امکان مشاهده تراکنش‌ها در شبکه را دارند و میزبان‌های پردازنده که علاوه بر مشاهده، قادر به صحت‌سنجی، ثبت و ذخیره کلیه تراکنش‌ها و عملیات کاربران خود هستند. همچنین در این شبکه امکان افزودن میزبان‌های جدید با اخذ آرا بیش از نیمی از میزبان‌های فعال، وجود دارد. وی تصریح کرد: این شبکه با بهره‌گیری از مزایای فناوری زنجیره‌بلوک و دفاتر کل توزیع‌شده، فرآیند الزامات قانونی بانک‌ها را مبنی بر شناسایی و احراز هویت مشتری تسهیل کرده است. به این معنی که هویت به‌صورت دیجیتالی و توکن در اختیار سرویس‌گیرندگان و سرویس‌دهندگان قرار گیرد. از دیگر موارد کاربرد که در بستر ققنوس در حال پیاده‌سازی است می‌توان به پرداخت فردبه‌فرد، توزیع وثایق بانکی، مدیریت وفاداری مشتریان و پیش‌فروش توکن سکه طلا اشاره کرد.
به گفته مدیر توسعه کسب و کار ققنوس، سال ۲۰۲۵فناوری بلاکچین در جهان به بلوغ خواهد رسید و ققنوس نیز به عنوان بزرگترین شبکه بلاکچینی کشور در این سال جذب ۱۰درصد از GDP کشور را در شبکه ققنوس هدف‌گذاری کرده است. وی همچنین به خلق رمز ارز پیمان در شبکه ققنوس – که در بانک‌ها قابل تبدیل به پول یا طلای معادل است – اشاره کرد و گفت: رمز ارز پیمان قابل رگولاتوری است و ما با خلق این رمز ارز در حال پول زدایی از تراکنش‌ها در کشور هستیم.
به گفته طهرانی، هر پیمان معادل ۳۰صوت یا ۳۰میلی گرم طلای ۲۴عیار است که طلای پشتیبان این رمز ارز در بانک‌ها وجود دارد و تیم نظارت بنیاد ققنوس به طور پیوسته طلای پشتیبان رمز ارز پیمان را در بانک‌ها مورد نظارت و ارزیابی قرار می‌دهد. به گزارش ایسنا، وی گفت: هر رمز ارز پیمان، ۱۰۰هزار تراکنش را پوشش می‌دهد و کارمزد آن حدود ۱۸ریال است.