کاسپین به مرحله تست سامانه کشف تقلب رسید

دوشنبه 6 نوامبر 2017 در 16:35


مصطفی جاویده، مدیرگروه معماری نرم افزار و تکنولوژی‌های نوین و مدیر پروژه‌های هوش تجاری شرکت تامین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین گفت:در حال حاضر با همکاری دانشگاه تربیت مدرس در حال تست سیستم کشف تقلب در بانک پارسیان هستیم. چرا که کوچکترین اشکال در این سیستم می‌تواند اعتبار افراد را زیر سوال ببرد و بر همین اساس، این طرح نیاز به تست بسیار زیادی دارد.
وی در خصوص علت اهتمام به راه‌اندازی سامانه کشف تقلب اظهارداشت: برای خرید نمونه خارجی سامانه کشف تقلب که در بانک‌های دنیا هم‌اکنون از آن استفاده می‌شود، باید ۲۰ سال دیتای مالی کشور را در اختیار آنها می‌گذاشتیم که عملا این امکان وجود نداشت. با ورود پدافند غیرعامل به این مساله، بر آن شدیم که سیستم کشف تقلب ملی را بر اساس استاندارهای داخلی بنویسیم.
جاویده در حاشیه چهارمین نمایشگاه صنعت بومی سایبری و اولین نمایشگاه بومی زیستی گفت: سامانه کشف تقلب برای یک بانک کارا نیست و باید به صورت سراسری اجرا شود تا مجرمین، یک بانک امن برای اعمال خود نیابند.
وی در رابطه با بازار هدف برای سیستم کشف تقلب در سامانه‌های بانکی تصریح کرد: ما در حال حاضر روی طراحی و تست سامانه کشف تقلب متمرکز شده‌ایم تا بتوانیم با ملی کردن این سامانه، با اختلاس و پولشویی مبارزه کنیم.
مدیر پروژه هوش تجاری شرکت کاسپین در ادامه افزود: در حال حاضر پدافند غیرعامل نیز ورود کرده و تا حدودی کار را پیش می‌برد، از جمله مذاکره با بانکها. ما هم با بانک مرکزی و شرکت شاپرک در همین رابطه جلساتی داشتیم هرچند آنها نمونه خارجی سامانه کشف تقلب را بیشتر قبول دارند اما چون امکان استفاده از آن عملا وجود ندارد، ما در تلاش هستیم که این سامانه را به صورت کاملا ملی و داخلی با امنیت بالا و درصد خطای پایین طراحی کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر الویت ما برای اجرای این طرح بانک پارسیان، سپس گروه مالی پارسیان و بعد از آن بانکهای دیگر کشور است که در حال ادامه مذاکراتمان با آنها هستیم.
وی گفت: سیستم کشف تقلب که بر اساس رفتارشناسی مجرمین کار می‌کند، الگوهای رفتاری صاحب حساب را شناسایی کرده و اگر یک رفتار با این الگو تطابق نداشت، این عدم تطابق را به مرکز اعلام می‌کند.
گفتنی است، نمایشگاه صنعت بومی سایبری از روز شنبه ۱۳ آبان الی سه شنبه ۱۶ آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است.
در این نمایشگاه ۴ روزه شرکت تامین خدمات سیستم های کاربردی کاسپین در سالن ۱۵ غرفه ۶ نمایشگاه حضور یافته است.
براساس این گزارش، شرکت کاسپین با بالاترین سطح بلوغ هوش تجاری در حوزه IT به ارائه و تشریح سامانه های کشف تقلب و مدیریت ریسک می پردازد. هم چنین این شرکت با برگزاری چهار کارگاه آموزشی با عناوین اینترنت اشیاء، کشف تقلب، شناسایی شبکه های مشکوک مالی، تحلیل آنلاین لاگها بر اساس بستر ELK ، توانمندی های خود را ارائه می کند.