پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مسیر چابک‌سازی

دوشنبه 29 جولای 2019 در 19:07


رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: در قدم های اول حضور در این پژوهشگاه تمرکز بر کوچک‌سازی ستادی پژوهشگاه به دلیل فربه شدن بدنه، ساختار موازی را حذف می‌کنیم، چون چابک‌سازی به توسعه حوزه پژوهشی ما کمک می‌کند.

وحید یزدانیان روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود به عنوان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره فعالیت‌هایی که طی سه ماه انتصاب خود در این مجموعه انجام داده است، گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بدنه پژوهشی وزارت ارتباطات است که در آن موضوع تحقیقات کاربردی مرتبط با موضوعات متنوع مانند فعالیت‌های مخابراتی، فناوری اطلاعات، امنیت اطلاعات و سیاستگذاری مطالعات راهبردی و رگولاتوری انجام می‌شود.
وی بیان داشت: پژوهشگاه از نیروی انسانی توانمندی بهره‌مند است و ۱۰۰ عضو هیات علمی در آن فعال هستند، پژوهشگاه خدمات پژوهشی خود را هم به وزارت ارتباطات هم فعالان بخش فناوری ارائه می‌دهد.
یزدانیان یادآور شد: بازبینی نهادی، ساختاری و کارکردی پژوهش‌ها و مدیریت و راهبری تحقیقات، از جمله مباحث مورد توجه وزیر ارتباطات است که در حکم انتصاب من به عنوان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر آنها تاکید شده و نشانگر عزم جدی برای توسعه تعاملات و ارتباطات با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌هاست.
وی ادامه داد: در همین راستا اقداماتی را طی چند ماه حضور در این پژوهشگاه انجام داده‌ایم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تمرکز و توجه بر کوچک‌سازی ستادی پژوهشگاه بود که در گذشته فربه شده بود و چهار اداره کل ستادی خود را به دو اداره کل تقلیل دادیم و ساختارهای موازی را به تدریج حذف خواهیم کرد.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: با وجود سختی‌های موجود باید چابک‌سازی پژوهشگاه انجام بگیرد و در مقابل این کوچک‌سازی برای توسعه و بسط حوزه پژوهشی قدم‌هایی برداشته‌ایم.
وی افزود: فعالیت دوم که نقطه عطف فعالیت‌های ما به حساب می‌آید در سرعت‌بخشی به فعالیت‌هاست، مثلا پروژه‌هایی که توسط فعالان آی سی تی انجام می‌شود، نیاز به تایید در شورای پژوهش ندارد درحالیکه در گذشته فرآیند تصویب پروژه‌ها بسیار طولانی بود و با حذف این فرآیند می‌توان به فعالیت‌ها سرعت بخشید.
یزدانیان ادامه داد: پژوهشگاه ارتباطات طی سال‌های گذشته تعهداتی در زمینه خدمات پژوهشی به اپراتورها داشته که به آن‌ها عمل نکرده است، در این مدت تا حد زیادی این تعهدات را جمع‌بندی کردیم تا این مسئله را حل کرده و جلوه و نمای جدید را به پژوهشگاه اضافه کنیم.
وی تصریح کرد: با تاکید وزیر ارتباطات موضوع ارائه خدمات پژوهشی به موقع و هدفمند را سرلوحه کار خودمان قرار دادیم و امیدواریم باعث گسترش و توسعه تعاملات شود و در همین راستا تاکنون با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نشست‌هایی برگزار کردیم تا هدفی که در خصوص بهره‌گیری از توانمندی پژوهشگران مدنظر بود، محقق شود.