پذیرش چک‌های طرح قدیم در بانک صادرات ایران تا دو ماه دیگر ادامه دارد

شنبه 25 آگوست 2018 در 15:47


همزمان با مهلت دو ماهه بانک مرکزی برای تبادل چک‌های طرح قدیم در نظام بانکی و سامانه چکاوک، معاون مالی بانک صادرات ایران از ادامه پذیرش چک‌های غیر صیادی تا ششم آبان‌ماه ٩٧ در این بانک خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، شاهین صالح محمدزاده با اعلام این خبر گفت: بر اساس اطلاعیه جدید بانک مرکزی، مهلت تعویض و کارسازی چک‌های طرح قدیم با دسته‌چک‌های صیادی که پیش از این ابتدای شهریور سال ٩٧ بود، تا ششم آبان ماه تمدید شده و فرصت تازه‌ای به فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار داده شده تا چک‌های طرح قدیم (غیر صیادی) آنان همچنان تا دو ماه دیگر قابلیت تهاتر و نقل وانتقال از طریق سامانه چکاوک (به صورت کلرینگ) را داشته باشد و از این رو شعب بانک صادرات ایران نیز تا این تاریخ به پذیرش و ثبت چک‌های طرح قدیمی ادامه خواهند داد.
محمدزاده افزود: با الزام بانک مرکزی مبنی بر ضرورت درج بارکد دوبعدی چک‌های صیاد، استفاده گسترده از این چک‌ها وارد فاز جدیدی خواهد شد. بارکد دوبعدی شامل اقلام اطلاعاتی از قبیل نوع شخص، کدملی، کد شعبه و کد بانک، شماره شبا و شماره شناسه استعلام ١۶ رقمی هر برگ چک است.
وی گفت: با راه‌اندازی فاز اول استعلام چک بانک مرکزی، هموطنان قادر خواهند بود با ارسال شناسه استعلام به سامانه پیامکی مربوطه از نام صاحب حساب و رتبه اعتباری وی مطلع شوند.
آن دسته از مشتریانی که هنوز چک صیادی دریافت نکرده‌اند، لازم است در مهلت تعیین شده نسبت به دریافت دسته‌چک‌های طرح صیاد اقدام کنند.
بعد از مهلت تعیین شده، چک‌های طرح قدیم صرفاً در بانک صادرکننده امکان وصول خواهند داشت و مهلت تعیین شده، نهایی و قطعی بوده و به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. ضمناً بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بعد از این مهلت هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص کارسازی چک‌های طرح قدیم از طریق سامانه چکاوک (کلرینگ) نداشته و صرفاً این دسته از چک‌ها در بانک صادرکننده امکان وصول خواهند داشت.