وزارت ارشاد بودجه‌ای برای طرح پاییزه کتاب نداد

دوشنبه 11 نوامبر 2019 در 00:27


مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در نشست خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: چون بودجه وزارت ارشاد چشم‌انداز روشنی ندارد، بودجه‌ای برای طرح پاییزه کتاب نداد و در نتیجه اجرای طرح لغو شد.

نشست خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور دبیر هفته کتاب و اصحاب رسانه در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

نیکنام حسینی‌پور در این نشست گفت: در طول ۲۷ دوره برگزاری هفته کتاب از یک نهال نوپا به درختی تنومند با شاخ و برگ‌های پرثمر تبدیل شده است. تعداد نهادها و سازمان‌هایی که در این برنامه مشارکت دارند نسبت به دوره‌های ابتدایی قابل مقایسه نیست.

وی بیان کرد: در این دوره بیش از ۷۰ سازمان مشارکت کردند که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته است. بخشی از سازمان‌ها و نهادها دولتی هستند و متولی حوزه کتاب هستند و بخشی از نهادها مانند جهاد سازندگی، وزارت نیرو و … خیلی با کتاب ارتباط ندارند اما مشارکت مؤثری دارند.

دبیر هفته کتاب ضمن اشاره به رویکرد در هفته کتاب این دوره ابراز کرد: مشارکت سازمان‌ها، نهادها و تشکل‌های مردم‌نهاد رویکردی است تا هفته کتاب را مردمی‌تر برگزار کنیم با این رویکرد انجمن‌های حوزه نشر و قلم را در برپایی برنامه این هفته مشارکت می‌دهیم.

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به اینکه تمرکززدایی برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه کتاب از سیاست‌های وزارت ارشاد در حوزه کتاب است، عنوان کرد: این امر در دوره وزارت آقای سید عباس صالحی عینی‌تر شده است. بخشی از برنامه‌ها در خارج از تهران در حال برپایی است و از سال گذشته برگزاری افتتاحیه‌های هفته کتاب را در شهرهای مختلف نهادینه کردیم امسال نیز افتتاحیه در یزد خواهد بود و از سوی دیگر با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برنامه روز ملی کتاب، کتابخوانی و کتابدار و تقدیر از کتابداران نمونه به یزد منتقل شد که گام خوبی بود.

حسینی‌پور درباره انتخاب شعار سال گذشته برای هفته کتاب امسال با عنوان «حال خوش خواندن» اظهار کرد: در شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب بحث‌های مختلفی در این خصوص انجام شد. شعارهای بسیاری جمع‌آوری شد و مورد تحلیل قرار گرفت، چون شعار سال گذشته در میان جامعه و اصحاب نشر حس خوبی ایجاد کرده بود شعار سال گذشته مجدداً انتخاب شد.

وی به نامگذاری روزهای هفته کتاب اشاره کرد و با بیان اینکه امسال رویکردها را تغییر داده‌ایم و با تلفیق نگاه‌های پیشین، نگاه‌ها را به سمت کتاب پی می‌گیریم، اضافه کرد: از روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه هفته کتاب آغاز خواهد شد. ما بر اساس نگاه جدید برای هروز از این هفته یک نامگذاری هدفمند انجام دادیم.

مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب افزود: اگر مدرسه‌های ما کتاب‌محور شوند. ترویج و معرفی کتاب‌هایی با موضوع ادبیات و شعر را در دستور کار قرار دهند می‌توانند دانش‌آموزان را برای جامعه بهتر رشد دهند.

حسینی‌پور گفت: تلاش ما این بود که هفته کتاب تنها محدود به داخل کشور نباشد و از مرزهای جغرافیایی کشورمان فراتر رویم. از این رو با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات در بیش از ۱۲ کشور همزمان با داخل ایران برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم تا اجرا کنیم. کشورهایی مثل ترکیه، مجارستان، سوئیس، ایتالیا، آلمان، بلاروس و اوگاندا از جمله این کشورها هستند که برنامه‌هایی از قبیل رونمایی کتاب‌های ترجمه شده و چگونگی همکاری‌های متقابل فرهنگی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی اطلاع‌رسانی برنامه‌های هفته کتاب را مهم برشمرد و عنوان کرد: هفته کتاب، هفته‌ای تبلیغی و ترویجی است؛ زیرا در این هفته بیشتر به بحث تبلیغ فرهنگ کتابخوانی می‌پردازیم.

مدیرعامل خانه کتاب افزود: افتتاحیه هفته کتاب از صبح سه‌شنبه ۲۱ آبان با تجدید میثاق با آرمان‌های امام و شهدا در مرقد مطهر امام خمینی(ره) آغاز می‌شود. افتتاحیه دیگری در شهر یزد پایتخت کتاب ایران با حضور آقای محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواهیم داشت. برنامه‌های مختلف فرهنگی در یزد اجرا خواهد شد.

وی درباره اجرای طرح‌های پاییزه کتاب نیز عنوان کرد: متأسفانه به این دلیل که بودجه وزارت ارشاد چشم‌انداز روشنی ندارد، بودجه‌ای برای طرح پاییزه کتاب نداد و درنتیجه اجرای طرح پاییزه لغو شد. وزارتخانه زیر بار اجرای این طرح مفید نرفت و ما شروع به رایزنی با بنگاه‌های اقتصادی کردیم که در نهایت شب گذشته در جلسه‌ای با مسئولین شهرداری تهران آنها پذیرفتند هزینه این طرح را فقط در شهر تهران تقبل کنند.

معرفی ۲۴ اثر برگزیده با موضوع امام رضا (ع) در جشنواره میراث مکتوب رضوی، شروع تجهیز برج‌های بالای ۴۰ واحد به کتابخانه با همکاری شهرداری تهران، تجلیل از تعدادی از نویسندگان کتاب‌هایی با موضوع حضرت محمد(ص)، برقراری ۵۰ هزار نمایشگاه در ۵۰ هزار مدرسه به همت وزارت آموزش و پرورش، همایش ادبیات کودک و نوجوان در دانشگاه شهید بهشتی، با اعزام نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان به مدارس در شهرستان‌ها با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و چندین طرح و برنامه دیگر ازجمله فعالیت‌هایی است که در هفته کتاب امسال برگزار خواهد شد.