هشتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان برگزار می‌شود

یکشنبه 21 اکتبر 2018 در 13:20


معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی از برگزاری “هشتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران” در آذر ماه سال جاری خبر داد.

 

 معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در نشست خبری “هشتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران” به مرور برخی از مهمترین فعالیت‌های دانشجویی جهاد دانشگاهی در عرصه فرهنگ عمومی، اجتماعی، ملی و سیاسی پرداخت و تاکید کرد: فعالیت دانشجویان به عنوان عناصر فرهنگی در وضعیت اجتماعی تاثیرگذار است.

عیسی علیزاده در این نشست خبری که امروز در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد با بیان اینکه فرهنگ و نابسامانی‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده و دانشجویان به عنوان عناصر فرهنگی در این وضعیت نقش دارند، فعالیت‌های دانشجویی در این عرصه را موثر دانست و افزود: غالب فعالیت‌های جهاد دانشگاهی بر اساس نیازسنجی انجام شده از جمله آنکه یکی از مراکز مهم افکارسنجی، مرکز افکارسنجی ایسپا وابسته به جهاد دانشگاهی نیز به این مهم مشغول است.

وی خاطرنشان کرد: طی نظرسنجی‌ها که در این سال‌ها در دانشگاه‌ها انجام شده دریافتیم که فعالیت‌های دانشجویی تاثیرگذار باید دارای ویژگی‌های به‌خصوصی باشد. مهمترین نکته علاقمندی دانشجویان به انجام آن فعالیت است که فعالیت‌های داوطلبانه نیز جزو آنها می‌شود. این فعالیت‌ها همچنین باید باعث ایجاد اعتماد و سرمایه اجتماعی برای نظام شود که این به معنای نشاط دانشجو در فضای اجتماعی است.

علیزاده سپس با اشاره به اینکه مباحث این فعالیت‌ها باید برگرفته از زبان هنر و زبان عمومی باشد به بیان برخی فعالیت‌های دانشجویی جهاد دانشگاهی در زمینه‌های فرهنگ عمومی، فرهنگ اجتماعی و فرهنگ ملی پرداخت و توضیح داد: از جمله این فعالیت‌ها برگزاری سوگواره‌ها، توجه به گفتمان امام و انقلاب اسلامی در عرصه فرهنگ عمومی و نیز اعطای تندیس فداکاری در عرصه فرهنگ اجتماعی است.

وی افزود: همچنین در این فعالیت‌ها به فرهنگ سیاسی پرداخته شده، از جمله آنکه بعد از فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه آزاداندیشی مناظرات دانشجویی را به منظور تقویت فضای ارائه نظر برگزار کردیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی همچنین در پایان به برگزاری بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال و هجدهمین جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه اشاره کرد.

آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران هر ساله در راستای قدردانی و شناسایی دانشجویان فعال در عرصه‌های دفاع مقدس، ارائه خدمات پیشگیرانه و امدادرسانی داوطلانه در سوانح، امور خیریه، سلامت و توانبخشی، سازندگی، محرومیت زدایی و آبادانی کشور از سوی جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.

 

 

**اعطای تندیس فداکاری به ۳۴ دانشجو در آذرماه/ اقدام برای تشکیل باشگاه دانشجویان فداکار
دبیر اجرایی “هشتمین آیین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران” زمان برگزاری این آیین را دهه دوم آذرماه سال جاری اعلام و خاطرنشان کرد: ۳۴ دانشجوی برگزیده تندیس دانشجوی فداکار را دریافت خواهند کرد، ضمن آن که از سازمان‌هایی که بیشترین همکاری را با ما داشته‌اند، تقدیر به عمل خواهد آمد.

حسن فارسی با بیان اینکه در ادوار قبلی مظلومیت رسانه‌ای در خصوص مراسم اعطای تندیس فداکاری وجود داشته است، آغاز فراخوان رسمی آن را از امروز اعلام کرد و گفت: در این آیین به ۳۴ نفر تندیس فداکاری اعطا خواهد شد.

وی درباره روش ثبت نام در این آیین توضیح داد:علاقه‌مندان می‌توانند به صورت آزاد به سایت تندیس فداکاری مراجعه کرده و همچنین همکاران ما نیز می‌توانند طی فراخوان‌های درون سازمانی، اسامی دانشجویان محق این تندیس را در اختیار ما بگذارند.

دبیر اجرایی هشتمین آیین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران اضافه کرد: برنامه امسال ما این است که از دستگاه‌هایی که بیشترین همکاری را در این مهم داشته‌اند، تقدیر به عمل آوریم.

فارسی همچنین از فراخوان شعر فداکاری در این آیین خبر داد و گفت: دانشجویان می‌توانند اشعار خود را در رابطه با مصادیق فداکاری، که به زودی اعلام می‌شود، به دبیرخانه آیین ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: این اشعار در یک کتاب گردآوری شده و تا روز برگزاری آیین به چاپ خواهد رسید.

دبیر اجرایی هشتمین آیین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران موضوع دیگر را اقدام برای “تشکیل باشگاه دانشجویان فداکار” اعلام کرد و افزود: دومین نشست سالانه دانشجویان برگزیده دوره‌های گذشته، قبل از انجام آیین و به منظور تبادل نظر این افراد درباره موضوعاتی که باید در برگزاری آیین اعطای تندیس مورد توجه قرار گیرند، برگزار خواهد شد.

فارسی در پایان زمان اجرای این آیین را دهه دوم آذرماه سال جاری اعلام کرد و افزود: علاقه مندان به ثبت نام آزاد در این آیین می‌توانند به سایت مربوطه مراجعه کنند.

در ادامه جمال رحیمیان در این نشست خبری با بیان اینکه اولین دوره برگزاری این آئین در سال ۱۳۸۳ مصادف با سالگرد زلزله بم بوده است، خاطرنشان کرد: در آن زمان بسیاری از نیروهایی که به امداد و نجات شتافتند دانشجویان بودند؛ این در حالیست که هیچ نهادی از آنها تجلیل نکرده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این آئین از سال ۸۳ به این سو با وقفه هشت ساله طی سال‌های ۸۷ تا ۹۵ همراه بوده است از ۲۷۹ مورد تقدیر و تجلیل بر اساس آئین‌نامه دبیرخانه طی هفت دوره برگزاری این آئین‌خبر داد و افزود: در این سال‌ها از ۳۱ گروه دانشجویی تجلیل شده و ۲۴۸ دانشجو نیز تندیس دانشجوی فداکار را دریافت کرده‌اند.

رئیس شورای سیاستگذاری آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران خاطرنشان کرد: جلسات شورای سیاستگذاری این آئین از سال گذشته تا به امروز در حال برگزاری بوده و آئین‌نامه آن مرور شده است. ضمن آنکه به منظور پوشش بیشتر در رسانه‌ها امسال نیز تصمیم داریم پیام روسای یکی از قوا را به هنگام برگزاری آئین دریافت کنیم.

رحیمیان تشریح کرد: از میان دانشجویان تقدیر شده ۱۵۰ دانشجو از دانشگاه‌های دولتی ۷۲ دانشجو از دانشگاه آزاد، ۴۰ برگزیده از رشته‌های پزشکی و ۱۷۲ برگزیده نیز از رشته‌های غیرپزشکی تجلیل شده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین از میان این دانشجویان ۶۷ دانشجو از دانشگاه‌های استان تهران و ۱۵۲ دانشجو نیز از دانشگاه‌های سراسر کشور تندیس دانشجوی فداکار را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در میان این دانشجویان چهار دانشجوی غیر ایرانی و نیز دو عکاس و خبرنگار شهید از خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا هستند.

دبیر اجرایی آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران سپس به بیان برخی مصادیق فداکاری پرداخت و تشریح کرد: از جمله این مصادیق انجام خدمات امداد و نجات و خدمات پیشگیرانه، ایجاد موسسات خیریه دانشجویی، فعالیت‌ها در عرصه سلامت، بهداشت و توانبخشی، فعالیت دانشجویان در عرصه دفاع از کیان کشور و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی، مشارکت داوطلبانه در سازندگی، محرومیت زدایی و آبادانی کشور، انجام فعالیت‌های داوطلبانه در عرصه حفاظت از محیط زیست، تامین ارگان‌های حیاتی از طریق اعطای عضو یا خون به همنوعان هستند.

وی در پایان برخی سازمان‌های همتا در برگزاری هشتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران را معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان انتقال خون، سازمان بسیج دانشجویی، کمیته امداد امام خمینی و وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد و افزود: علاقمندان به ثبت نام در این آئین می‌توانند تا ۲۰ آبان ما به سایتی که با همین عنوان ایجاد شده مراجعه کنند.

تنظیم خبر:مهسا نجفی پور نودهی