نیروگاه‌های کشوربرای پیک امسال آماده نیستند / طلب تولیدکنندگان برق از وزارت نیرو به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسید

دوشنبه 7 می 2018 در 20:04


در نشست خبری که صبح امروز با حضور اعضای هیات مدیره شرکت‌های تولید کننده برق در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد محمد علی وحدتی گفت: در حال حاضر میزان بدهی وزارت نیرو به شرکت‌های تولید کننده برق به ۲۵ هزار میلیارد رسیده است و با توجه به عدم پرداخت به موقع مطالبات شرکت‌ها تعمیرات اساسی در برخی از نیروگاه‌ها انجام نشده است.
عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با بیان اینکه با عقب ماندن از تعمیرات نیروگاهی به احتمال زیاد خاموشی برق در کشور رخ خواهد داد، گفت: مطالبات تولیدکنندگان برق از دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان است که این رقم موجب ایجاد مشکلات زیادی در تولید برق می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت خریدار اصلی برق تولیدکنندگان بخش خصوصی است، گفت: به طور معمول پرداخت مطالبات تولیدکننندگان برق توسط دولت به موقع انجام نمی‌شود و این امر فشاری سنگینی به نیروگاه‌های غیردولتی وارد می‌کند.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: دولت بابت این تاخیر‌ها خسارتی پرداخت نمی‌کند، اما همه دستگاه‌های دولتی، بابت دریافت طلب خود از بخش خصوصی خسارت دریافت می‌کنند که در این ارتباط اکنون سه تن از نیروگاه داران ممنوع الخروج شده و حکم ضبط اموال آن‌ها صادر شده است.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، در پاسخ به این سوال که انجام نشدن تعیرات اساسی چه میزان تولید برق را کاهش می‌دهد؟ گفت: تعویق تعمیرات اساسی به ذاته باعت کاهش تولید نمی‌شود، اما ممکن است در زمان اوج مصرف منجر به خروج واحد‌های نیروگاهی از مدار تولید شود؛ در این صورت، کاهشی پیش بینی نشده در میزان تولید نیروگاه‌ها خواهیم داشت.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، گفت: در صورت اصلاح نشدن تعرفه‌های برق، اگر امسال خاموشی نداشته باشیم، سال آینده و سال‌های بعد حتماً با خاموشی روبرو خواهیم شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد صادرات برق به کشور‌های همسایه گفت: ایران به کشور‌های افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه برق صادر می‌کند.

در ادامه این نشست مطهری گفت: علیرغم افزایش قیمت سایر کالا‌ها و رشد نرخ تورم فروش برق در بورس انرژی به لحاظ نفوذ مدیران دولتی وزارت نیرو همچنان پایین‌تر به شرکت‌های توزیع فروخته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه طی چند سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد تعرفه برق افزایش یافته، اما به هیچ وجه این افزایش قیمت‌ها تأثیری بر پرداخت مطالبات از سوی وزارت نیرو به نیروگاه‌های خصوصی نداشته است، گفت: اگر چه معتقد هستیم تعرفه برق باید افزایش یابد و به قیمت تمام شده نزدیک شود، اما این افزایش قیمت‌ها هیچ مزیتی در بهبود شرایط شرکت‌های خصوصی تولیدکننده برق ندارد.