نقش محوری کارگران در رونق تولید

پنج‌شنبه 25 آوریل 2019 در 20:24


در ماه‌های شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی و آستانه روز کارگر در سال جدید هستیم. در کشور ما برای گرامیداشت زحمات و قدردانی از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه هفته‌ای برای این مناسبت در نظر گرفته شده تا آحاد جامعه ارادت قلبی خود را به این گروه از شاغلین نشان دهند.
حدود یک دهه است که عناوین انتخابی برای هر سال توسط رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد کشور و حرکت بسوی تولید کیفی و رقابتی، نوآوری و ترغیب مردم به خرید کالای داخلی مدنظر ایشان در نامگذاری‌ها بوده است و محور تمامی این شعارها بنوعی کار، تولید ملی، کالای داخلی و پویایی اقتصاد کشور می‌باشد. و در این بین توجه به کارگران به‌عنوان سربازان اصلی این محور جهادی، همواره مورد تاکید ایشان در سخنرانی‌ها و پیام‌های صادره بوده است.
احیا تولید در کشور نیازمند پارامترهایی است که نبایستی از آن غفلت کرد. اشتغال و امنیت شغلی در سایه تولید به وجود می‌آید و تولید ملی موجب اشتغال‌زایی، کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها به شمار می‌رود که بهبود وضعیت اجتماعی، رفاه زندگی مردم و رشد و توسعه اقتصاد کشور را موجب می‌شود و در واقع تولید داخلی، ستون فقرات اقتصاد مقاومتی محسوب می‌گردد.
سرمایه انسانی-که بخش اعظم آنرا کارگران بخش‌های مختلف اقتصاد تشکیل می‌دهد- و سرمایه گذاری عمومی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی محسوب می‌گردند. پس می‌توان گفت سرمایه‌گذاری مردمی و کار سالم دو ویژگی مهمی است که می‌تواند موجبات رشد هر اقتصادی را فراهم نماید. در سایه همین ظرفیت‌هاست که تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی میسر می‌گردد. یکی از معیارهای ارزیابی اوضاع اقتصادی، ارزش کل تولیدات صورت گرفته در یک اقتصاد ملی و نرخ رشد سالانه آن تولیدات، می باشد. معمولاً کشورهایی که نظام اقتصادی آنها از استحکام نسبی بیشتری برخوردار باشد، دارای تولید ناخالص داخلی بیشتری نیز هستند. همکاری همه بخش‌ها مانند بخش خصوصی، صادرکنندگان، واردکنندگان، کارگران، سیستم بانکی و … در این کار ضروری به‌نظر می‌رسد. با توجه به اهمیت جایگاه کارگران در عرصه اقتصاد ملی، این قشر از جامعه می‌توانند نقش بسزایی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی داشته باشد.
در شرایطی که با اعمال تحریم‌های ظالمانه، فروش نفت تحت تاثیر قرار گرفته و جامعه به نوعی مبتلابه مشکلات اقتصادی ریز و درشت می‌باشد، به اذعان تمامی کارشناسان اقتصادی، راه نجات کشور در تولید داخلی است، و هرچه تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی هم رونق خواهد یافت و به تبع آن، اشتغال، بنگاه‌های تولیدی، نیروی کار و سرمایه‌های انسانی نیز تقویت و حفظ شده و بخشی از دغدغه‌های کارگران در خصوص امنیت شغلی در بازار رقابتی اشتغال نیز به مراتب، کاهش خواهد یافت.
به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب، “چرخ عظیم جوامع بشرى با دست تواناى کارگران در حرکت و چرخش است.” و “حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است.” و قطعاً رسیدگی به مطالبات این قشر معزز بایستی در دستور کار جدی مسئولین نظام قرار گرفته، تا با دلگرمی بیشتری در واحدهای صنعتی و تولیدی، نسبت به افزایش کیفیت محصولات تولیدی خود همت نمایند. از سویی با رفع موانع از پیش‌پای تولیدکنندگان همچون بوروکراسی‌های زائد اداری، تخصیص ارز یارانه‌ای به تولید، کاهش مالیات، انتقال تکنولوژی روز به کشور، تمرکز برای افزایش سود برای تولید، می‌توان تا حدی سرمایه‌های خاموش و راکد جامعه را به سمت تولید هدایت نمود.
در جهت حمایت از کالاهای داخلی باکیفیت، باید به مقابله با قاچاق کالا بصورت جدی‌تر رو آورد تا بازار، از اجناس دارای مشابه داخلی اشباع نشود، گسیل تسهیلات بانکی برای رونق تولید و تخصیص اعتبارات برای پاگرفتن تولیدکنندگانی که در ابتدای راه هستند، از مهمترین اقدامات عملی در این خصوص به شمار می‌آید. در این اثنا، حمایت از تولید ملی بایستی رنگ واقعیت به خود گرفته و نباید در این راه به صدور بیانیه‌ها و حمایت‌های لفطی بسنده کرد، بلکه بایستی فضای کسب‌ و کار را مهیا ساخته و تورم و عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری را کنترل کرد، و در جهت مقابل در تولید برای جلب اعتماد بیشتر مصرف‌کنندگان داخلی و فراهم آوردن زمینه صادرات بیشتر، یکی از مسئولیت‌های مهم کارگران انجام کار مولد است، که با حداکثر تلاش و کمترین هزینه، بهره‌وری را به حداکثر برسانند. منافع جمعی بر منافع فردی تقدم یابد و فرهنگ کار بیشتر، دقیق‌تر و با وجدان‌کاری بیشتر نهادینه گردد. برای اجرایی نمودن این فرهنگ تشکل‌های کارگری بایستی نقش تاریخی خود را به خوبی هرچه تمام‌تر ایفا نمایند. در تمام کشورهای پیشرفته نقش این تشکل‌ها، هم در بهینه نمودن محصول و هم در پیگیری مطالبات واقعی کارگران کاملاً مشهود است. بی‌تردید استفاده از انتقادات و ارائه پیشنهادات این تشکل‌ها در جهت رونق بخشی به مناسبات اداری، اقتصادی و اجتماعی در ارائه خدمت بیشتر به جامعه بزرگ کارگری قطعاً راهگشا خواهد بود.
بعد دیگر رونق تولید، فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی است. که در سنوات اخیر مقام معظم رهبری در هر مناسبتی به تبیین این مهم پرداخته‌اند: “حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی یعنی شما وقتی کالای داخلی را مصرف می‌کنید، به کارگر ایرانی دارید کمک می‌کنید، اشتغال ایجاد می‌کنید، به سرمایه‌ی ایرانی هم دارید کمک می‌کنید، رشد و نمو ایجاد می‌کنید” و در فرمایشی دیگر ضمن حمایت از کارگر ایرانی برای دست یابی به مطالبات خود، تاکید می فرمایند : “امروز همه باید رو بیاورند به سمت مصنوعات و تولیدات داخلی؛ این باید یک فرهنگ شود. البته یک بخش مهم از این هم مربوط می‌شود به امنیت شغلی کارگران، که این هم بایستی همه به آن توجه داشته باشند؛ کارگر فارغ‌‌البال باشد؛ مطمئن باشد؛ امنیت شغلی داشته باشد. و کارفرما و کارگر، سرمایه‌‌گذار و کارگر، مدیر کارگاه و کارگر دست به دست هم بدهند برادروار، کارها را پیش ببرند.”
لذا همه ما وظیفه داریم با اقبال به اجناس داخلی و ترجیح استفاده از کالای ساخت داخل به مشابه خارجی آن، نسبت به گردش درآوردن سرمایه‌های راکد خود در چرخه تولید و جا انداختن فرهنگ مصرف کالای داخلی و همچنین تلاش حداکثری برای افزایش تولید در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، مشاغل خانگی در تحقق شعار امسال تمام همت خود را به کار گیریم. کارگران محترم می‌توانند از راه‌های مختلف در تحقق رونق تولید، مؤثر باشند، استفاده از روش‌های علمی برای افزایش مهارت‌ها و توانایی‌ها جهت افزایش بهره‌وری، گسترش فرهنگ جدیت و تلاش در محیط‌های کار، اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف کالاهای تجملی خارجی، بهبود کیفیت کالاهای داخلی و افزایش رقابت‌پذیری این کالاها در بازارهای جهانی جهت افزایش صادرات و برندسازی مناسب علاوه بر نکات قبلی، مورد اشاره می‌باشد.
سازمان تامین اجتماعی هم به نوبه خود، با در اختیار داشتن بخشی از ظرفیت‌های اقتصادی کشور در این مسیر پیشگام بوده و افزایش کیفیت محصولات در شرکت‌های زیر مجموعه خود را در اولویت برنامه‌های خود قرارداده است. همچنین ضمن ممنوع نمودن خرید کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند برای تمامی واحدهای بیمه‌ای و درمانی تحت پوشش خود، سعی نموده در واقع به این شعار عمل نماید. همچنین در جهت ارائه خدمات مطلوبتر به کارگران، کارفرمایان و مستمری بگیران و جلب رضایت بیشتر آنان، رویکرد ارائه خدمات غیرحضوری را در پیش گرفته است. تا مخاطبان سازمان بخشی از خدمات مورد نیاز خود را از طریق الکترونیکی و در بستر وب یا تلفن همراه، به سهولت و بدون مراجعه به واحدهای اجرایی و بطور متمرکز دریافت نمایند.
در پایان با گرامیداشت زحمات کلیه کارگران کشور در تمامی عرصه های تولیدی ، خدماتی و صنعتی به تاسی از پیامبر گرامی اسلام بردستان توانمند این ولی نعمتان خود بوسه زده و امید است در سایه تعاون ، همدلی و همکاری بیشتر بتوانیم در مسیر رونق تولید ملی کشور و خدمات شایسته تر گام های موثری برداریم . انشاالله.