نشست تخصصی آنلاین توسعه روابط فرهنگی ایران و روسیه برگزارشد

دوشنبه 1 مارس 2021 در 18:16


نشست تخصصی آنلاین توسعه روابط فرهنگی ایران و روسیه مورخ ۵ اسفند ۱۳۹۹ برگزار گردید.

نشست تخصصی آنلاین توسعه روابط فرهنگی ایران و روسیه مورخ ۵ اسفند ۱۳۹۹ با حضور دکتر مولوی، دکتر امیر احمدیان، دکتر صلواتی، دکتر کرمی، دکتر حافظ نیا، دکتر عابد اکبری برگزار گردید.

در ابتدای این نشست دکتر امیر محمودزاده، مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه گفت ؛با آمدن بایدن شرایط بدترخواهد شد و تعدادی از کشورهای جهان ناظر هستند و خودشان دولت‌های منطقه ای هم هستند اما نمی دانند کدام را بچسبند و برخی کشورها مثل هند،ترکیه،افریقای جنوبی ،برزیل و…..سرگردانند.ایران تکلیفش را روشن کرده و ژئواستراتژی قوی دارد و با این فرایند پاسخ گرفته است.

وی افزود: روابط ایران و روسیه در همگرایی تاکتیکی است نه استراتژی.اگر شرایط عوض شود و وارد روابط استراتژیکی با روسیه و چین بشود روابط اقتصادی شان بیش از پیش توسعه می یابد.
محمودی گفت:روابط ایران و روسیه دچار چالشهای ساختاری است که ابعاد مختلفی دارد و باید بازکاوی شود.

دکتر مولوی نیز در ادامه این نشست اظهارداشت :یکی از موضوعاتی که به عنوان نشانگاه درروسیه وجوددارد هزاران اثرفرهنگی هنری ایرانی در موزه های مناطق مختلف مسکو و خارج از مسکو، است که بعضی از اینها بسیارمنحصری هستند که حتی در ایران هم وجود ندارد

وی افزود:بخش مهمی از حضور فرهنگ ایرانی در روسیه را باید در گنجینه نسخ خطی و مراکز ایران شناسی جستجو کرد که هرکدام درجهان جایگاه ویژه ای دارند.

مولوی گفت:میراث معنوی جدید درسرزمین روسیه انسانهای بزرگی که هرکدام منشا جریان فکری بودند آثار موثری دارند ،استادو دانشمند و شکل دهنده روند فکری در قرن نوزدهم و بیستم بودند.

او ادامه داد:ایران اگر بخواهد ارتباط فرهنگی با روسیه داشته باشد باید از محدودیت ها و چارچوب گفتمانی شرق شناسی قرن نوزدهم و بیستم خارج شویم .باید زمینه های فرهنگی تاریخی خودرا بشناسیم.اقدامات خوبی انجام شده اما ضرورت دارد بصورت جدی پی گیری شود.

وی گفت:تحولاتی درروند علوم انسانی صورت بگیرد که وظیفه اندیشمندان حوزه تاریخ و مطالعات فرهنگی دراین خصوص خطیر است.مشارکت فعال در شکل گیری تولیدعلم و گفتمان فرهنگی رامی طلبد.

مولوی فزود:باستان شناسان ایرانی نیز می توانند درباره نخستین لحظه های تاریخی درباره حضور ایرانیان در سرزمین روسیه کمک کنند.

درپایان این نشست تخصصی آنلاین ؛ دکتر امیر محمودزاده، مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه از معرفی و رونمایی از پروژه اتصال ایران به بازارهای فرهنگی در مورخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۹ در دفتر انجمن دوستی ایران رو روسیه خبر داد.

بدین ترتیب از علاقمندان به بازارهای فرهنگی روسیه دعوت می گردد در نشست معرفی و رونمایی از پروژه اتصال ایران به بازارهای فرهنگی ایران و روسیه که در مورخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۹ رأس ساعت ۱۴ الی ۱۶ در دفتر انجمن دوستی ایران رو روسیه به آدرس تهران-میدان فردوسی-خیابان انقلاب-خیابان استاد نجات اللهی(ویلا)- کوچه مراغه-پلاک ۲- واحد ۳ برگزار می گردد، شرکت فرمایند.
انتهای پیام /