منطقه یک قطب تنوع محیط زیستی تهران است

سه‌شنبه 5 جولای 2022 در 14:44


انصاری گفت:منطقه یک فرصت های متفاوتی نسبت به سایر مناطق تهران دارد زیرا با کوهستان در ارتباط است و این موقعیت مکانی سبب شده است که تنوع زیستی و گیاه این منطقه متفاوت از سایر مناطق باشد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در حاشیه نمایشگاه تهران ۱۴۰۱ به خبرنگار شمیران خبر گفت :گونه های بومی گیاهی و جانوری در این منطقه دیده شده که مختص خود این محدوده است و حتی ما پرندگانی در این محدوده داریم که فقط می توان آنها را در محدوده شمال تهران دید.

او به این نکته اشاره کرد که سرچشمه های برخی از رودهای ما که در پایین دست وارد و متاسفانه گاهی به فاضلاب رو تبدیل می شوند در این منطقه قرار دارند.

به اعتقاد شینا انصاری طبیعتاً این محدوده از نظر محیط زیستی بسیار حساس و در عین حال شکننده است که اگر به این توجه نکنیم می تواند به محیط زیست کل تهران آسیب برساند.
او ادامه داد: صنوف و صنایعی که در این راستا قرار دارند وظایف خطیری دارند که یکی از انها این است که باید بیشتر از سایر مناطق به بحث محیط زیستی توجه کنند زیرا منطقه یک می تواند ویترین شهر تهران به شمار رود.

*بحث حفاظت از رود دره ها مهم است
این مقام مسئول به بحث رود دره های این منطقه اشاره کرد و افزود: این منطقه می تواند هم از نظر فرصت های محیط زیستی و هم از نظر گردشگری بسیار حائز اهمیت باشد ولی ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری برخی از ساختمان ها تهدیدی برای محیط زیست ایجاد کند که همین موضوع می تواند آلودگی آب و نابودی گونه های گیاهی و جانوری را به دنبال داشته باشد که شهرداری منطقه یک در حال برخورد با این اقدامات است.

انصاری توضیح می دهد که در برخی از موارد گونه های خاص گیاهی منطقه چیده می شود که این می تواند خطر نابودی آنها را به دنبال داشته باشد.

او با اشاره به تهیه بانک اطلاعاتی شهر تهران تصریح می کند: در این بانک اطلاعاتی مشخص شد که منطقه یک شهرداری یکی از غنی ترین تنوع را در میان مناطق تهران دارد که باید با اقداماتی که انجام می دهیم این تنوع زیستی را حفظ و احیا کنیم.