مقابله با ترفندهای کلاهبرداران برای سرقت اطلاعات حساب بانکی

سه‌شنبه 24 می 2022 در 20:55


مجرمان سایبری با ترفندهای گوناگونی چون خرید شارژ ارزان قیمت، برنده شدن در قرعه‌کشی، نصب نرم افزارهای موبایلی و… در پی دستیابی به اطلاعات حساب بانکی افراد هستند.
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، رعایت نکردن نکات ایمنی در بهره‌گیری کارت بانکی یا فضای مجازی از سوی برخی مشتریان موجب از دست رفتن اطلاعات شخصی آن‌ها و درنهایت سرقت اطلاعات حساب بانکی‌شان می شود.
پس به هیچ‌عنوان اطلاعات حساب خود مانند شماره و رمز کارت را در اختیار افراد غریبه قرار ندهید و کارت خود را به افراد دیگر نسپارید. همچنین از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خودداری کنید تا در صورت مفقودی یا ربوده شدن کارت با موجودی خالی آن مواجه نشوید.
یکی از شگردهای معمول کلاهبرداری برای سرقت اطلاعات کارت بانکی، بهره‌گیری از دستگاه‌های اسکیمر برای جعل کارت‌های بانکی است. کپی برداری از اطلاعات مغناطیسی کارت با این دستگاه که همانند کارتخوان هاست، به سادگی امکان پذیر است بنابراین به هیچ عنوان کارت بانکی خود را حتی بدون رمز در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
یکی دیگر از شگردهای مجرمان سایبری برای سواستفاده از حساب بانکی، پیامک‌ها یا تماس‌هایی هستند که نوید برنده شدن در قرعه‌کشی را می‌دهند. چناچه کسانی با این عنوان از شما درخواست مراجعه به عابربانک یا ارسال اطلاعات کارت کردند، هرگز اعتماد نکنید.
و در آخر چنانچه به هر دلیلی به درگاه‌های پرداخت بانکی مراجعه کردید، حتماً به شاخص‌های ایمنی آن همانند آدرس دارای پروتکل امنیتی httpsتوجه و حتما از رمز یکبارمصرف استفاه کنید.