مشمولان سهام عدالت امسال سود بیشتری می گیرند

دوشنبه 3 سپتامبر 2018 در 17:29


رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به پرداخت سود سال مالی ۹۶ شرکتهای سرمایه پذیر به مشمولان سهام عدالت در زمستان امسال گفت: مشمولان امسال سود بیشتری می گیرند.

پوری حسینی صبح امروز در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به این که ساماندهی سهام عدالت از اواخر سال ۹۵ آغاز شده است گفت: بر این اساس در اسفند سال ۹۵ از سامانه سهام عدالت رونمایی شد تا بر اساس آن بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت بتوانند صورتحساب خود را مشاهده کنند و از وضعیت سهام خود آگاهی یابند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: همچنین این قابلیت در سامانه سهام عدالت بوجود آمد تا مشمولان در صورت تمایل بتوانند نسبت به تسویه مانده بدهی سهام عدالت خود اقدام کنند که این مهلت در مهرماه سال گذشته به پایان رسید.

وی اضافه کرد: علاوه بر این از اواخر فروردین سال ۹۶ این امکان نیز در سامانه سهام عدالت فراهم شد تا بر اساس آن مشمولان بتوانند شماره شبای حساب بانکی خود را وارد سامانه سهام عدالت کنند و از این طریق سود سهام خود را دریافت کنند که تا به امروز نزدیک ۴۰ میلیون نفر از مشمولان اقدام به ثبت شماره شبای بانکی خود در این سامانه کرده و سود سهام عدالت خود را دریافت کرده اند.

۷ میلیون نفر شماره شبا ندادند

پوری حسینی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۷ میلیون نفر از مشمولان باقی مانده اند که در صورت ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت و پس از راستی آزمایی‌های لازم، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان این مطلب که برای سود سال مالی ۹۵ شرکتهای سرمایه پذیر مشمولانی که سهام عدالتشان یک میلیون تومان ارزش دارد، ۱۵۰ هزار تومان و افراد دیگر متناسب با ارزش سهام عدالتی که دارند سود دریافت کرده‌اند اذعان داشت: همه اقدامات صورت گرفته در راستای تعیین تکلیف سهام مشمولان و نیز توزیع سود میان آنها از طریق سامانه سهام عدالت و به صورت غیرحضوری صورت گرفته است.

سود سهام عدالت امسال، بیشتر از پارسال

پوری حسینی همچنین در خصوص سود سال مالی ۹۶ شرکتهای سرمایه پذیر اظهار داشت: با توجه به برگزاری مجامع شرکتهای سرمایه پذیر تا کنون حدود ۴ هزار میلیارد تومان سود مجامع برای توزیع میان مشمولان درنظر گرفته شده است که پیش بینی می شود با برگزاری مجمع شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در ماههای آینده این میران سود به ۵ هزار میلیارد تومان برسد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با توجه به مهلت ۸ ماه قانونی شرکتها برای توزیع سود تقسیمی مجامع خود مطابق قانون تجارت گفت: توزیع سود سهام عدالت میان مشمولان در زمستان امسال انجام خواهد شد.

دولت با سود سهام عدالت مشمولان سرمایه‌گذاری می‌کند

وی همچنین در خصوص سهام عدالت افرادی که تا به امروز شماره شبای خود را وارد سامانه سهام عدالت جهت دریافت سود نکرده اند گفت: ما از همه روشها جهت اطلاع رسانی به مشمولان در این رابطه استفاده کرده ایم. بر این اساس شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه آخر خود تصمیم گرفت تا پایان مهرماه آخرین ملهت زمانی را به مشمولانی که شماره شبای بانکی خود را وارد سامانه سهام عدالت نکرده اند، بدهد و پس از آن با نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی سود سهام عدالت آن دسته از مشمولانی که اقدام به ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت نکرده اند در اموری مانند بازار سهام، سپرده گذاری بلندمدت و … سرمایه گذاری خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: البته باید منتظر ماند و دید پس از پایان این مهلت چه تعداد از مشمولان اقدام به ثبت شماره شبای خود در سامانه سهام عدالت برای دریافت سود نکرده اند تا بر اساس آن تصمیم گیری نهایی را انجام داد.

سهام عدالت متوفیان پس گرفته می‌شود

پوری حسینی در ادامه با اشاره به این که تا کنون بیش از ۲ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت متوفی شده اند افزود: بر این اساس از ۱۶ تیرماه امسال این شرایط در دفاتر پیشخوان دولتی فراهم شده تا آن دسته از وراثی که همگی در قید حیات هستند با مراجعه به این دفاتر و ارائه مدارک لازم، از سود و اصل سهام عدالت افراد متوفی برخوردار شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: البته ارزیابی بنده این است که اگر در بازده معقول در نظر گرفته مطلع شویم که وراث دیگر اقدام به مراجعه به دفاتر پیشخوان نمی کنند، سهام عدالت متوفیان را از آنها سلب شود.

وی در خصوص آزادسازی سهام عدالت نیز گفت: لایحه آزادسازی سهام عدالت در سال گذشته تقدیم مجلس شده است که نمایندگان در حال بررسی و رایزنی در خصوص آن هستند که پس از آن به صحن علنی مجلس بیاید، بر این اساس امیدواریم تا در آینده ای نزدیک و پس از تصویب این لایحه، آزادسازی سهام عدالت صورت بگیرد تا تکلیف مشمولان سهام عدالت در این خصوص مشخص شود.

تصمیم‌گیری در خصوص جامانده‌ها، شاید وقتی دیگر

پوری حسینی همچنین در خصوص جامانده های سهام عدالت نیز گفت: جامانده به افرادی اطلاق می شود که ثبت نام اولیه از آنها انجام شده اما بنا به دلایل مختلف ثبت نام سهام عدالت آنها نهایی نشده است.

وی افزود: در این رابطه باید شورای عالی اصل ۴۴ و هیات وزیران تصمیم گیری کند که آیا سهام عدالت به جامانده ها تعلق بگیرد یا نه.

پوری حسینی در ادامه در خصوص واگذاری های سازمان خصوصی سازی نیز گفت: بر اساس فهرست واگذاریها، ۶۳۱ بنگاه در لیست واگذاریهای امسال این سازمان قرار دارند که بخشی از آنها قابل واگذاری نیستند و در این رابطه باید تصمیم گیری شود.

اثر منفی نوسان ارز بر واگذاریها

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: یکی از مشکلات اصلی در خصوص واگذاری سهام دولتی نوسانات نرخ ارز در خصوص شرکتهایی است که ماشین آلات آنها خارجی است و بر این اساس نمی توان برآورد درستی از قیمت پایه این شرکتها برای واگذاری داشت. به همین دلیل باید منتظر بمانیم تا با ایجاد تعادل در بازار ارز بتوان برآورد درستی از قیمت شرکتها داشت.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تا کنون در مدت ۵ ماه ۷۴ شرکت را عرضه کرده ایم که خوشبختانه موفق به فروش حدود ۴۵ درصد از آنها شده ایم که از این نظر کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی داریم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در این میان واگذاری سهام شرکت کشت و صنعت مغان به ارزش ۱۸۵۰ میلیارد تومان یکی از موفقیتهای امسال سازمان خصوصی سازی است که با کل واگذاریهای سال ۹۶ این سازمان برابری می کند.

افزایش سهم بخش خصوصی از واگذاریها

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که در راستای واگذاری سهام شرکتهای دولتی در سالهای گذشته انجام داده ایم آسیب شناسی واگذاریها است. بر این اساس با رفع موانع موجود موفق شدیم در دولت دوازدهم ۱۰۰ درصد واگذاریها و در دولت یازدهم ۶۷ درصد واگذاریها را به بخش خصوصی واقعی داشته باشیم. این در حالی است که از ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی در سال ۸۰ تا ابتدای شروع به کار دولت یازدهم کمتر از ۱۸ درصد واگذاریها به بخش خصوصی واقعی صورت گرفته است.

پوری حسینی اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته به شرایطی رسیده ایم که بخش خصوصی واقعی جایگاه خود را در واگذاریهای دولت پیدا کند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: یکی دیگر از سختی های خصوصی سازی، واگذاری سهام شرکتهای کنترلی است که از قضا بیشتر مقاومتها نیز در این زمینه ابراز می شود. بر این اساس نگاهی به آمارها نشان می دهد در طول ۱۸ سال گذشته ۷۵۵ بنگاه و سهم کنترلی برای عرضه در لیست سازمان خصوصی سازی قرار گرفته است که از این تعداد، تا پیش از دولت یازدهم و در مدت ۱۲ سال، تنها ۱۰۱ شرکت واگذار شده اند که ۱۳ درصد واگذاریها کنترلی را شامل می شود. این در حالی است ۴۴۸ بنگاه به صورت کنترلی از دولت یازدهم تا کنون واگذار شده اند که ۳۴ درصد واگذاریها را شامل می شود.

وی با بیان این که خصوصی سازی هر چه قدر به پایان عمر خود نزدیک می شود کار سخت تری دارد اظهار داشت: بر این اساس از همه توان و تلاش خود استفاده می کنیم تا خصوصی سازی به بهترین روش و سریعترین شکل ممکن انجام شود.

نامه وزیر ورزش به روحانی: سرخابی ها را واگذار کنیم

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز گفت: در این رابطه به تازگی وزیر ورزش و جوانان نامه ای به رئیس جمهور نوشته و با اشاره به این که طبق مقررات فیفا ادامه فعالیت این باشگاهها به صورت دولتی امکان پذیر نیست خواستار واگذاری استقلال و پرسپولیس شده است. بنابراین با توجه به موافقت کلی رئیس محترم جمهور با اصل واگذاری سرخابی ها به بخش خصوصی امیدواریم هیات وزایران مصوبه سال ۹۴ خود در خصوص عدم واگذاری این دو باشگاه را اصلاح کند تا شاهد واگذاری آنها باشیم.

وی همچنین در خصوص خروج نام چند وزرشگاه از لیست واگذاریهای دولت اظهار داشت: سال گذشته وزیر ورزش و جوانان طی نامه ای به وزیر اقتصاد خواستار خروج ۳۰ بنگاه از لیست واگذاریها از جمله ورزشگاه آزادی، شهید شیرودی، انقلاب و … شد. بر این اساس خروج قطعی این ورزشگاهها از لیست واگذاریهای دولت منوط به تصویب هیات وزیران است.

مغان، زعفرانیه و پاسداران نیست

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری سهام شرکت کشت و صنعت مغان و انتقادات و مخالفتها در این زمینه گفت: اشتباه منتقدان و مخالفان به واگذاری این شرکت این است که ارزش زمین های شرکت کشت و صنعت مغان را با زعفرانیه و پاسداران در تهران مقایسه می کنند. این در حالی است که قیمتگذاری زمین ها و دارایی های این شرکت توسط ۴ کارشناس رسمی دادگستری که دو نفر از آنها نیز بومی بوده اند صورت گرفته است و در جریان مزایده ای شفاف سهام این شرکت را بیشتر از قیمت پایه تصویب شده و به ارزش ۱۸۵۰ میلیارد تومان فروختیم.

اهلیت یعنی چه؟

پوری حسینی همچنین در خصوص اهیلت خریدار این شرکت نیز تصریح کرد: بر اساس قانون در صورتی که خریدار شرکت دولتی بدهکار عمده بانکی نباشد، ممنوع المعامله نباشد و به سازمان خصوصی‌سازی نیز بدهکار نباشد، اهلیت وی برای واگذاری تایید می شود.

وی گفت: بر این اساس از همه منتقدین و مخالفین می خواهیم در صورتی که حتی یک مورد تخلف و موردی مبنی بر عدم اهلیت خریدار سهام کشت و صنعت مغان دارند به این سازمان برای بررسی ارائه دهند.

انتهای پیام/