قدردانی هوآوی از مبدع کدهای قطبی در حوزه 5G /پروفسور آریکان با همکاری هوآوی گامی کلیدی در حوزه 5G برداشته اند

دوشنبه 6 آگوست 2018 در 22:14


هواوی امروز جایزه ویژه ای به پروفسور آریکان ترکیه ای، مخترع کد های قطبی ۵G، به سبب ایفای نقشی برجسته در توسعه فن آوری حوزه ارتباطات اعطا کرد.در این مراسم که در دفتر مرکزی هواوی در شنژن برگزار شده بود شرکت همچنین افتخار میزبانی ۱۰۰ نفر از برجسته ترین دانشمندان و مهندسانی که در زمینه ی استانداردها و تحقیقات پایه در حوزه مخابرات مشغول به کار هستند را داشت.

تحقیقات پایه ای کلید اصلی در پیشرفت صنایع به شمار می رود. پیشرفت های نظری که اغلب پس از دهه ها تلاش علمی صورت می پذیرد گام های اصلی در تعیین مسیر پیشرفت تکنولوژی محسوب می شوند. مقاله پروفسور آریکان درباره ی کدهای قطبی در حوزه مخابرات که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد ، یک رویکرد کاملا جدید برای به حداکثر رساندن میزان و قابلیت مطمئن جهت انتقال داده ها را تعریف کرد. کد های قطبی به طور قابل توجهی سبب بهبود عملکرد برنامه نویسی برای ۵G شده اند. در عین حال، پیچیدگی طراحی را کاهش می دهند و کیفیت خدمات را تضمین می کنند. در سال ۲۰۱۶، ۳GPP (سازمان استاندارد بین المللی برای استانداردهای ۵G) کدهای قطبی را به عنوان برنامه رسمی برای کنترل کانال های ۵G جدید رادیویی تایید کرد.

در این مراسم تقدیر، موسس هواوی رن جنگ فی ، مدال افتخاری از سوی هوآوی را به پروفسور اریکان اهدا کرد. این مدال طراحی و ساخته شده توسط Monnaie در پاریس، با حکاکی الهه پیروزی با یک کریستال قرمز در آن است که نشان دهنده اهمیت فن آوری ارتباطات در جهان امروز است.
پس از دریافت مدال پروفسور آریکان در سخنرانی خود گفت: “من افتخار دارم که امروز در این مراسم حضور پیدا کنم و مفتخر دریافت این جایزه با ارزش باشم.” با افتخار اعلام میدارم که بدون چشم انداز و کمک فنی از مدیران و مهندسان Huawei، به انجام رساندن کد های قطبی از آزمایشگاه تا استاندارد واقعی در کمتر از ۱۰ سال امکان پذیر نبود. و به نظر ما مهندسان هیچ هدیه ای بزرگ تر از دیدن تبدیل ایده هایمان به واقعیت نیست.”
اریک چو، رئیس اجرایی Huawei نیز در این رویداد سخنرانی کرد: “استانداردهای ۵G در نتیجه یک تلاش جهانی برای پیشرفت در تحقیقات اولیه و تکنولوژی ارتباطات بی سیم است. برای اینکه این استانداردها شکل بگیرند، بیش از ۱۰ سال کار سخت از ده ها هزار دانشمند و مهندس و ده ها شرکت در سراسر جهان انجام گرفت. ما می خواهیم از استاد آریکان و همکارانش در دانشگاه، همچنین همکاران و کارکنان Huawei که همه در راستای تحقق ۵G تلاش کرده اند تشکر کنیم. ”
در سال ۲۰۱۰، Huawei توان بالقوه در کد های قطبی را برای بهینه سازی تکنولوژی کدهای کانال شناخت، به طوری که این شرکت برای تحقیقات بیشتر پروفسور آریکان سرمایه گذاری کرد. طی سال ها تلاش متمرکز، این شرکت چندین پیشرفت در تکنولوژی کد های قطبی ایجاد کرده است، تا کد های قطبی فراتر از قلمرو تحقیقات علمی حرکت کنند و ثمر بخش یاشند.
اقای شو همچنین اضافه کرد :تولد استانداردهای ۵G تنها آغاز یک سفر جدید است. ”
ما همچنان به سختی کار خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که فناوری ۵G – از جمله کد های قطبی – ارزش بیشتری برای جامعه ایجاد می کند.ما امیدواریم که همکاری نزدیک بین شرکت ها و دانشگاه ها، مانندهمکاری بین Huawei و پروفسور Arikan، ادامه خواهد داشت و باعث می شود به علایق بیشتر علمی منجر می شود که توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را به طور کلی در اختیار دارد. ”
در مراسم اعطای جوایز، هوآوی بیش از ۱۰۰ دانشمند خود را برای انجام تحقیقات و استانداردهای اولیه مورد تقدیر و تشکر قرار داد. به طور خاص، این شرکت می خواهد تحقیقات موفق خود را در رادیو ۵G جدید و هشت پیشگام نوآوری خود، از جمله شکل موج جدید و طرح های کدگذاری جدید، ادامه دهد. این دانشمندان با همکاری شرکای صنعتی برای بررسی فن آوری های کلیدی و فرایند استاندارد سازی کار می کنند و نقش مهمی در استانداردهای ۵G ایفا میکنند.
لازم به ذکر است Huawei اولین شرکت در جهان است که آزمایشات ۵G را برای تمام مراحل توسعه IMT-2020 انجام داد (برنامه اتحادیۀ بین المللی مخابرات برای تکامل شبکه تلفن همراه تا سال ۲۰۲۰)، با نتایج به دست آمده از شاخص های کلیدی برای هر سه سناریو ۵G تعریف شده توسط اتحادیه بین المللی مخابرات – افزایش پهنای باند تلفن همراه (eMBB)، ارتباطات فوق العاده قابل اطمینان (URLLC) و ارتباطات گسترده نوع ماشین (mMTC) بیش از پیش پیشرفت کرده است.
تمرکز اصلی Huawei بر روی سرمایه گذاری های بزرگ در جهت تحقیق و توسعه در سال های اخیر، بوده است و طی دهه گذشته تقریبا ۴۰۰ میلیارد دلار در زمینه تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کرده است. Huawei سرمایه گذاری در تحقیقات اولیه را با اختصاص ۲۰ تا ۳۰ درصد از بودجوی R & D سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار به تحقیقات بنیادی در جهت حرکت به جلو اختصاص داده است .