علاقه مندی لیتوانی برای توسعه روابط علمی با ایران

پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018 در 11:14


کنسول جمهوری لیتوانی در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر معرفی دستاوردهای پژوهشی و فناوری ایران به لیتوانی ، از ابراز علاقه مندی کشورش برای توسعه روابط علمی با ایران خبر داد.


محسن کریمی طبسی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازاربا اشاره به پیشینه روابط دو کشوراز گذشته تاکنون، موضع لیتوانی در قبال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را همیشه بی‌طرفانه اعلام کرد.
ایران بهترین بازار حوزه آی تی
وی مهمترین موانع بین دو کشور را در گذشته نداشتن سفارت درلیتوانی دانست واظهارداشت: خوشبختانه این مشکل برطرف شده و تمام کارهای سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری درساختمان کنسولگری دو کشور انجام می شود.
این دیپلمات اروپایی درباره دستاوردهای جدید علمی لیتوانی اظهار داشت: لیتوانی در حوزه آی تی جزو سه کشور برتر اروپا و پنج کشور اول دنیا است و از آنجایی که شرکت های بزرگ این کشور به دنبال بازار هستند ایران جزو بهترین بازار برای آنها محسوب می شود.
وی گفت: لیتوانی در واقع قلمرو جدید، برترین شرکت های سرمایه گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا به شمار می رود و روند فعالیت و حضور قدرت‌های بلامنازع آی تی جهان در این بخش از اروپا در حال افزایش است.
افق های روشن در روابط علمی ایران و لیتوانی
سفیر صلح جهانی محسن کریمی طبسی در خصوص تبادل علمی بین دو کشور بیان کرد: کشور لیتوانی ظرفیت های علمی گسترده ای دارد و به توسعه همکاری‌ها با ایران علاقه مند است.
به گفته کریمی طبسی: قراراست نمایندگان دانشگاه های ایران نشست های مشترکی با نمایندگان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت برای توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی در لیتوانی داشته باشند.
سفیر صلح جهانی افزود: قدم های اولیه برداشته شده و روابط علمی بین دانشگاه‌ها شروع شده که مطمئناً با همکاری وزارت علوم و بهداشت به این حرکت سرعت داده می شود.
کریمی طبسی اظهار داشت : لیتوانی در حوزه لیزر و آی تی و جمهوری اسلامی ایران در زمینه غذا و دارو توانایی بالایی دارند و شرکت‌ها و تجار می‌توانند در این زمینه همکاری خوبی داشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود ابرازامیدواری کرد که در راستای برقراری ارتباطات در سطح علمی و سطوح بالا، بتوانیم هم با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و هم وزارت بهداشت همکاری های لازم را داشته باشیم چرا که خوشبختانه موانعی بین دو کشور وجود ندارد.
** دنبال شناسایی تکنولوژی ها محصولات و دستاوردهای جدید دانشمندان ایرانی هستیم
وی در پاسخ به اهداف این سفارت به حضور و بازدید از نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار گفت: ما به دنبال شناسایی تکنولوژی ها محصولات و دستاوردهای جدید دانشمندان، دانشجویان حوزه پژوهش و فناوری ایران و معرفی جهت صادرات کالاهای تولید ایران به کشور لیتوانی هستیم.
سفیر لیتوانی افزود: حجم مبادلات اقتصادی دو طرف در سال گذشته رقم بالایی نبوده اما با این حال ایران ۱۳ میلیون دلار صادرات به کشور لیتوانی داشته است.
کریمی طبسی گفت: برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها هر کاری از دست ما بر آید در این راستا انجام خواهیم داد. وی همچنین ادامه داد: برای سال آینده میلادی برنامه های گسترده ای برای روند رو به رشد روابط دو کشور در پیش داریم که به روند رو به رشد اقتصادی کمک خواهد کرد.
کشور لیتوانی عضو اتحادیه اروپاست که طی ۲۵ سال کسب و کار و نوآوری های خود را توانسته ارتقا دهد و یکی از مطرح ترین شرکت های اروپایی در زمینه لیزر و فوتونیک دنیا دراین کشور واقع شده است.
در حال حاضر لیتوانی یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا وعضو پیمان ناتو می‌باشد و نخستین کشور جدا شده از روسیه است که سال ۱۹۹۰ اعلام استقلال کرده است.
ظرفیت های کم شناخته شده و ناشناخته بسیاری بین دو کشور وجود دارد که با افتتاح سفارت لیتوانی در تهران و سفارت ایران در لیتوانی از این ظرفیت ها استفاده و خلا های موجود برطرف خواهد شد.
درحال حاضر درایران نزدیک به ۲۷۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی وجود دارد و حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو دراین مراکز تحصیل می‌کنند. رتبه علوم پزشکی ایران در بین کشورهای دنیا ۱۷ است و ایران با داشتن بیش از ۳۳ هزار اثر ثبت شده ملی یکی از ۱۳۶ کشور دارای جاذبه گردشگری در جهان است که مورد توجه کشور لیتوانی نیز قرار گرفته است.