ضرورت وجود ثبات سیاسی و اقتصادی برای پیشرفت کشور/ امکان شکوفایی در دوران تحریم به شرط مدیریت صحیح/ آمادگی کامل برای کمک به دولت و قبول ماموریت‌های بزرگ فناورانه

دوشنبه 30 جولای 2018 در 21:00


رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: اگر به هر دلیلی ناجوانمردانه تحریم در کشور تحمیل شد، هیچ نگرانی از تحریم نباید داشته باشیم؛ در دوران تحریم هم می‌توانیم پیشرفت کنیم، به‌شرط این‌که بتوانیم تحریم را درست مدیریت کنیم و هزینه‌های آن را بر دوش محققان و سازنده‌ی داخلی قرار ندهیم.
دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی صبح امروز ۸ مرداد در نشست خبری سی‌وهشتمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی با حضور اهالی رسانه که در محل ساختمان دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد، درباره فعالیت‌ها و دستاوردهایی که این نهاد در طی یک‌سال گذشته به دست آورده است، اظهار کرد: در حوزه فرهنگی فعالیت‌های مناسبی داشتیم که یکی از آن‌ها پرداختن به هویت ملی و ایرانی اسلامی دانشجویان در قالب برگزاری اردوهای ایران مرز پرگوهر بود که در این اردوها از دانشجویان دعوت کردیم تا از دستاوردهایی که در ایران پس از انقلاب اسلامی به‌دست‌آمده است آشنا شوند.

وی افزود: تاکنون ۲هزار و ۵۰۰ اردو برگزار کرده‌ایم که ۱۰۲هزار دانشجو در این اردوها شرکت کرده‌اند و و سال گذشته صدوسی‌ودومین دوره این اردوها برگزار شد.

تشریح فعالیت‌های دیگر فرهنگی جهاددانشگاهی

رییس جهاددانشگاهی از برگزاری “همایش ملی خلیج فارس” که اردیبهشت‌ماه امسال در استان بوشهر برگزار شد به ‌عنوان دیگر فعالیت فرهنگی این نهاد اشاره کرد و افزود: در عرصه توسعه فرهنگ سیاسی و اجتماعی مراکز دانشگاهی که از نیازهای ملی کشور ماست و در راستای اینکه دانشجویان بتوانند در محیط علمی و اخلاقی یاد بگیرند در مورد مسائل کشور گفت‌وگو کنند، اقدام به برگزاری مسابقات “مناظره دانشجویان” در سطح ملی کردیم. سال گذشته ششمین دوره آن با برگزاری ۶۰۰ مسابقه به اتمام رسید و امسال هفتمین دوره آن برگزار خواهد شد.

دکتر طیبی با اشاره‌ای به برگزاری هفتمین “آیین ملی تندیس فداکاری” و اهدای آن به دانشجویان فداکار در زمینه‌های مختلف، ادامه داد: این برنامه هر ساله برگزار می‌شود و دانشجویان با روحیه‌ها و اقدامات فداکارانه شناسایی و معرفی می‌شوند. سال گذشته همچنین سومین “همایش ملی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) از نظریه تا عمل” را برگزار کردیم. در این همایش نقد دیدگاه‌ها در کنار نظرات متعدد ارائه شده، آزاد بود.

وی افزود: سال گذشته ششمین دوره “مسابقات بین‌المللی دانشجویان مسلمان” با استفاده از فناوری‌های جدید برگزار شد. در این دوره از مسابقات قاریان از طریق نرم‌افزارهای صوتی و تصویری قرائت خود را در کشورشان انجام می‌دادند و مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند. در این مسابقات ۴۴ نفر از ۴۳ کشور انتخاب شدند و نهایتا مسابقات در ایران به‌خوبی برگزار شد. این مسابقات فرصت مناسبی بود که مسائل مبتلابه جهان اسلام میان دانشجویان کشورهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، بیست و چهارمین دوره “جشنواره کتاب سال دانشجویی” با در نظر گرفتن شاخص‌هایی از جمله تشویق دانشجو به تالیف کتاب و توسعه فرهنگ کتابخوانی طی سال گذشته برگزار شد.

وی گفت: هفدهمین دوره جشنواره “پایان‌نامه سال دانشجویی” نیز اخیرا به پایان رسید و اختتامیه آن با تقدیر از برگزیدگان در همدان برگزار شد. در عرصه فرهنگی همچنین رویدادهای دانشگاهی زیادی در حوزه کارآفرینی در سال گذشته برگزار شده است.

افتتاح بزرگترین کارخانه تولید سلول‌های بنیادی

دکتر طیبی در ادامه این نشست خبری با اشاره به افتتاح بزرگترین کارخانه تولید سلول‌های بنیادی گفت: کارخانه بزرگ تولید سلول‌های بنیادی انسانی در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شد. این کاری علمی و فناورانه و حرکت در مرز علم در حوزه پزشکی بود. این رویداد در قالب کارخانه‌ای کم‌نظیر در دنیا به سرانجام رسید و نتایج و دستاوردهای آن در اختیار اطباء قرار می‌گیرد.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: دستیابی به دانش تولید سلول‌های زمینه‌ساز رفع اختلال پارکینسون دیگر دستاورد جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش‌های پزشکی است و این نهاد تلاش دارد به سمت آزمایش‌های انسانی در این زمینه برود.

وی با اشاره به دستاوردهای دیگر جهاد دانشگاهی در عرصه پژوهش و فناوری گفت: دستیابی به دانش “تولید جنین مرغوب دام” با جنسیت دلخواه یکی از این دستاوردها است. سعی داریم این تولید از بهترین نژادها باشد. در پژوهشگاه ابن‌سینا بانک این جنین‌ها تولید شده است. در پژوهشگاه رویان اصفهان نیز کار “شبیه‌سازی بز مورسیا” به سرانجام رسید که این شبیه‌سازی و این دام ارزش اقتصادی خوبی دارد، هم شیردهی و هم گوشت مناسب دارد.

رییس جهاددانشگاهی اظهار کرد: در حوزه ژنتیک و تولید ماهی‌های آزمایشگاهی برای آزمایش بیماری‌ها، این نهاد فعالیت‌های خوبی داشته، چراکه این ماهی‌ها رشد زیاد و عمر کوتاهی دارند و اثر تحقیقات بر روی آن‌ها زودتر نمایان می‌شود.

تشخیص زودرس سرطان

دکتر طیبی همچنین از تولید داروهایی ویژه بیماری‌های عضلانی و دیابت خبر داد و گفت: این داروها می‌توانند در درمان بیماری‌های دیابت و عضلانی موثر باشد که جهاد توانسته به این فناوری‌ها دست یابد.

وی افزود: تولید آنتی‌بادی‌های اختصاصی برای درمان بیماری‌های اسهال در دام توسط پژوهشگاه رویان اصفهان از دیگر دستاوردهای جهاد در حوزه پزشکی است. همچنین تشخیص زودرس سرطان از نظر یکی از کارهای پژوهشگاه ابن‌سینا بوده که این پژوهش اکنون به نتیجه رسیده و منتظر اعلام نظر وزارت بهداشت است.

رییس جهاددانشگاهی اظهار کرد: پژوهشگاه رویان اقدام به تولید آزمایشگاهی درمان بیماری جدید کج‌آهنگی یا آرتیمی قلبی کرده و از گیاه زالزالک برای کنترل ضربان قلب استفاده می‌کند.

وی همچنین به برخی دستاوردهای جهاد دانشگاهی در حوزه فنی و مهندسی اشاره کرد و افزود: کار خوبی سال گذشته انجام شده و جهاد دانشگاهی توانسته موفق به راه‌اندازی خط تولید مته‌های حفاری سه دندانه شود. پنج سال کار تحقیقاتی در این زمینه انجام شده و طی سه مرحله گواهی تایید این فناوری گرفته شد و با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید به تولید این مته‌ها رسیده‌ایم.

دانش ساخت و طراحی پایلوت تاسیسات نمک‌زدایی از نفت

دکتر طیبی گفت: کار دیگر در حوزه فنی و مهندسی؛ دانش ساخت و طراحی پایلوت تاسیسات نمک‌زدایی از نفت است. نفتی که از زیر زمین می‌آید دارای بخش زیادی آب و آب نمک است. حریم چاه هر چه بیشتر شود این آب و آب نمک هم بیشتر می‌شود که در ایران میزان این آب‌نمک حدود ۱۵ درصد است. در پایلوت این طرح تعداد ۲۰ بشکه در روز با استفاده از فناوری جداسازی آب و آب نمک از نفت نمک‌زدایی می‌شوند.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: در زمینه رفع آلودگی‌های نفتی بعد از عملیات‌های حفاری که برای تولید نفت و گاز پیت‌های چاه و نفت، آلودگی‌های زیست محیطی را ایجاد می‌کرد، توانستیم با استفاده از باکتری‌های نفت‌خوار این آلودگی‌ها را رفع کنیم. این باکتری‌ها در چاله‌های نفتی قرار می‌گیرد و خاک‌آلوده به پسماندهای نفتی را پاکسازی می‌کند. این فناوری در یکی از جزایر به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین به دستیابی به فناوری ساخت فرستنده دیجیتال برای مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: طراحی و ساخت “فرستنده دیجیتالی روستایی” دیگر اقدام جهاد در سال گذشته بوده، بسیاری از روستاها این سیگنال‌ها را دریافت نمی‌کنند و طبعا مجبور می‌شوند به نصب ماهواره روی بیاورند که این کار مشکلات فرهنگی خاص خود را خواهد داشت. این پروژه در یکی از روستاهای اطراف تهران آزمایش و با موفقیت به پایان رسید.

شناسایی موانع کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان و پیمایش ملی خانواده

دکتر طیبی همچنین به برخی پژوهش‌های حوزه علوم انسانی در جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: سال گذشته سال خوبی برای ما در حوزه علوم انسانی بود، پژوهش‌های بزرگ و ملی دنبال شد و از جمله، برنامه‌ای برای توانمندسازی ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی یا حاشیه‌نشین تدوین شده و قرار است به آن‌ها آموزش‌هایی داده شود و مشکلات اشتغال آن‌ها رفع شود.

وی افزود: دیگر برنامه‌های این نهاد در این حوزه، پیمایش مسایل گردشگری در کشور، شناسایی موانع کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان و پیمایش ملی خانواده است تا بتوان بسیاری از مشکلات خانواده‌ها را در این پایش مورد ارزیابی و در اختیار مسئولان اجرایی قرار داد. طرح ملی “سنجش و تحلیل فضای سرمایه‌گذاری در ایران” دیگر پروژه در دست انجام جهاد دانشگاهی است. امروز نقدینگی در کشور به سمت خرید سکه و ارز رفته و مشکلات فعلی را ایجاد کرده است.

رییس جهاددانشگاهی گفت: سال گذشته در زمینه اشتغال و کارآفرینی قرارداد خوبی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد کردیم و این قرارداد در راستای حمایت از مشاغل خانگی است تا از کسانی که علاقه‌مند هستند تولید بدون کارخانه داشته باشند حمایت کنیم. پروژه “تدوین برنامه هدایت شغلی دانشجویان” دیگر کار در حال انجام از سوی جهاد دانشگاهی است. آسیب‌شناسی فرصت‌ها و زمینه‌های اشتغال و کارآفرینی در ۲۰ رسته دانشگاهی که اکثرا هم رشته‌های علوم انسانی هستند، در این برنامه جای می‌گیرد.

توجه به اقتصاد و صنایع فرهنگی

دکتر طیبی در ادامه‌ی این نشست خبری به تشریح دستاوردهای این نهاد در حوزه آموزش پرداخت و اظهار کرد: راه‌اندازی مرکزی با همکاری مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمینه تربیت مدیران جهادی، تاسیس” پارک علوم و فناوری‌های نرم در دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی” از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش است.

وی گفت: دنیا حرکت سریعی به سمت اقتصاد و صنایع فرهنگی داشته و کشور ما نیز زیرساخت‌های خوبی در این زمینه دارد.

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به بومی‌سازی منابع آموزش زبان انگلیسی از سوی جهاد دانشگاهی، گفت: طرح بومی‌سازی و تولید منابع آموزش زبان انگلیسی را دنبال کردیم. در دیدار با مقام معظم رهبری، ایشان هم به این مورد اشاره داشتند که کشورهای دیگر سعی دارند در قالب آموزش زبان، فرهنگ خود را هم به دیگر کشورها منتقل کنند. در این راستا مجموعه‌ای در قالب هشت جلد کتاب تدوین شد که هم آموزش زبان بود و هم بومی‌سازی شده بود. اکنون شش جلد آن به همراه ضمائم لازم چاپ و منتشر شده و دوره آزمایشی آن در حال برگزاری است.

وی افزود: راه‌اندازی دانشکده علوم پایه، پزشکی و فناوری‌های نوین دیگر اقدام جهاد دانشگاهی در عرصه حمایت از فناوری‌های نوین بوده و فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری و رشته‌های پزشکی می‌توانند در این دانشکده ایده‌های نوآورانه و فناورانه خود را به عرصه تولید برسانند یا آن‌ها را تکمیل کنند.

تولید «دمولسیفایر» سازگار با محیط زیست

دکتر طیبی در ادامه به تولید «دمولسیفایر» سازگار با محیط زیست که برای جداسازی مواد همراه نفت به کار می رود در مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: نفت هنگام استخراج از چاه نفت با مواد اضافی‌ همچون آب، نمک، گاز و گل و لای مخلوط است و جدا کردن آب از نفت خام به علت ترکیب‌های شیمیایی پیچیده، کار دشواری است؛ که این ماده به جداسازی مواد اضافی کمک می کند البته در دستاورد جدید این دمولیسفایر ویژگی های منحصر به فرد دارد.

وی افزود: مزیت دمولسیفایر تولید شده در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی نسبت به نمونه‌های خارجی این است که پسابی که پس از استفاده از این ماده به وجود می‌آید اغشته به روغن، مواد شیمیایی و یا اسید نیست و به محیط زیست آسیبی نمی‌زند.

رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: پساب به‌وجود آمده از فرایند جداسازی نفت خام از آب و نمک، جهت استخراج مجدد نفت، دوباره به چاه‌های نفت بازمی گردد.

پروژه‌های در دست اقدام

در ادامه این نشست خبری که به مناسبت سی‌وهشتمین سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد، دکتر طیبی به تعدادی از پروژه‌های این نهاد که قرار بود تا سالگرد تاسیس جهاد به اتمام برسند و این اتفاق نیفتاده اشاره کرد و افزود این پروژه‌ها تا چند ماه آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. از جمله آن‌ها استفاده از قیر طبیعی در کرمانشاه برای تولید کربن اکتیو با ظرفیت ۱۰۰ تن در سال است.

وی افزود: دانش فنی “تولید تور پرورش ماهی” را به دست آوردیم و قرار است به‌زودی مجموعه‌ای راه‌اندازی کنیم که این تور به شکل صنعتی تولید شود. همچنین تولید مته‌های صنعتی که در ساختار سخت زمین‌شناسی حفاری را انجام دهند و نیز “بازیابی فلزات گران‌بها از زباله‌های الکترونیکی” که این زباله‌ها در کشور رو به فزونی است و با بهایی اندک به خارج از کشور فروخته می‌شوند، در دستور کار قرار دارد.

عدم اراده جدی در پیشرفت‌های دانش‌بنیان کشوری

دکتر طیبی اظهارکرد: یکی از مشکلات جدی‌ که مقام معظم رهبری نیز در بحث پیشرفت دانش‌بنیان به آن اشاره می‌کنند، این است که فکر می‌کنیم هنوز اراده پیشرفت دانش‌بنیان در همه ارکان نظام به‌صورت جدی شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: ما اگر پیشرفت دانش‌بنیان می‌کنیم، باید در همه ارکان نظام باور شود و پیش‌نیاز آن ثبات سیاسی در کشور و رسیدن به یک وفاق ملی بین سیاسیون ما است. ما نیاز داریم که برای رسیدن به پیشرفت دانش‌بنیان سیاسیون ما روی این موضوع متفق شوند و شرایط تحقق آن را فراهم کنند.

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت ثبات سیاسی افزود: در ثبات سیاسی می‌توانیم برنامه‌ریزی جامع درازمدت کنیم و باثبات سیاسی، در گردش‌های سیاسی که لاجرم در کشور اتفاق می‌افتد مانند تغییر دولت یا مجلس، طرح‌نامه و مدیران تغییر نمی‌کند.

مناقصات شفاف برگزار شود

دکتر طیبی با اشاره به اهمیت ثبات اقتصادی، یادآور شد: ما به ثبات اقتصادی، قوانین مناسب و ایجاد محیط امن سرمایه‌گذاری نیاز داریم. خیلی از جاها به‌صورت سیستمی کار نمی‌کنیم، به‌عنوان مثال در مناقصاتمان قوانین خودمان را رعایت نمی‌کنیم، ‌ به‌هرحال سیستمی را گذاشته‌اند برای اجرای مناقصه که به‌هیچ‌وجه فرد در آن دخالت نمی‌کند و باید مشخصات فنی بررسی شود.

وی ادامه داد: اگر اجرای مناقصه در اختیار فرد گذاشته شود، مشخص است که ممکن است در بسیاری از موارد منجر به ایجاد فساد شود.

رییس جهاددانشگاهی افزود: ما اگر می‌خواهیم در دنیا رقابت کنیم، باید منابع مالی قابل رقابت داشته باشیم.

دکتر طیبی ادامه داد: جامعه‌ای که می‌خواهد به سمت پیشرفت دانش‌بنیان رود و اقتصادش، اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی متکی به تولید ملی شود، تولیدش باید متکی بر علم و فناوری باشد و مدیرانی که می‌خواهند آن را پیاده‌سازی کنند، باید دانش‌بنیان و خودباور باشند و علاوه بر مؤمن و انقلابی و صادق بودن، ‌ خودباوری و کاربلد بودن حاصل از کار علمی را باید داشته باشند و اگر غیر از این باشد، ما در پیاده‌سازی اقتصاد دانش‌بنیانمان دچار مشکل می‌شویم.

لوازم توسعه در شرایط غیر تحریمی

وی در خصوص تحریم‌ها یادآور شد: ما معتقدیم که توسعه ما باید در شرایط غیر تحریمی اتفاق بیفتد، ولی خودمان برنامه‌ریزی داشته باشیم، در آن دوره هم برای حمایت از تولید ملی و تحریم خارجی در دوران غیر تحریم انجام شود.

رییس جهاددانشگاهی درعین‌حال اظهار کرد: من به‌عنوان یک محقق و سازنده باید بتوانم بهترین تجهیزات را بخرم و دسترسی به بهترین مواد و قطعات داشته باشم، زیرا ما باید رقابت را در سطح ملی ببینیم و این به معنای آن نباشد که زمانی که تحریم وجود نداشته باشد، بی‌محابا واردات انجام دهیم.

دکتر طیبی یادآور شد: اگر به هر دلیلی ناجوانمردانه تحریم در کشور تحمیل شد، هیچ نگرانی از تحریم نباید داشته باشیم، در دوران تحریم هم می‌توانیم پیشرفت کنیم به‌شرط این‌که بتوانیم تحریم را درست مدیریت کنیم و هزینه‌های تحریم را بر دوش محققان و سازنده داخلی قرار ندهیم.

وی افزود: به‌هرحال وقتی تحریم هستیم، دسترسی به تجهیزات، قطعات، مواد هزینه بیشتری دارند. این هزینه باید به حداقل برسد تا بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم.

اصلاح و عارضه‌یابی نظام ملی نوآوری

رییس جهاددانشگاهی گفت: مشکل دیگری که در کشور داریم، بحث اصلاح نظام نوآوری ما است. نظام ملی نوآوری، نظامی است که تولید علم، تبدیل آن به فناوری و تبدیل فناوری به محصول و خدمات در ایجاد اشتغال و ثروت در این نظام سیاست‌گذاری عالی می‌شود و مورد اجرا قرار می‌گیرد و در نهایت ثروت تولید می‌شود، یعنی علم در یک سیستم بسیار روان تولید می‌شود و در نهایت به ثروت تبدیل می‌شود.

دکتر طیبی اظهار کرد: اکنون اجزای نظام نوآوری ما ارتباط درستی با هم ندارند و وظایفشان درست تعریف نشده است. موازی‌کاری در این اجزا زیاد داریم و در نهایت داریم بیشتر هزینه می‌کنیم تا از هزینه کردمان نتیجه خوب بگیریم.

وی ادامه داد: یعنی پول تحقیقات را هزینه نمی‌کنیم که مقاله چاپ کنیم، ما تحقیق می‌کنیم که مشکل مملکت را حل کنیم و اقتصادمان دارای فناوری‌های جدید شود که بتوانیم رقابت کنیم. تولید مقاله محصول جانبی است. این نظام باید عارضه‌یابی شود و این مشکلات حل شود.

رییس جهاددانشگاهی افزود: جهاددانشگاهی قبلا هم به ریاست محترم جمهور در بازدید ایشان از پژوهشگاه رویان و نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی اعلام کرده بود که نظام ملی نوآوری ما باید عارضه‌یابی شود و ما آماده قبول مسئولیت عارضه‌یابی با همراهی وزارت علوم، وزارت بهداشت،‌ معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و سایر سازمان‌های مرتبط هستیم.

آمادگی پذیرش ماموریت‌های بزرگ ملی در زمینه تولید فناوری‌های مورد نیاز کشور

دکتر طیبی در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به تجربه جهاددانشگاهی در حوزه توسعه فرهنگی، علمی و فناورانه و توسعه آموزش‌، اشتغال و کارآفرینی، گفت: آمادگی پذیرش ماموریت‌های بزرگ ملی در زمینه تولید فناوری‌های مورد نیاز کشور را داریم.

رییس جهاددانشگاهی افزود: می‌توانیم فناوری‌های زیادی را در حوزه‌هایی که در آن توانمند هستیم، تولید کنیم. باید این ماموریت‌ها به ما واگذار شود. ما معتقدیم پژوهش در کشور باید ماموریت‌محور باشد و هر پژوهشی که انجام می‌دهیم باید منجر به نتیجه شود و از همه امکانات کشور هم برای تحقق اهداف استفاده شود.

وی یادآور شد: آماده تجمیع و برندسازی فناوری‌های تولید شده جهاددانشگاهی در قالب سه شرکت یا سه مجتمع بزرگ با حمایت دولت برای تامین نیازهای ملی و ورود به بازارهای بین‌المللی هستیم.

دکتر طیبی ادامه داد: فناوری‌های بسیاری خوبی را تولید کرده‌ایم که وارد بازار هم شده‌اند، اما امکانات تولید محدود است و نتوانستیم تولید آن‌ها را توسعه دهیم، زیرا این کار نیاز به حمایت انبوه از تولید دارد. ما نیازمند زیرساخت‌هایی مناسب هستیم که نیازهای ملی را تامین کند و بتوانیم وارد بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی شویم. حمایت را هم در قالب وام و تضمین خرید محصول با کیفیت می‌خواهیم نه اینکه دولت بخواهد سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کند.

گرفتن امتیاز انتقال فناوری در مقابل خرید خارجی

رییس جهاددانشگاهی با اعلام آمادگی این نهاد برای پذیرش ماموریت‌های بزرگ در مدیریت انتقال فناوری، گفت: معتقدیم که یکی از روش‌های بسیار آسان و معمول در دنیا مدیریت خریدهای خارجی در هر کشور و دادن امتیاز خرید خارجی به شرکت‌ها و کشورها در مقابل گرفتن امتیاز انتقال فناوری است که ما بتوانیم در مقابل بازاری که واگذار می‌کنیم جذب فناوری کنیم و فناوری را ارتقا دهیم و آن را به خودمان متعلق کنیم و بقیه کار را خودمان انجام دهیم.

وی ادامه داد: این کار باید در کشور انجام شود و بازار ما رایگان در اختیار خارجی‌ها قرار نگیرد؛ در چند زمینه هم جهاددانشگاهی می‌تواند مسوولیت را بر عهده بگیرد؛ مانند زمینه‌هایی هم‌چون حمل‌ونقل ریلی و آب‌شیرین‌کن‌های مورد نیاز کشور؛ ازآن‌جایی‌که ما معضل آب را در آینده داریم، باید تعداد زیادی آب شیرین‌کن بسازیم.

پیشنهاد تقویت تیم اقتصادی و صنعتی دولت

دکتر طیبی با بیان این‌که بحث انتقال فناوری با کمک معاون آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نمایندگان مجلس در قالب دو بند در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است، گفت: ماده ۳۶ این برنامه مربوط به آب‌شیرین‌کن‌ها و ماده ۵۴ برای بحث انتقال تکنولوژی در حوزه حمل‌و‌نقل ریلی است.

وی افزود: ما سندی را در شورای انقلاب فرهنگی در زمینه واگذاری برخی مسوولیت‌ها به جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف به تصویب رساندیم که در بند (ه) ماده ۶۴ برنامه پنج‌ساله ششم توسعه وارد شده است و ما انتظار داریم که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای اجرایی شدن این بندها عزمی داشته باشد، زیرا همه‌ی این‌ها مربوط به بحث خدمت به توسعه دانش‌بنیان کشور است.

دکتر طیبی اظهارکرد: در نهایت پیشنهاد می‌کنیم به دولت محترم که در زمینه تقویت تیم اقتصادی و تیم صنعتی خودش تغییراتی در کابینه انجام دهد.

رییس جهاددانشگاهی افزود: دولت آقای روحانی سه سال زمان دارد که فرصت بسیار ارزنده‌ای است و از این زمان می‌توان به بهترین نحو استفاده کرد. نیروهای توانمندی در کشور وجود دارند و ضمن اعلام حمایت از دولت و اقداماتی که دولت انجام می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم که با تغییرات لازم در این حوزه از این سه سال به نحو احسنت استفاده شود.

دکتر طیبی در بخش پایانی صحبت‌های خود به حمایت قاطع این نهاد از دولت دوازدهم جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی رویش خودباوری، کارایی و وفاداری به انقلاب است. مشکلاتی هم که بیان می‌شود حاصل این دولت و دولت گذشته نیست و مشکلات عمدتا ساختاری است که باید حل شود.

گفتنی است، مراسم سی‌وهشتمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، شنبه ۱۳ مرداد از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰ در دانشگاه علم‌وفرهنگ برگزار می‌شود.