شاکری: از سال 89 هیچ اتوبوس به تهران اضافه نشده است!

شنبه 22 جولای 2017 در 16:25


عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه از سال ۸۹ هیچ دستگاه اتوبوسی به ناوگان اتوبوسرانی اضافه نشده است، گفت: در حال حاضر ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران با کمبود ۴ هزار دستگاه اتوبوس مواجه است که باید هر چه سریعتر مرتفع می‌شود.

به گزارش شورا‌آنلاین، اقبال شاکری با اشاره به جلسه شورای عالی معماری گفت: هفته گذشته شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه‌ای را در خصوص تهیه اسناد جامع توسعه حمل و نقل عمومی در کشور تدوین کرد. تدوین این مصوبه نشان از اهمیت این موضوع دارد و به عنوان یک مسئله لاینحل باقی مانده است.

او با بیان اینکه تهیه ۸۲٫ ۵ درصد ناوگان اتوبوس‌رانی براساس قانون به دولت واگذار شده است، گفت: وزارت کشور باید این میزان اتوبوس را خریداری و در اختیار شهرداری‌های کشور از جمله شهرداری تهران قرار دهد. بهتر است در این زمینه نیز یک تصمیم اساسی گرفته شود و اگر دولت نمی‌تواند آن را تامین کند با اندیشیدن تدابیری آن را از روی دوش دولت بردارند و مسئولیت را به شهرداری‌ها واگذار کنند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: از سال ۸۹، ۹۰ اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوس‌رانی اضافه نشده است و این به معضل بزرگی برای تبدیل شده است و در حال حاضر ناوگان اتوبوس‌رانی شهر تهران با کمبود حدود ۴ هزار دستگاه اتوبوس مواجه است.

شاکری با بیان اینکه نیمی از این ۴۰۰۰ اتوبوس باید نوسازی و نیمی دیگر باید خریداری شود گفت: در حال حاضر نیز ناوگان اتوبوس‌رانی به بخش خصوصی واگذار شده است و آن‌ها نیز با اتوبوس‌های فرسوده فعالیت می‌کنند. بنابراین نمایندگان مردم در شورای پنجم باید تکلیف این ماده قانونی را مشخص کنند و این کمبود را جبران کنند.

او با تاکید براینکه ناوگان اتوبوس‌رانی به دلیل این مشکل از لحاظ کمیت دارای مشکل است، گفت: ما در شورای چهارم تمام تلاش خود را کردیم تا بیشترین بودجه را به این بخش اختصاص دهیم اما برای برطرف کردن مشکلات آن کافی نبوده است.