سامانه بازار الکترونیک تعاون رونمایی شد

جمعه 30 آگوست 2019 در 14:44


رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست صمیمانه‌ای با جمع کثیری از اصحاب رسانه، چند طرح جدید این بانک را نیز معرفی نمود.

حجت اله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون صبح امروز در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه و خبرنگاران به مناسبت فرارسیدن هفته تعاون و هفته بانکداری اسلامی از پنج طرح جدید این بانک برای خدمت‌رسانی به تعاون گران و مشتریان خبر داد و گفت: بانک‌های توسعه‌ای و تخصصی با ارائه محصولات اختصاصی و منحصربه‌فرد در پی کسب رضایت بیشتر جامعه هدف هستند.

وی با اشاره به اهمیت سامانه بازار الکترونیک تعاون در این رابطه گفت: سامانه سبات زیرساختی مبتنی بر فناوری اطلاعات و تلاشی است برای فراهم‌سازی زمینه اطلاع‌رسانی، برقراری و تسهیل و تسریع در تعاملات تجاری مابین طرف‌های عرضه و تقاضا نظیر اتحادیه‌ها، کارگزارها و تعاونی‌های موجود در سطح کشور می‌باشد.

همچنین از اهداف دیگر این سامانه می‌توان به مدیریت موثر جریان نقدینگی و منابع آماری و اطلاعاتی از یکسو و اعمال سیاست‌های حاکمیتی و نظارتی نهادهای متولی و نیز پیش‌بینی قواعد تنظیمی، کنترلی و نظارتی توسط اتحادیه‌ها و تشکل‌های تعاونی از سوی دیگر می‌باشد.

مهدیان در رونمایی از سامانه سبات همچنین مزایای این طرح را کمک به ایجاد بستری امن و شفاف برای مبادلات اقتصادی بوده یادکرد تا از این طریق بنگاه‌های تولیدی اعم از تعاونی‌ها و اعضای اتحادیه‌های تعاونی نسبت به مبادله محصولات خود اقدام نمایند.

وی در ادامه افزود: در چارچوب این طرح تعاونی‌ها و اعضای اتحادیه‌ها محصولات خود را در یک بازار الکترونیکی عرضه می‌نمایند که این بازار تحت نظارت اتحادیه فعالیت می‌نماید و صحت، سلامت و شفافیت گردش کالا توسط اتحادیه و گردش وجوه توسط بانک تضمین می‌گردد.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص طرح رونق تعاون نیز گفت: هدف این طرح حمایت از بخش تعاون و تعاون گران می‌باشد که در قالب این طرح سه نوع تسهیلات ویژه تعاونی‌های تولیدی، تسهیلات مختص تعاونی‌های خدمات و مصرف و تسهیلات ویژه اعضا و مشتریان تعاون قابل پرداخت است.

وی در خصوص ذینفعان و مخاطبین طرح رونق تعاون توضیح داد: اولین گروه بهره‌مند از طرح رونق تعاون تعاونی‌های تولیدی هستند که با سود تسهیلات حداقل ۱۲ و حداکثر ۱۵ درصد و دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه در خصوص دومین گروه بهره‌مند از طرح رونق تعاون گفت: تعاونی‌های مصرف و خدمات می‌توانند متناسب با نیاز و توانایی مالی خود می‌توانند یکی از شرایط طرح را انتخاب و تسهیلات خود را در قالب عقود مشارکتی و یا مبادله‌ای با نرخ سود ۱۵ الی ۱۷ درصد دریافت نمایند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به اینکه در طرح رونق تعاون جایگاهی نیز ویژه اعضا و مشتریان تعاونی‌ها در نظر گرفته‌شده گفت: تعاونی‌های مصرف و تولید می‌توانند نسبت به معرفی مشتریان و اعضای خود جهت دریافت کارت اعتباری خرید کالا اقدام نمایند. حداکثر تسهیلات پرداختی به هر عضو تعاونی پانصد میلیون ریال با نرخ سود حداکثر ۱۷ درصد و با دوره بازپرداخت حداکثر سه‌ساله می‌باشد.

مهدیان در تبیین طرح اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات تعاون گفت: به دارندگان سپرده سرمایه‌گذاری اوراق تعاون، اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن اعطا می‌گردد. همچنین دارندگان اوراق می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و فرابورس اقدام به مبادله اوراق نمایند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در مورد طرح مفید گفت: مشتریان با تودیع سپرده‌های خود از نرخ سود حداکثر سه‌درصدی بهره‌مند می‌گردند و هم‌زمان امکان بهره‌گیری از تسهیلات ارزان‌قیمت ۲ درصدی خواهند یافت.

وی با معرفی طرح «فرصت» گفت: آن دسته از مشتریانی که در قبال ترهین وثیقه ملکی، تسهیلاتی را از بانک توسعه تعاون دریافت نموده‌اند، می‌توانند با تبدیل وثیقه ملکی به سپرده سرمایه‌گذاری، نسبت به آزادسازی وثیقه ملکی خود اقدام نمایند.

 

افزایش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه بانک توسعه تعاون

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: مطابق قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مقرر گردیده است تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان به سرمایه بانک توسعه تعاون افزوده گردد.

حجت اله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون صبح امروز در نشست خبری ویژه که با حضور جمع کثیری از خبرنگاران رسانه‌های گوناگون ارتباط‌جمعی برگزار گردید، بابیان مطلب فوق اظهار داشت: شرط افزایش فرایند خدمات‌رسانی مناسب به فعالین اقتصادی بخش تعاون، افزایش مستمر سرمایه قانونی بانک توسعه تعاون می‌باشد. زیرا تحقق این امر سبب رضایت بخشی تعاون گران فعال در بخش‌های مختلف اقتصادی خواهد بود.

وی افزود: هم‌اکنون ۴۸ درصد از منابع بانک توسعه تعاون متعلق به اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی می‌باشد و در مقابل بیش از ۷۰ درصد از تسهیلات پرداختی این بانک به تشکل‌های تعاونی در حوزه‌های مختلف تزریق می‌گردد.

مهدیان پیش‌بینی نمود که حجم تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون تا پایان سال جاری بالغ‌بر ۱۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود. ضمن آنکه در سال گذشته حجم تسهیلات اعطایی از ۴۳ درصد رشد برخوردار بوده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در ادامه افزود: طی سال گذشته، این بانک در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود افزون بر ۸۵ میلیارد تومان تسهیلات به نهادهای حمایتی نظیر مددجویان سازمان بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید پرداخت‌نموده است.

وی با اشاره به نقش موثر بانک توسعه تعاون در حمایت از طرح‌های بزرگ ملی در این رابطه خاطرنشان کرد: مشارکت در طرح‌های بزرگ ملی مانند: طرح اشتغال پایدار روستایی، خرید تضمینی گندم، پشتیبانی از نهادهای حمایتی و غیره … در زمره مهم‌ترین مأموریت‌های این بانک از سال گذشته تاکنون بوده است و در صورت فراهم شدن زمینه جدید مشارکت به‌طور حتم بانک توسعه تعاون از تمام توان خود در جهت حمایت از طرح‌های ملی استفاده خواهد کرد.

مهدیان همچنین اضافه کرد: عملکرد تخصصی بانک توسعه تعاون در طی ۱۰ سال گذشته بسیار مثبت ارزیابی‌شده است، به‌گونه‌ای که در طی همین مدت بالغ‌بر ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تعاون گران و سایر فعالین اقتصادی پرداخت‌نموده است و نزدیک به ۷۰ درصد از حجم این تسهیلات اعطایی صرفاً در ۳ سال اخیر به فعالیت تشکل‌های تعاونی تزریق گردیده است.