روانشناسان و مشاوران در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند/ درخواست غربالگری ملی درحوزه سلامت روان داریم

چهارشنبه 28 آوریل 2021 در 11:33


ایستگاه اخبار:رییس سازمان روانشناسی گفت: پیشنهاد ما به ستاد ملی این بود که غربالگری ملی در حوزه سلامت روان انجام شود و این کار توسط کمیته امداد، سازمان بهزیستی، وزارتخانه ها و… انجام شود و ما هم به عنوان سازمان بر انجام این برنامه ملی نظارت کنیم تا برای کردم شناسنامه سلامت روان صادر شود.

 

محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی در نشست خبری که روز ۷ اردیبهشت ماه در ساختمان این سازمان برگزار شد، گفت: سالهاست پیگیر بیمه های پایه و خدمات اجتماعی هستیم چون مردم نیاز به خدمات مشاوره دارند، مخصوصا افراد کم درآمد که به دلیل گرانی خدمات مشاوره نمی‌توانند از این خدمات استفاده کنند و در این دوران کرونا قطعا این قشر جامعه بیشتر آسیب می‌بیند.

او افزود: بحث ایجاد بیمه ها را هم به ستاد ملی مبارزه با کرونا و هم ستاد ملی تهران با مدیریت آقای زالی پیشنهاد دادیم که حداقل در همین طول مدت اپیدمی کرونا بیمه ایجاد شود اما متاسفانه تاکنون محقق نشده است.

حاتمی تصریح کرد: توانستیم همین ساختمان را از دولت بگیریم تا مکانی مشخص داشته باشیم هرچند که تاکنون یک ریال هم از دولت نگرفتیم همچنین باتوجه به اینکه کرونا استفاده از فضای مجازی را اجبار کرده، سایت سازمان نیز در اردیبهشت ماه رونمایی خواهد شد تا امور روانشناسان و مشاوران به صورت مجازی انجام شود و نیازی نباشد از شهرستان به تهران بیایند.

رییس سازمان روانشناسی گفت: تا قبل از به رسمیت شناخته شدن سازمان امور روانشناسی، بهزیستی مجوزهایی را به مشاوران میداد و افراد با دریافت آن مرکزی تشکیل می‌دادند اما با توجه به پیگیری هایی که از طریق مجلس و هیات دولت انجام دادیم توانستیم سازمان بهزیستی را متقاعد کنیم کسانی که مجوز بهزیستی را دریافت می‌کنند، حتما باید پروانه سازمان نظام روانشناسی داشته باشند که اتفاق بسیارخوبی بود که خوشبختانه انجام شد.
بیشتر بخوانید:

اعتیاد به اینترنت در دوران کرونا خشونت خانگی را افزایش داده است/ ۵ تا ۶ ماه دیگر اختلالات روانی به شدت افزایش پیدا می‌کند/ ارائه روزانه ۱۰۰ هزار خدمات مشاوره‌ای در سراسر کشور
در شرایط حاضر برای زنده ماندن تئاتر باید به ایده‌های جدید فکر کنیم / تئاتر ما در یک ویرانی قرار گرفته است

او افزود: همانطور که مستحضر هستید، روانشناسان و مشاوران بسیار زیادی برای دریافت پروانه به سازمان مراجعه می‌کنند به گونه ای که ۲۵۰ هزار درخواست در سال گذشته وجود داشت که فقط ۶ هزار نفر آنها موفق به دریافت پروانه شدند. این افراد از طریق ۱۶ کمیسیون تخصصی مورد ارزیابی قرار می گیرند که به اعتقاد من روش درستی نیست چون هم تقاضاها لحظه ای در حال افزایش است هم اینکه ارزیابی ها باتوجه به حجم تقاضا ممکن است به درستی انجام نشود بنابراین طرحی را مطرح کردم تا برای فارغ‌التحصیلان این رشته دوره های توانمندسازی برگزار شود و بعد برای آنها پروانه صادر شود. یکبار این طرح رد شد اما همچنان پیگیر آن هستم.

حاتمی عنوان کرد: در طول این سال‌ها با حوزه های علمیه همکاری کردیم و توانستیم از شورای مرکزی کمیسیون مشاوره اسلامی مجوز بگیریم تا سطح سه و چهار حوزه هم یک مقطع محسوب شود برای مثال کسی که لیسانس و دکترا روانشناسی داشته باشد، سطح ۳ و ۴ به حساب بیاوریم تا سازمان پیوند خوبی با حوزه ها برقرار کند و بتوانیم از ظرفیت آنان نیز استفاده کنیم.

رییس سازمان نظام روانشناسی گفت: ما معتقد هستیم مشاوره و خدمات روانشناسی باید در چارچوب اخلاق و فرهنگ صورت بگیرد درغیر اینصورت ما روانشناس را به رسمیت نمی‌شناسیم بنابراین کسانی که در فضای مجازی مشاوره های نادرست ارائه می‌دهند روانشناس نیستند و جعلی هستند.

او ادامه داد: از میان ۶ هزارنفری که پروانه صادر کردیم همگی افراد متدین و با فرهنگ و با اخلاق هستند و حتی بیشتر از بقیه صنوف اخلاق را بهتر رعایت می‌کنند.

حاتمی اظهار کرد: چند روز گذشته موافقت شد تا روانشناسان و مشاوران در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند چون آنها هم در معرض خطر هستند و وقتی با یک فردی که آسیب روانی دارد و سیستم ایمنی بدنش پایین است و احتمال ابتلای او بالاست در یک اتاق به مدت ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت می‌نشینند، بیشتر درمعرض خطر قرارمی گیرند.

رییس سازمان نظام روانشناسی گفت: سلامت مردم در دوران کرونا و پساکرونا یکی از دغدغه های اصلی ماست و درباره این موضوع احساس خطر جدی می کنم اما متاسفانه درگیر مسائل درمانی شدیم و سلامت روان را در حاشیه قرار دادیم اما بدون شک این موضوع یقه ما را خواهد گرفت و آسیب های اجتماعی افزایش پیدا می‌کند بنابراین همان پارسال دو پیشنهاد دادیم که انجام نشد و الان دیر شده است.

او ادامه داد: یکی از پیشنهادهای ما این بود که در پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت، یک پیوست سلامت روان ضمیمه و اجرا شود. در بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم تمام کشورهای دنیا در کنار پروتکل بهداشتی یک پروتکل سلامت روان قرار دادند درواقع وقتی می‌گوییم همه در خانه بمانید و از طریق فضای مجازی کارهای خود را انجام دهید باید به این هم فکر کنیم خانواده ها با بچه ها در خانه درگیر میشوند و بی آنها اختلافاتی پیش می‌آید پس باید سلامت روان را در اولویت قرار دهیم.

حاتمی عنوان کرد: حداقل فایده ای که اجرای این پروتکل دارد این است که سواد سلامت روان مردم افزایش پیدا می‌کند موضوعی که بسیار با آن مشکل داریم و متاسفانه مردم ما از نبود سواد سلامت روان رنج می‌برند و همینجا در روز روانشناس اعلام می‌کنیم که ما آماده هستیم تا پروتکلی را تدوین کنیم.

رییس سازمان نظام روانشناسی گفت: از آنجایی که در شرایط بحران هستیم و مردم در فشار اقتصادی، از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان، مشکلات درون خانوادگی و… هستند قطعا سلامت روان آنها خدشه دار می‌شود بنابراین دومین پیشنهاد ما به ستاد ملی این بود که غربالگری ملی در حوزه سلامت روان انجام شود و این کار توسط کمیته امداد، سازمان بهزیستی، وزارتخانه ها و… انجام شود و ما هم به عنوان سازمان بر انجام این برنامه ملی نظارت کنیم تا برای کردم شناسنامه سلامت روان صادر شود.

حاتمی گفت: از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌خواهیم حرف های را بشنود و براساس نیازی که جامعه دارد اقدامات لازم را انجام دهند چرا که بالاخره آنها نماینده مردم هستند.

او افزود: من معتقدم رئیس جمهور، وزاء، استانداران و تمامی مسولین باید درکنار خود روانشناس داشته باشند چون به وضوح به چشم می‌آید که مسئولین به دلیل نداشتن یک روانشناس و مشاوره تصمیماتی اتخاذ میکنن که درست نیست و با حرف هایشان مردم را عصبی می‌کنند پس لازم است که در کنار همه آنها یک مشاور باشد طریقه حرف زدن درست با مردم را یاد بدهد.

رییس سازمان نظام روانشناسی گفت: در ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه مصوب شده تا مردم باید از بیمه های پایه و تکمیلی برای خدمات روانشناسی استفاده کنند و در این ماده به صورت اختصاصی نام سازمان آورده شده است. از دکتر لاریجانی خواستیم این ماده اجرایی شود و از بایگانی بیرون بیاید پیرو آن با بیمه های وزارت کار جلساتی برگزار کردیم اما گفتند چون نرخ خدمات روانشاسی بالاست، دولت باید سوبسید بدهد به همین دلیل با آقای جهانگیری و واعظی صحبت کردیم و و آنها گفتند مجلس باید ردیف بودجه اختصاص دهد تا بتوانیم این کار را انجام دهیم،

او ادامه داد: همین موضوع را به دکتر لاریجانی گفتیم و دستور دادند کارگروهی شکل بگیرد تا این ماده اجرایی شود اما این کار انجام نشد و دوره آقای قالیباف شروع شد و با ایشان هم مذاکراتی انجام دادیم تاکنون اما نتیجه نرسیده است و چند روز پیش بود آقای نوبخت گفتند جلسه ای داشته باشیم تا درمورد این مسئله تصمیم گیری شود.

حاتمی در پایان تاکید کرد: ۹ اردیبهشت ماه سالگرد تاسیس سازمان نظام روانشناسی است و ما می‌خواهیم این روز در تقویم ثبت شود امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کند تا این روز در تقویم به نام روز روانشناس و مشاوره ثبت شود.