«رسام» از دغدغه‌مندان جوان سینمای دفاع مقدس حمایت می‌کند

چهارشنبه 13 دسامبر 2017 در 16:12


نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه «رسام» با حضور انسیه شاه حسینی دبیر جشنواره و علی اصغر جعفری رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در محل این سازمان برگزار شد.

«انسیه‌ شاه‌حسینی» دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «رسام» با بیان اینکه جشنواره‌های موضوعی در ایران زیاد شده است، اظهار داشت: موضع جشنواره رسام آن چیزی است که این جشنواره را با سایر اتفاقات فرهنگی و هنری متمایز می‌کند. در شرایطی که سینمای دفاع مقدس دچار آفت زدگی شده است وجود چنین جشنواره‌ای مانند نهال‌کاری برای احیای یک جنگل سوخته است.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب برای برنامه‌ریزی آینده سینمای دفاع مقدس گفت: رهبر انقلاب بر برنامه ریزی برای ۳۰۰ سال آینده تاکید دارند. اهداف ما در جشنواره رسام نیز یک هدف خوبی است.

دبیر این جشنواره درباره نام‌«رسام» تصریح کرد: رسام نوعی از گلوله است که فقط نور می‌دهد و در واقع هدایت کننده بوده و راه را به گم شده‌ها نشان می‌دهد. ما به دلیل اینکه در زیر مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این جشنواره را انجام می‌دهیم و یکی از کارهای این بنیاد، تفحص است، می‌خواهیم در زمینه فرهنگ تفحص کنیم.

شاه حسینی افزود: بچه‌های گروه تفحص از یک سیم خاردار و پلاک به پیکر شهدا می‌رسند. فکر می‌کنم اگر این جشنواره در زمینه فرهنگ تفحص انجام دهد، مسیر گمشده سینمای دفاع مقدس را پیدا می‌کند و می‌تواند چراغی برای مسیری باشد که از آن دوره شده‌ایم.

وی ادامه داد: آمده‌ایم تا کسانی که دغدغه ساختن فیلم دفاع مقدس را دارند ولی توان کافی به لحاظ فنی و مالی ندارند و کسی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد، حمایت کنیم. ما به طرح‌ها و موضوع‌های دفاع مقدس کمک می‌‎کنیم البته به اندیشه فیلمساز کاری نداریم.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «رسام» خاطر نشان کرد: کسی که در این جشنواره بتواند با اثر خوب، خودش را نشان دهد حتماً مورد توجه قرار خواهد گرفت و ما او را رها نخواهیم کرد و اگر وارد فضای سینمای حرفه‌ای شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت. قصد داریم سینماگر خوب به بدنه سینمای کشور تزیق کنیم.

شاه حسینی گفت: فیلم‌های مستند، داستانی، نماهنگ، سه دقیقه‌ای تا ۳۰ دقیقه‌ای در جشنواره رسام پذیرفته خواهند شد. شهدا، ایثارگران، جانبازان و هر موضوعی که حاکم بر رفتار رزمندگان باشد می‌تواند در این جشنواره حضور یابد. «مدافعان حرم» و «مدافعان وطن» ۲ موضوع مهم جشنواره است که امیدواریم به زودی و در آینده نزدیک بخش «قدس» را هم به جشنواره رسام اضافه کنیم.

همچنین در ادامه  علی اصغر جعفری گفت: نخستین دوره این جشنواره با محوریت دفاع مقدس و مقاومت در سطح بین المللی برگزار می شود. یکی از ظرفیت های قابل توجه در عرصه هنر تولید آثار کوتاه در بخش های مختلف است و در سال های اخیر موفقیت های خوبی در این زمینه صورت گرفته است که البته این امر نیازمند استفاده از همه ظرفیت ها است.

وی تاکید کرد: رویکرد ما در این جشنواره مدافعان وطن و مدافعان حرم است. بحث مدافعان وطن تنها به دفاع مقدس ختم نمی شود و شامل همه کسانی است که تا این لحظه از ایران دفاع کرده اند. مدافعان حرم نیز هنرمندان کشورهای حوزه مقاومت و هنرمندانی که علاقمند به تولید فیلم درعرصه مبارزه با تروریسم در سراسر جهان هستند، می توانند در این بخش حضور پیدا کنند.

جعفری با اشاره به اینکه براساس برنامه ریزی انجام شده تا ۲۸ اسفند ماه سال جاری فرصت برای ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره وجود دارد، بیان کرد: پایان فروردین ماه سال ۹۷ داوری آثار مورد نظر صورت می گیرد و اواخر اردیبهشت ماه اختتامیه این دوره در آبادان و خرمشهر برگزار می شود.