رئیس سازمان خصوصی‌سازی در نشست خبری مطرح کرد؛ آغاز پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت از امروز/ 3800 میلیارد تومان سود برای سال 95 شناسایی شده است

سه‌شنبه 9 ژانویه 2018 در 17:59


ایستگاه اخبار:رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر اینکه از امروز واریز سود سهام عدالت آغاز می‌شود، گفت: در حال حاضر یک‌سوم سود سهام عدالت به مبلغ ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولین واریز خواهد شد، در تلاشیم مابقی سود را نیز تا پایان سال پرداخت کنیم.

 

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی امروز در نشست خبری با خبرنگاران با تاکید بر اینکه ۳۸۰۰میلیارد تومان سود در سال ۹۵برای مشمولین شناسایی شده است، گفت: از این میزان ۱۲۰۰میلیارد تومان از شرکت های سرمایه پذیر تاکنون دریافت شده است.

وی افزود: رقمی واریزی به حساب مشمولین ، ۵۰ هزار تومان است که تنها یک سوم ازسود تعلق گرفته به آنها خواهد بود.

پوری حسینی با بیان اینکه سود اولیه سهام عدالت برای افرادی که سهام شان را تا سقف یک میلیون تومان کامل نکرده اند ، ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان محاسبه شده است، اظهارداشت: :در مرحله فعلی، یک سوم سود متعلقه به حساب مشمولان واریز می شود و مابقی سود سهام تا پایان اسفندماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

رییس سازمان خصوصی سازی در خصوص ارائه گزارش سازمان خصوصی سازی با رئیس جمهور در روز گذشته گفت: همه مقدمات برای ارائه سود سهام عدالت فراهم شده و رئیس جمهور با آغاز پرداخت آن موافقت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته شورای عالی اصل ۴۴، سازمان خصوصی سازی را مکلف کرد تا برای ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت صورتحساب صادر نماید، تصریح کرد: این کار انجام شده است و بر این اساس تا پایان شهریور ۹۶ فرصت داده شد تا فردی که علاقه مند است مابه التفاوت را تا سقف یک میلیون تومان بپردازد که در این میان فیش نیز برای مشمولان صادر شده است.

پوری حسینی در ادامه توضیح داد: در مصوبه اسفند ماه شورای عالی سیاست های اصل ۴۴ مصوبه دیگری صادر شد که بر اساس آن سازمان خصوصی سازی مکلف شد سود مالی سال ۹۵ را از شرکت های سرمایه پذیر دریافت کرده و مستقیما به حساب مشمولان واریز نماید که بر این اساس قرار بر این شد که از مشمولان شماره حساب دریافت شده تا سود سهام را به حساب آنها واریز نماییم.

آنطور که رییس سازمان خصوصی سازی مطرح کرده است؛ کد شبا از مشمولان دریافت و در سیستم بانکی راستی آزمایی شده است که بر این اساس آن دسته از مشمولانی که کد شبای اشتباه ارائه داده بودند نیز مطلع و آن را اصلاح کردند و اکنون بیش از ۳۲ میلیون نفر کد شبای خود را به سازمان اعلام کرده اند.

وی با اشاره به اینکه در مهرماه مهلت ارائه کد شبا تمدید شد و در عین حال مشمولان می‌توانستند تا سقف یک میلیون تومان سرمایه خود را افزایش دهند، گفت: اما این مهلت تمدید نشد و از اوایل آبان به بعد زمینه مهیا بود تا سود به حساب مشمولان واریز شود و البته طرف دیگر ماجرا هم آن بود که برای سال مالی ۹۵ از ۴۹ شرکتی که مالکیت آنها به صورت قطعی به مالکان منتقل شده بود، مجامع‌شان نیز برگزار شد و ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سود از این شرکت ها دریافت گردید و اکنون ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پولی است که باید به مشمولان پرداخت شود؛ چرا که بخشی از رقم ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی به افزایش سرمایه اختصاص یافته است.

پوری حسینی با تاکید اینکه هر شرکتی ۴ ماه پس از پایان سال مالی اجازه خواهد داشت تا مجمع خود را برگزار کند و هشت ماه پس از آن فرصت دارد تا سود را به سرمایه گذاران بپردازد، اظهارداشت: شرکت ها تا اسفند سال ۹۶ فرصت دارند سود خود را به حساب مشمولان سهام عدالت واریز کنند و بر این اساس تصور ما بر این بود که شرکت ها پیش از موعد اتمام مهلت مقرر در واریز سود آن را به حساب مشمولان واریز کنند در حالی که اکنون تنها ۱۲۰۰ میلیارد تومان از ۳۸۰۰ میلیارد تومان سود شرکت های متعلق به مشمولان سهام عدالت به حساب کلی مشمولان واریز شده که سازمان خصوصی سازی دستور پرداخت آن را به تک تک مشمولان صادر خواهد کرد.

 

تعیین تکلیف سود متوفیان

پوری حسینی در خصوص تعیین تکلیف سود متوفیان نیز گفت: این سود برای متوفیان شارژ و محاسبه شده است اما چون هنوز اقدام به شناسایی وراث قانونی متوفیان نکرده ایم، هنوز امکان واریز سود متوفیان نیست، سامانه‌‌ای طراحی خواهیم کرد تا وراث مستندات را به ما ارائه کنند و البته بعد از آن سود را به وراث پرداخت خواهیم کرد.

 

زمان اقدام مشمولین برای فروش سودشان!

پوری حسینی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مشمولان سهام عدالت چه زمانی اجازه خرید و فروش سهام عدالت را در بورس خواهند داشت، بیان داشت: کل سودی که امسال میان مشمولان توزیع خواهد شد ۳۸۰۰ میلیارد تومان است؛ رقم هنوز قطعی نیست چراکه هنوز افزایش سرمایه ها ثبت نشده است، هر یک از ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار نفری که مشمول دریافت سود سهام عدالت هستند، تا سقف ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت می کنند که البته در مرحله اول، یک سوم این رقم یعنی تا سقف ۵۰ هزار تومان به حساب آنها واریز می شود.

وی این را هم یاد آور شد؛ هنوز خیلی از افراد نمی‌دانند که مشمول دریافت سهام عدالت هستند یا خیر، بنابراین ممکن است برخی از افراد خود را سهامدار بدانند ولی در عمل سهامدار نباشند؛ بنابراین کار سنگینی در این رابطه انجام شد، بنابراین سه گام طراحی کردیم که در این رابطه گام اول و دوم یعنی شناسایی مشمولان و ارایه کدشبا به پایان رسیده است؛ بر این اساس الان گام سوم یعنی ارایه لایحه آزادسازی سهام عدالت در حال پیگیری است.

وی گفت: افرادی که یک میلیون تومان سهام دارند، ارزش روز آن بالغ بر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است چراکه اگر بر اساس تابلوی بورس سهام شرکت های سهام عدالت را ارزش دار کنیم، بالغ بر این رقم خواهد شد؛ پس اگر کسی ادعا کند که این سهام دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می ارزد، ادعای اشتباهی نکرده است.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه اکنون هیچ تکلیفی را بر سازمان خصوصی نشده که ثبت نام جدید برای سهام عدالت را شروع کنیم، تصریح کرد: اگر لایحه صندوق های قابل معامله برای انتقال مالکیت سهام به مشمولان شکل گیرد، می توان سهام عدالت را به متقاضیان جدید هم ارایه کرد. اما نکته این جا است که تا زمانی که سهام عدالت کنونی به سرانجام نرسد، پروژه دیگری را برای سهام عدالت آغاز نخواهیم کرد.

پوری حسینی در خصوص سخنان وزیر ورزش و جوانان مبنی بر اینکه باشگاه استقلال و پرسپولیس فروخته شود، گفت: نشست مشترکی میان سازمان خصوصی سازی و وزارت ورزش برگزار شده است که بر این اساس، با رئیس جمهور و معاون اول هم رایزنی شده و نظر مساعد رئیس جمهور و آقای جهانگیری نیز دریافت شده است، اما تا زمانی که مصوبه دولت مبنی بر عدم فروش باشگاه های استقلال و پرسپولیس لغو نشود، نمی توان کار جدیدی کرد؛ البته گام های ابتدایی برای لغو این مصوبه انجام نشده است.

وی در خصوص واریزی که در دولت نهم و دهم به عنوان سود سهام عدالت انجام شده است، نیز گفت: این سودهای پرداختی در صورتحساب مشتریان لحاظ شده است و برای رعایت عدالت، آن موارد لحاظ شده است.

رییس سازمان خصوصی سازی در واکنش به اظهارنظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم توزیع سود سهام عدالت گفت: مجلس سیگنال داده است که سود سهام عدالت پرداخت شود، البته در هفته های گذشته با رئیس مجلس نیز مذاکراتی صورت گرفته است و رئیس مجلس نیز تاکید کرده اند که این سود متعلق به مشمولان است و باید در اسرع وقت به آنها ارایه شود و لذا با این دو شاهد و قرینه، اطمینان کافی حاصل کرده ایم که مجلس با پرداخت سود به مجلس موافق است

پوری حسینی ادامه داد: البته مجلس می تواند برای آینده تصمیم گیری کند که آیا سود را در آینده توزیع کنیم یا نه یعنی اگر مجلس قانون بگذراند که سود توزیع نشود، ما مجری قانون خواهیم بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با جایگزینی صندوق های قابل معامله با شرکت های تعاونی استانی برای خرید و فروش سهام عدالت موافق هستند.