درخشش صنایع دستی در وضعیت کنونی

پنج‌شنبه 15 آگوست 2019 در 17:04


صنایع دستی ایران توانسته در بد حالی بازار کنونی جایگاه ویژه خود را داشته باشد و هنرمندان و جوانان خوش ذوق ایرانی در این عرصه همچنان توانسته اند به فعالیت می بپردازند و این صنعت که ریشه در فرهنگ ما را دارد را به نحوه احسن حفظ نمایند.

واژه صنایع دستی مفهومی مدرن و متعلق به دنیای کنونی است و دوره مدرنیته با انقلاب صنعتی در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی در کشورهای اروپایی آغاز شد و پیش از این دوران واژه ای بعنوان صنایع دستی وجود نداشت، زیرا آنچه که امروزه از آن با عنوان صنایع دستی یاد می شود در گذشته صنعت رایج زمان بوده و صنعتی دیگر جز آن وجود نداشته است.
این گزارش می افزاید : صنایع دستی است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته میشود و معمولاً این کلمه به روشهای سنتی ساختن کالاها اطلاق میگردد و استادکاری مخصوص هر یک از این موارد مهمترین ملاک است و چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی یا مذهبی فوق العاده هستند.
شایان ذکر است : آنچه مقوله صنایع دستی را از هنر کاردستی متمایز میسازد، هدف از ساخته آنهاست. صنایع دستی لوازمی هستند که قرار است مورد استفاده قرار گرفته و کهنه، پوسیده و غیره شوند و مورد استفاده آنها بیش از یک تزئین سادهاست.
لازم به ذکر است : صنایع دستی اغلب کارهای فرهنگی و رسومی تری تلقی میشوند زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند. همچنین جواهرات یک عنصر جهانی در آراستگی انسان است و زیورآلات از صدفها، سنگ، و استخوان های باقی مانده از زمان های قدیم ساخته می شود و احتمالا در اوایل، هدف از استفاده زیورآلات و جواهرات، حفاظت در برابر خطرات زندگی و یا نشانه ای از موقعیت یا جایگاه خاص بوده است.
این گزارش حاکیست : یکی از جذاب ترین محصولات دست ساخت هنرمندان جوان در ایرانی ارائه شده است، درست کردن گردنبند و دسبند با سنگ است که جذابیت این محصول را دو چندان کرده است .
در این گزارش آمده است: یکی از زیباترین زیورآلات درست کردن گردنبند و پابند و دستبند با سنگ های تزیینی است که به طور دقیق و منظم سیقل داده می شود
یونس صابری هنرمندی که دستی بر آتش دارد و در بازار بزرگ تهران به هنرنمایی می پردارد و در زمینه درست کردن دستبند ، گردنبند ، پابند و انگشتر فعالیت دارد در خصوص صنایع دستی می افزاید : صنایع دستی ریشه در فرهنگ ایرانی دارد و این صنعت بسیار زیبا و آرامش می باشد .
وی تاکید کرد : در بازار تهران به فعالیت کار صنایع دستی مشغول می باشم و انواع دستبد ، گردنبند ، انگشتر مردانه و زنانه با قیمت بسیار مناسب برای کلی شهرودانی در دکه خود دارم .
وی تصریح کرد : امیدوارم مسوولان به صنایع دستی بیشتر از بیش بها بدهند و این صنعت حتی می تواند در ارز آوری و اشتغال زایی سهم بهینه را ایفا نماید .