به پناهندگان افغانستانی کمک کنیم/ هر قدم ما موثر است

چهارشنبه 30 اکتبر 2019 در 16:24


دست اندرکاران مراسم بزرگداشت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذا با اشاره به اینکه جامعه هدف این برنامه کودکان پناهنده هستند بر حمایت از این قشر تاکید کردند.

نشست خبری مراسم بزرگداشت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذا در ایران صبح ۸ آبان ماه در دفتر برنامه جهانی غذا در ایران با حضور مجید مظفری، حمید جبلی، فروغ قجابگلو از اعضای هیات داوران، امیر روشن از گروه مکس، دارا دربندی سخنگو و نگار گرامی نماینده برنامه جهانی غذا در ایران برگزار شد.
در ابتدای این برنامه دارا دربندی با بیان اینکه امسال تمرکز اصلی ما روی مبحث نقاشی کودکان پناهنده خواهد بود، عنوان کرد: برگزاری این مراسم بدون داشتن حامیان مالی امکانپذیر نیست چون برنامه جهانی غذا هیچ بودجه ای برای این قضیه ندارد. بنابراین همه درآمد ما از سوی اسپانسرهای بخش خصوصی صورت می‌گیرد. باید عنوان کنم امسال هم نمایشگاهی از آثار کودکان پناهنده برگزار می شود که برای این منظور ۶ هزار نقاشی برای ما ارسال شده است و ما از این تعداد ۳۲ نقاشی را به صورت نمادین انتخاب می کنیم.
وی ضمن بیان این مطلب که مراسم اصلی ۱۷ آبان برگزار می شود، اظهار کرد: امسال ۵۰۰ مهمان از سفرای مختلف، هیات‌های دیپلماتیک، چهره‌های فرهنگی و … خواهیم داشت. این مراسم با یک کنسرت همراه است که گروه چارتار برنامه موسیقی را اجرا می‌‌کنند.
در ادامه گرامی توضیح داد: برنامه جهانی غذا یکی از آژانس های تخصصی سازمان ملل است و کار ما نیز امداد غذایی است. اولین عملیات Wfp در ایران و در زمان زلزله بویین زهرا بود با این اتفاق اسم ما در تاریخ ثبت شد.
وی ادامه داد: این سازمان رسالت خود را در طی این دهه ها حفظ کرده است. در واقع ما در این سی سال به پناهنده‌ها به ویژه افغانستانی ها کمک کرده ایم چراکه رسالت ما پایان دادن به گرسنگی است.
گرامی تاکید کرد: باید عنوان کنم ۳۰هزار نفر تحت پوشش ما هستند که در ۲۰ مهمانشهر در ۱۳ استان در ایران زندگی می کنند. ما در این ۳۰ سال سعی کردیم که این افراد حداقل دغدغه‌ای درباره تامین مواد غذایی نداشته باشند. از این رو در این ۳۰ سال غذا را به صورت سبد غذایی ارائه می دادیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه انسان ها سلیقه‌های غذایی مختلفی دارند، این کمک ها متشکل از آرد، برنج، روغن، شکر و حبوبات بود.
نماینده برنامه جهانی غذا در ایران توضیح داد: ما به تدریج به این سوق پیدا کردیم که اقلام غذایی را از ایران تهیه کنیم اما حدود ۲ سال پیش رویکرد خود را تغییردادیم و به افراد کمک مالی کردیم. چون تنوع غذایی بسیار مهم است و احساس کردیم که زمان آن رسیده که به افراد این امکان را بدهیم که خودشان انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه نمی توانیم به یکباره دنیا را تغییر بدهیم اظهار کرد: در بین این ۳۰ هزار نفر، ۶ هزار و ۵۰۰ بچه وجود دارد. بنابراین امروز اینجا جمع شدیم تا در میان این شش هزار و پانصد کودک مسابقه نقاشی برگزار کنیم.
نماینده برنامه جهانی غذا در ایران عنوان کرد: آنها اکثرا دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند و از آنها خواستیم درباره «غذا، صبحانه» نقاشی بکشند. این نقاشی ها به منظور این بود که کودکان را برای پروژه جدیدمان که توزیع صبحانه در میان آنها است، آماده کنیم.
گرامی ادامه داد: من همیشه می گویم نمی شود دنیا را به یکباره تغییر داد اما هر قدمی که برمی‌داریم در زندگی کودکان تاثیرگذار است.
در ادامه حمید جبلی عنوان کرد: حضور من حضور احساسی است و هیچ‌گونه کار اجرایی ندارم. در حال حاضر بچه های ایرانی زیادی در خارج از کشور پناهنده هستند. بنابراین فکر می کنم کودکان افغانی مهمان ما و مثل کودکان ایرانی در خارج از کشور هستند. از سوی دیگر مواد غذایی از اولین نیازهای انسانی است. ما نمی دانیم این دوستان افغانی تا کی در اینجا هستند اما می دانیم که آنها رفته رفته جزیی از ما می شوند.
وی ادامه داد: آنها کسانی هستند که در ایران متولد می شوند و اصلا کشور پدری خود را ندیده اند. اگر بتوانیم کوچکترین قدمی برداریم کار بزرگی کرده ایم. به ویژه اینکه آنها را به هنر دعوت کنیم.
جبلی تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم کمک کوچکی به این دوستان کنیم.
سپس مجید مظفری اظهار کرد: این حرکت بسیار حرکت زیبایی است. بچه هایی که ما به آنها کمک می کنیم در همین مملکت به دنیا آمده اند و دیگر از خودمان هستند. همانطور که به فکر کودکان خودمان هستیم باید به فکر آنها هم باشیم. وقتی شنیدم که سی و یک هزار پناهنده داریم که اکثر آنها از دوستان افغانی هستند، متعجب شدم.
وی ادامه داد: این باعث خوشحالی است که آنها در اینجا امکان تحصیل دارند. باید بگویم در افغانستان ۲۲ ولایت دچار تغذیه بد هستند که اکثریت آنها را تشکیل می شود. برای مثال در یکی از ولایت ها ۳۵۰ هزار بچه دچار تغذیه بد هستند اما در ایران این آمار بسیار کم است.
این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: ۶ هزار و ۵۰۰ اثر به ما رسیده که به خاطر ۳۲ سالگی این برنامه ۳۲ اثر انتخاب می شود و به فروش می رسد. موضوع برنامه نیز «تغذیه سالم، صبحانه» است.
قجابگلو نیز در ادامه اظهار کرد: فعالیت های اجتماعی من مختص کودکان است و از برگزاری این برنامه‌ بسیار خوشحال شدم. چون دیدم دست اندرکاران با مسئولیت پذیری این کارها را دنبال می کنند.
وی یادآور شد: هرکجا که کودکی احتیاج به حمایت داشته باشد من خودم را به عنوان یک فرد جامعه مسئول می دانم. از این‌رو سعی کردم در این برنامه باشم. کودکان افغانی در ایران مهمان هستند و ما این مهمانان کوچک را عزیز می داریم و امیدوارم در فعالیت های هنری و … بتوانیم آنها را حمایت کنیم.
سپس یاورپور مدیرعامل چای هافمن توضیح داد: خوشحالیم که توانستیم امسال مشارکت کوچکی داشته باشیم. امیدوارم شرکت هایی که در این حوزه فعال هستند، گام کوچکی در این زمینه بردارند و این مسیر برای ما ادامه داشته باشد. همکاری بلند مدتی را با سازمان جهانی غذا داشته باشیم و بتوانیم به اشتغال‌زایی کمک کنیم.
در بخش دیگر از این نشست، گرامی درباره میزان حمایت مالی از پناهدگان اظهار کرد: ما ۵۰ هزار تومان وجه نقد به هر نفر و ۹ کیلو آرد می دهیم که این آرد تولید داخل است از آنجایی که آرد کالای ظریفی است و نگهداری طولانی مدت مشکل ایجاد می کند، آن را به سرعت توزیع می کنیم.
در ادامه مظفری در پاسخ به این پرسش که محور تصمیم گیری داوران برای انتخاب آثار چه بوده است، به نحوه انتخاب آثار اشاره کرد و گفت: جامعه هدف ما پناهندگان افغانی در ایران هستند.
در بخش دیگر از این نشست گرامی درباره شریک اجرایی این مراسم اظهار کرد: شریک اجرایی ما وزارت کشور بود و انتشار فراخوان از سوی آنها صورت گرفت. برنامه منحصرا نقاشی و برای کودکان پناهنده است. ما به عنوان یک ارگان بین المللی به بچه های ایرانی که سوتغذیه داشته باشند، کمکی ندادیم ولی در زمان بحران تفاوتی قائل نمی شویم و به ایرانی ها هم کمک می کنیم اما در حال حاضر جامعه هدف ما پناهندگان افغانی در ایران هستند.
سپس دربندی اظهار کرد: هدف ما این است که به این افراد ماهیگیری و مهارت‌های مختلف یاد بدهیم تا بتوانند روی پای خود بایستند.
گرامی در ادامه درباره اسراف نکردن گفت: آرمان ما در سطح جهانی به صفر رساندن گرسنگی و یکی از راه‌های رسیدن به آن جلوگیری از اسراف است.
در ادامه جبلی درباره حضورش در ترکیب هیات داوران این مراسم اظهار کرد: من با اینکه کمی از کار کناره گیری کرده ام اما در مسائل اجتماعی مشتاق هستم و با سازمان ملل در اشکال مختلف همکاری کرده ام. البته حالا هم با چند موسسه خیریه همکاری می کنم.
دربندی نیز درباره نحوه همکاری هنرمندان با این نهاد توضیح داد: ما در طول سال به بررسی هنرمندانی که علاقه مند به کمک‌های بشردوستانه هستند و تخصص دارند، می پردازیم و سپس از آنها دعوت می کنیم و کمک می گیریم.
در پایان این نشست گرامی توضیح داد: ما تقریباً یک میلیون پناهنده افغانستانی داریم که سی هزار نفر آنها در مهمان شهرها هستند و استطاعت مالی ندارند که خارج از مهمان شهر زندگی کنند. یکی از دلایل حمایت این است که آنها بودجه چندانی ندارند. ما بودجه ای از خود نداریم و نمی توانیم به همه کمک کنیم در واقع باید از بین نیازمندان، نیازمندترها را انتخاب کنیم. جامعه هدف ما پناهنده‌های داخل مهمان شهر هستند که البته هیچکدام از انها کودک کار نیستند.