برنامه های همایش بین المللی راه ابریشم بررسی شد

پنج‌شنبه 8 آگوست 2019 در 14:17


برنامه های پیش رو در ایام برپایی ششمین نشست سریالی ثبت های زنجیره ای در کشورهای مسیر جاده ابریشم با حضور دست اندرکاران برگزاری این رویداد بررسی شد.

جلسه هماهنگی ششمین نشست سریالی ثبت های زنجیره ای در کشورهای مسیرجاده ابریشم با حضور دست اندرکاران کمیسیون ملی یونسکو ایران، مسوولان شهر همدان و نمایندگی یونسکو در تهران برگزار شد.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، در این جلسه اظهار داشت: به هرحال نام جاده ابریشم و ظرفیت جاده ابریشم برای جمهوری اسلامی ایران فرصت مناسبی است تا داشته های فرهنگی، علمی، ادبیات و آثار تاریخی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد زودتر و بهتر به جهان معرفی کنیم.

نگاه قالب به جاده ابریشم اقتصادی است درصورتی که علاوه بر اهمیت کارکرد اقتصادی، این جاده دارای ارزش و ظرفیت فرهنگی است.

وی یادآور شد: جاده ابریشم راه تبادل فکر، فرهنگ و اندیشه بوده؛ از این رو برپایی همایش جاده ابریشم، شامل برنامه های متعددی همچون کنفرانس گفت وگو، معنویت و ادیان و صلح نوشته های جاده ابریشم نیز خواهد شد.

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این جلسه اظهار داشت: بخش اصلی جاده ابریشم، ایران است و همدان در این مسیر قرار دارد و میزبانی همدان مهم است و می توان برای ثبت آثار ملموس و غیرملموس و گردشکری فرهنگی اطلاعاتی را در این همایش ارائه داد.

وتان فتوفسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، در این جلسه عنوان کرد: از کمیسیون ملی یونسکو- ایران تشکر می کنم. کمیسیون ملی یونسکو برگزار کننده همایش جاده ابریشم است و این برنامه فعالیت مهمی برای یونسکو محسوب می شود.

فتوفسکی ادامه داد: جلسه هماهنگ کننده ثبت مشترک جاده ابریشم، برنامه اصلی این همایش است و این جلسه در سال های مختلف در کشورهای مختلف انجام شده و همواره برنامه های متنوعی در این همایش برپا شده است.

وی یادآور شد: این جلسه برای یونسکو و دولت ایران اتفاق مهمی است و مسوولیت بزرگی برعهده ما قرار دارد و امیدوارم شاهد برگزاری برنامه خوبی باشیم.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با تقدیر از شهرداری همدان عنوان کرد: در یونسکو در تمام فعالیت ها جامعه محلی درگیر می شود و در این برنامه موافقت شد فعالیت ها و جلسات جنبی دیگری نیز برگزار شود.

فتوفسکی اظهار داشت: یکی از این فعالیت ها سمپوزیوم گفت وگوی بین ادیان و مذاهب در راستای جاده ابریشم است و فعالیت های دیگری نیز با هویت فرهنگی و هنری در مدت زمان این همایش در همدان برگزار خواهد شد.

وی گفت: امیدواریم همه این برنامه ها بتواند تصویر خوبی از یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو- ایران، شهر همدان و کشور ایران داشته باشد. ما همه فعالیت هایی را که در این همایش انجام می شود مستندسازی می کنیم و در ماه نوامبر که کنفرانس عمومی یونسکو برگزار می شود این مجموعه فعالیت ها را به صورت منسجم ارائه می کنیم.

فتوفسکی در ادامه درباره فعالیت های پیش رو در همایش راه ابریشم توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه حسن باستانی راد نماینده رسمی و رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مربوط به پروژه جاده ابریشم درباره برگزاری نشست هایی که برای ثبت جاده ابریشم برگزار شده، توضیحاتی ارائه کرد.

وی یادآور شد: مسیر جاده ابریشم طولانی است و بخش به بخش ثبت این جاده تاریخی اتفاق می افتد. مرحله اول بین قزاقستان و قرقیزستان و چین در سال ۲۰۱۱ ثبت شد و این روند ادامه یافت و آخرین نشست برای ثبت بخش های مختلف این جاده مربوط به سال گذشته بود.

باستانی تصریح کرد: تمرکز جلسه آتی روی محورهایی است که از ایران عبور می کند. شاهراه جهانی از خراسان تا ری را طی می کند و در ری دو شاخه می شود که یکی به تبریز و یکی به همدان می رود و سپس به جنوب ترکیه و سوریه می رسد.

وی یادآور شد: از نظر مشاهیر علمی و دینی، همدان شهر مهمی محسوب می شود و همدان از جمله شهرهایی است که با ویژگی های منحصر به فرد در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است.

در ادامه عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران، درباره ثبت آثار در مسیر جاده ابریشم توضیحاتی را ارائه کرد.

وی یادآور شد: ثبت آثار ملموس در یونسکو پرونده ای جداگانه است. سال ۲۰۱۱ ، ۱۱ کشور برای ثبت جاده ابریشم اقدام کردند که چینی ها در این فهرست به عنوان کشور اول و ایران به عنوان کشور دوم محسوب می شوند.

مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران تاکید کرد: چین با هدف اقتصادی این موضوع را پیگیری می کند و ما نیز در مسئله جاده ابریشم ظرفیت های قابل توجهی داریم. باید زنجیره ای از آثار برای مقوله ثبت در نظر بگیریم تا بتوانیم آنها را در فهرست ذخیره برای ثبت قرار دهیم.

عباس صوفی شهردار همدان نیز در این جلسه اظهار امیدواری کرد که بتوان از فرصت میزبانی همایش جاده ابریشم برای ثبت آثار ملموس و غیر ملموس همدان استفاده کرد.

در ادامه این جلسه حاضران درباره برنامه های پیش رو از جمله کنفرانس های متعددی که در مدت زمان برپایی همایش جاده ابریشم برگزار می شود، گفت وگو کردند.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ، آرش امینی، مدیرکل حوزه ریاست و امور بین الملل، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت ها، جواد صباغ معاون اجرایی، مهرناز پیروزنیک مشاور امور بین الملل از کمیسیون ملی یونسکو- ایران، مهتا محق مسئول بخش فرهنگ دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، وتان فتوفسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، عباس صوفی شهردار همدان، حسن باستانی راد نماینده رسمی و رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مربوط به پروژه جاده ابریشم از حاضران در این جلسه بودند.