بازار ارز در انتظار اتفاق مهم/ سقف خرید ارز برداشته می‌شود

چهارشنبه 4 دسامبر 2019 در 17:38


رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان گفت: سقف فروش ارز در صرافی‌ها برداشته می‌شود و حضور دلال‌ها در حوزه خرید و فروش ارز به جز دردسر برایشان هیچ چیز ندارد.شهاب قربانی، دبیر کل کانون صرافان ایرانیان، درباره افزایش سقف فروش ارز توسط صرافی‌ها تصریح کرد: در این زمینه قول‌هایی به ما دادند که این سقف باز شود. اما چون شرایط به گونه‌ای است که نمودارهای مدنظر باید به آن خواسته موردنظر برسد، پس از آن سقف باز خواهد شد. با این حال بسیاری از مردم حتی سقف خود را نیز نمی‌خرند.در حال حاضر سقف خرید ارز برای هر کد ملی در سال فقط یک بار و تا سقف ۲۲۰۰ دلار است.

 

فعالیت در بازار ارز جز دردسر هیچ چیز ندارد

وی همچنین با بیان اینکه دلال‌ها با توجه به کاهش نوسانات از بازار خارج شدند، گفت: اگر کسی هنوز در این زمینه فعالیت می‌کند، جز ایجاد دردسر برای خودش به چیزی نمی‌رسد.دبیر کانون صرافان ایرانیان در ادامه گفت: نگرانی در مورد خرید ارز از صرافی‌ها در مورد اسکناس‌های جعلی وجود ندارد و از طریق دستگاه‌های شناسایی اصالت، اسکناس بررسی می‌شود.

کامران سلطانی زاده،رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان نیز در این نشست در مورد دلایل نوسان قیمت ارز در بازار گفت: افزایش اخیر قیمت ارز ناشی از هیجانات روانی و افزایش تقاضا در نیمه دوم سال است.

وی در توضیح میزان اثرگذاری بنزین بر قیمت ارز نیز گفت: در روزهای اخیر قیمت ارز بین چهار تا پنج درصد افزایش یافته که ناشی از جنبه روانی است، اما اثر منفی جدی قیمت بنزین را بر نرخ ارز نمی‌بینیم و می‌تواند قیمت ارز به قیمت‌های قبلی برگردد.

رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان درخصوص پیش‌بینی نرخ ارز در آینده نیز تصریح کرد: معمولا در پیش‌بینی ورود نمی‌کنیم، چراکه پیش‌بینی کار کارشناسان اقتصادی و سیاست‌گذاری آن مربوط به بانک مرکزی است و ما بیشتر وظیفه عرضه ارز مورد نیاز مردم را داریم.

وی به سرمایه گذاران ارز نیز توصیه کرد: تجربه نشان داده زمان‌هایی که ارز در نوسان است کسانی که وارد خرید و فروش بدون نیاز بازار ارز می‌شوند متضرر خواهند بود.

وی پیش بینی کرد مقاومت دارندگان ارزهای خانگی به زودی شکسته و بازگشت ارزهای خریداری شده به بازار سرعت گیرد.

سلطانی‌زاده درباره احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اساس نیازهای کالاهای اساسی و مدیریت قیمت آن عرضه می‌شود و تفکر کارشناسی پشت آن بوده و پیش‌بینی درباره آن قطعا انجام شده اما با مدیریت خوب اگر عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه پیدا کند و به دست مصرف‌کننده واقعی برسد این روند می‌تواند ادامه‌دار باشد.