افزایش تولید مواد معدنی در ایران/ افتتاح دو میلیارد یورو پروژه

سه‌شنبه 17 آوریل 2018 در 21:08


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افتتاح دو میلیارد یورو پروژه در سال جاری خبر داد و گفت: تولید انواع مواد معدنی از رشد مناسبی در سال ۹۶ برخوردار بوده است.

مهدی کرباسیان در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش تولید مواد معدنی در سال ۹۶ گفت: سال گذشته همراه با موفقیت مناسبی در حوزه معدن و صنایع معدنی بود؛ این در حالی است که در حوزه تولید مواد معدنی نظیر کنسانتره ۱۸درصد، آهن اسفنجی ۲۴ درصد و کنسانتره مس ۶ درصد رشد داشته‌ایم، تنها حوزه‌ای که با کاهش تولید مواجه بوده است، آند و کاتد مس بوده که به دلیل انفجار سه ماهه آخر سال گذشته در سرچشمه، خط تولید متوقف شده بود و اکنون کارخانه به مدار تولید بازگشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال جاری شش میلیارد یورو پروژه افتتاح خواهیم کرد و به نظر می رسد که فضای مناسبی برای حوزه معدن و صنایع معدنی حاکم باشد.

وی تصریح کرد: در حوزه صادرات مواد معدنی، از رشد مناسبی در سال ۹۶ برخوردار بوده و رکورد صادرات تاریخ ایران زده شده است، در سال گذشته حدود ۹ میلیارد دلار صادرات مواد معدنی صورت گرفته است که توانسته ایم ۹.۷ میلیون تن فولاد صادر کنیم.

کرباسیان ادامه داد: در حوزه اکتشاف با توجه به مجموعه اتفاقاتی که رخ داده، ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف صورت گرفته است که ظرفیت تولید مواد معدنی در ایران را به شدت افزایش می دهد. ضمن اینکه این ظرفیت اکنون دو برابر شده است.

وی از حضور شرکتهای چینی در حوزه سرمایه گذاری در طرح های معدن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: شرکت چینی تامین مالی پروژه را نیز صورت خواهد داد.