آیا مسئولین در صدد استفاده از انرژی های نو در صنعت ساختمان هستند؟

یکشنبه 13 آگوست 2017 در 09:56


افزایش دما و گرمای جهانی تبدیل به یک نگرانی بین المللی شده است و در اقصی نقاط جهان برای کاهش دمای کره زمین تمهیدات ویژه ای سنجیده اند و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تولید برق و تامین انرژی در صنعت ؛ استفاده از متد ها و دستگاه های کم مصرف راهکارهایی است که تاکنون دنبال شده اند.

این مقدمه صحبت های زهرا مینایی عضو کمیسیون تخصصی سلامت و محیط زیست جمعیت جوانان مطالبه گر پیرامون ضرورت استفاده از انرژی های نو در صنعت ساختمان است.

مینایی تصریح کرد : ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز جهان است و به همین دلیل تامین انرژی در ایران از طریق سوخت های فسیلی صورت می گیرد و این در حالی است که کشور ما از نظر انرژی های تجدیدپذیر نیز بسیار غنی بوده و می تواند تکنولوژی های استفاده از این انرژی ها را بکار گیرد.

دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس افزود : هزینه ی بالای سرمایه گذاری اولیه انرژی های تجدیدپذیر و قیمت پایین سوخت های فسیلی، تنها دلیلی است که استفاده از منابع انرژی جدید در عوض منابع فسیلی را در کشور ما ؛ چندان مرسوم نکرده است .
وی با اشاره به اختصاص میزان مصرف ۴۰ درصدی انرژی در بخش ساختمان گفت : با توجه به اقلیم و جغرافیای کشور ما ؛ پتانسیل های زیادی در منابع انرژی تجدیدپذیر برای بهره برداری وجود دارد و انرژی خورشیدی امیدبخش ترین منبع انرژی است به گونه ای که تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی برای عرضه انرژی به ساختمان ها وجود دارد.

تابش خورشیدی با بهره گیری از تکنولوژی های خورشیدی انفعالی ؛ گرمایش خورشیدی فعال و خورشیدی – حرارتی می تواند به انرژی های مفید تبدیل شود ؛ به گونه ای که با طراحی صنعت خورشیدی انفعالی ؛ جذب انرژی خورشیدی در ساختمان ها را به حداکثر رساند . برای مثال می توان سیستم گردش هوا در ساختمان های بدون پمپ و فن را متذکر شد.

مینایی افزود : در تکنولوژی گرمایش خورشیدی فعال با استفاده از متمرکز کننده های خورشیدی گرم کردن آب ساختمان ها به سهولت اتفاق می افتد
وی در خاتمه خاطر نشان کرد: تکنولوژی خورشیدی-حرارتی از چندین کلکتور برای تولید بخار و راه اندازی توربین های بخار برای تولید برق در مقیاس بزرگ استفاده می کنند. انرژی خورشید به عنوان یک منبع انرژی متغیر است؛ این انرژی را می توان برای ساعات پر مصرف یا زمانی که خورشید در آسمان نیست ؛ با استفاده از سیستم های متنوع ذخیره سازی ذخیره نمود و نهایتا برای گرم کردن آب، گرمایش و سرمایش، تهویه و روشنایی استفاده کرد.